A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
társasági adó
"Értelmező rendelkezések, Tao tv. 4. § 4/a) pont, 7. § (1) bekezdés n) pont

Behajthatatlan követelésnek tekinthető a számviteli törvény szerint behajthatatlan követelésnek minősülő követelés mellett azon követelés bekerülési értékének 20%-a is, amelyet a fizetési határidőt követő 365 napon belül nem egyenlítettek ki. Továbbra sem minősül behajthatatlan követelésnek az a követelés, amely elévült, illetve bíróság előtt nem érvényesíthető.

A behajthatatlan követelésnek minősülő követeléssel az adózás előtti eredmény csökkenthető. "

Értelmezésem szerint ez az adóalapcsökkentési lehetőség azokra a 365 napon túli követelésekre is érvényesíthető, amelyekre már 2009 előtt értékvesztést számoltunk el és megnöveltük vele az adóalapot. Egy ismerősöm szerint viszont csak azokra, amikre 2009-ben képeztünk értékvesztést. Viszont, ha mindig csak a tárgyévivel számlunk, hogyan lesz 5 év alatt 100 %?
Bár ezt sem találtam meg a törvényben, csak szaklepban olvastam előadáson hallottam.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
Szia Tünde! Köszönöm a gyors választ, igazából én is erre gondoltam, de az a biztos, ha mások is meg tudnak erősíteni.
Válasz idézéssel
Szia Sumama!
Én csak az ért.csökk. összegével oldanám fel fel a halasztott PIE-t.
De biztosan van másnak közöttünk ilyen támogatása és megerősít vagy megcáfol ebben.
Tünde
Válasz idézéssel
Kedves Fórumozók! Eszközbeszerzésre 2009-ben kaptunk 50 %-ostámogatást, az üzembehelyezés is megtörtént. A kapott összeget időbeli elhatárolásként lekönyvelük. Azt szeretném kérdezni, hogy az amortizáció teljes összegét lekönyvelhetem-e egyéb bevételkbevételként, vagy csak az 50 %-át.
Válasz idézéssel
Szia Verocs!
Szerintem jó a dec.31.-i apeh folyószámla.
Még hozzá szoktam tenni az iparűzési adóegyenleget (amit kb. szeptember tájékán küld az önkormányzat), valamint a szeptember 15-i előleg, és ha van feltöltés, akkor a decemberi átutalás banki fénymásolatát.
Az önkormányzati adókat egy excell táblázatban is szoktam vezetni és ezzel egészítem ki az adóalap csökkentő tételek önkormányzati bizonylatait.
üdvözlettel: ida
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az adóalap csökkentő tételek között van ez az iparűzési adókedvezmény a befizetett összeg után. Az a kérdésem, hogy ti mivel igazoljátok, hogy 12.31.-én nincs köztartozása? Elég egy apeh folyószla kivonat 12.31.-i dátummal? Mit javasoltok?
Ha véghezviszed a lehetetlent, a főnököd felveszi a napi teendőid közé... ..
Válasz idézéssel
Drága Polika!

A szokott alaposságod, és precizitásod tesz aggodalmassá. Ha végig gondolod a támogatások elszámolását ide felé, nem aggódsz tovább, mert ugye a mérlegkészítés napjáig igényelteket könyvelhetjük le. ( Nézd meg, hogy 2005-ben is így volt-e, mert ez időközben változott a forduló napról, meg a pü teljesítésről)
Szerintem ez visszafelé is így működik. A határozat és a pü teljesítés is 2009-es.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Köszi Klári! Én is úgy gondoltam ez nem lehet olyan eset, amikor három év múlva veszem észre, hogy rosszul számoltam el ez értékcsökkenést.
Mostmár azt is tudommi volt. 2004-2005-ben földhivatali adatok alapján igényelték a támogatást. 2006-ban GPS-sel felmérést végzett valamelyik hatóság és eszerint kisebb lett a terület. Onnantoól a csökkentett területre lettek igényelve a támogatások.
Lehetséges, hogy a sok meleg eső hatására összement a föld. És hipp-hopp 2009-ben lett egy ilyen határozat, bár inkább jószándékot feltételezek, lehetséges, hogy egyáltalán nem is akarták visszavonni, csak az Unió miatt kellett.
a 0529-re amiatt gondoltam pl egy téves értékcsökkenésnél, vagy duplán elszámolt árbevételre derül fény évekkel később, amit pl mi szúrunk el, csökken a 2005-ös eredmény, emiatt pl kevesebb lehet a fejlesztési tartalék, vagy a beruházási hitelre tekintettel igénybevehető adókedvezmény. Vagy pl érdekes lehet olyan esetben, mikor a társasági adó kulcsa változik, emiatt már 2008-ban is óvatosan bántunk a fejlesztési tartalék intézményével.
Itt azért bizakodtam, hogy hatóság, határozat van, nem kell visszanyúlni.
Visszakerestem egy idén megjelent adóújságos cikket is, de sajna abban is mindig olyan példák vannak, ahol társasáági adóhiány keletkezik.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
Szia Polika!

Sajnos meg kell nézned, hogy minden támogatást megkaptak-e akkor.

Ha nem folyósították, csak az igérvényt vonják vissza "havaj didzs" nincs dolgod. Ha vissza kell fizetned mert folyósították, akkor sem kell az én olvasaomban bolygatni a 2005-öt, hanem a visszavonó határozat jogerőre emelkedésével könyvelném le kötelezettségként. Azt meg ezek után nem értem, hogy miért akarod a 0529-et bolygatni.

Válasz idézéssel
Egyik mg cégnél most jött határozat, hogy visszavonnak 1 millió környezetgazdálkodási támogatást, területvisszavonás jogcímén. Az érintett év 2005. Még nem tudom, hogy mi is volt valójában, csak egy határozatot látok. És Úgy úúútálok önellenőrízni.
Szerintetek ezt muszáj? A támogatást is akkor kell az eredménybe beállítani, ha mérlegkészítésig legalább tudomást szerzek róla, ha meg nem is kapom.
az az évet még nem is én könyveltem, de tudomásom szerint olyan tao kedvezményük nem volt, amit az ereménycsökkentés befolyásolna. Sőt lehetséges, hogy veszteségesek voltak éppen abban az évben.
Végülis itt nem társasági adót kell fizetni, hanem visszajár.
Válasz idézéssel
Köszönöm!

További szép napot!

Üdv.: Erika
Válasz idézéssel
Ez bizony így jó
Válasz idézéssel
Kedves Klári!

Köszönöm a válaszod, és sajnos ez a helyzet, ahogy írtad!
De ez biztos, hogy így jó?
Nem kételkedni akarok abban, amit leírtál, csak nem akarom elhinni.
Megkérdeztem több könyvvizsgálót is és ők is azt mondták, hogy valamit az Apeh rontott el...

Köszönöm: Erika
Válasz idézéssel
Szia Marianka!

A páklyázat alapján elnyert támogatás alapján lehet majd megitélni. Ha fejlesztésre kapta másként fogod számolni, könyvelni, vallani, ha működésre megint másként. A deminimis megitélést pedig a szerződésből fogod látni.

Válasz idézéssel
Szia Lucky!

Igen előfordult. Abaan az esetben, ha a 2007. évi 29-es alapján negyedéves előlegfizető volt, akkor az utolsó előleg 09.07.20-án esedékes. Ha szerencsétlenségére a 0829 alapján már havi előlegfizető lett, akkor az első részlet szintén 09.07.20-án esedékes. Ilyenkor kettő kell fizetni. Nem mondom, hogy erkölcsös, de jogszerű. Ha nem ez az esetet van akkor azonnal reklamálj.

Válasz idézéssel
Sziasztok!

Csak érdeklődnék, hogy előfordult-e már veletek olyan, hogy az Apeh ugyanarra az időpontra - az én esetemben 2009.07.20-val - 2 db társasági adóelőleget írt elő?
És ha igen, mennyi idő alatt oldódott meg az ügy?
Így most persze tartozásunk van és ide-oda kapcsolgatnak a telefonban, senki nem tud semmit!
Nagyon bosszantó...

Köszi: Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az egyik építőipari cégem megpályázna egyszeri vissza nem térítendő állami támogatást.( 20MFT )
Az lenne a kérdésem, hogy ez a társasági adóbevallásba adóalap növelő, illetve csökkentőbe kell-e szerepeltetni, valamint deniminis támogatásnak számít vagy sem? :
Válasz idézéssel
Hiba nem lényeges, vagyis módosítom a tao bevallásban az eredménykimutatást és a mérlegadatokat is?
Válasz idézéssel
mikro Írta:Vagyis akkor ha jól értem a tao bevallásban módosítom az eredm.kimutatást és a mérlegadatokat, de mivel nem jelentős összegű hiba ezért a beszámolót nem bántom. Idén könyvelem kötelezettségként és a 2009-es tao bevallásban pedig beteszem növelő tételként?!

Szia!

Részlet a 0829 kitöltésijéből:
A 0829. számú nyomtatvány a jelen bevallásban közölt adatok önellenőrzésére, ismételt önellenőrzésére is szolgál. Amennyiben jelöli a borítólapon a „Bevallás jellege” kódkockában „O” jellel, hogy önellenőrzésként nyújtja be a bevallást, úgy a társasági és különadó adóelőleg lapokat (0829-06) nem töltheti ki.
Figyelem! Önellenőrzés – adóalapot illetve adót érintő adatok módosítása – esetén a módosított, „új” adatokkal – az önellenőrzéssel érintett bevallásban szerepeltetett – valamennyi adatot ki kell tölteni.

A hibák feltárása esetén a hiba nagyságát értékelni kell a számviteli politika szerint: nem jelentős, jelentős, lényeges.
Nem jelentős: bele könyveled a 2009-be.
Jelentős: három oszlopos mérleg. Külön főkönyvi számokon az előző évi hibahatások bemutatása.
Lényeges: új közzététel, mérleg.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Fel vannak könyvelve a társasági adóbevallások!
Johanna
Válasz idézéssel
Vagyis akkor ha jól értem a tao bevallásban módosítom az eredm.kimutatást és a mérlegadatokat, de mivel nem jelentős összegű hiba ezért a beszámolót nem bántom. Idén könyvelem kötelezettségként és a 2009-es tao bevallásban pedig beteszem növelő tételként?!
Válasz idézéssel
Igen, kénytelen vagy, mert nem jön ki a helyes adóalap különben.

Az más lapra tartozik, hogy nem jelentős esetben folyó évi tételként kell könyvelned, így aztán a 2009-es bevallásod válik bonyolultá.

Válasz idézéssel
Sziasztok!

Társasági adót kellene önellenőríznem az ip.adó miatt. Csökken az ad.e.eredmény és a csökkentő tételt is lehetne 80e növelni. A bevallásban az eredménykim. és a mérlet adatokat is kell módosítani? Régen a 31-es bevallással kellett önellenőrízni és csak az adóalap és adó változást kellett kitölteni.
Mi a teendő?

Köszönöm
Válasz idézéssel
Egyik ügyfélnek lekértem a folyószámláját.
negyedéves előlegfizető, feltöltési kötelezettségre 0-át vallotttunk.
Meg voltam nyugdova, hogy ez esetben január 20 a 4.negyedévi előlegfizetési kötelezettség.
Egyébként rajta kívül valamennyinek (akinek nem kellett feltöltésrő nyilatkozni) január 20. az előírás.
Mellesleg küldtem neki novemberben emilben egy levelt, hogy nyomtassa ki, írja alá, de nem tudja, hogy elküldte-e. Ha nem küldte így is úgy is fizetnie kell lassan.
Válasz idézéssel
Kicsi, nagyon köszönöm!
Johanna
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég