A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Közösségen belüli szolgáltatás
Nem értem, miért kell a visszatérített áfát számlára tenni, de ha már ott van, akkor nem áfáznám meg, csak a szolgáltatást. Szóval egyetértek, én is úgy csinálnám, ahogyan írtad, Eragka.
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A következőben kérném a segítségeteket:
Külföldi cég intézi az ügyfél közösségi áfájának a visszaigénylését.
A cégtől kaptam 1 db mínuszos szállítói számlát (egyébként tőle vásárolják a külföldi pályamatricákat is).
Ez tartalmazza a külföldről visszatérített áfát és az ő költségeiket is. A számla mentesen van kiállítva, jelezve, hogy az áfa bevallása a mi feladatunk.

Hogyan állítom én ezt be az áfa bevallásba és a 10A60-ba? Mi után kell az áfát felszámítanom (majd levonásba is helyeznem)?

Én logikusan úgy gondolom, hogy a visszaigényelt áfa az nekem bevétel, és erre nem számítanám fel oda-vissza az áfát. Jól gondolom?
A szállító költségeire viszont felszámítom oda-vissza az áfát, és ezt állítom be a 10A60-ba is...

Köszönöm a válaszaitokat!
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Stenco Írta:Szia zs-tercsi!

Köszönöm a megerősítést!!!

Stenco

Szia Stenco!

Nagyon szívesen!

Tercsi
Válasz idézéssel
Szia zs-tercsi!

Köszönöm a megerősítést!!!

Stenco
Válasz idézéssel
Stenco Írta:Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni!
Van egy németországi kiállítás belépő számla, és egy németországi szállás számla. Jól gondolom, hogy ezek a közösségi szolgáltatásnyújtás kivételei, és könyvelésben a bruttó összeget könyvelem /német áfástól/, és nem állítom be az Áfa bevallásunkba és összesítőbe sem?
Előre is köszönöm a segítséget!

Stenco

Szia!

Szerintem jól gondolod, én is így szoktam megoldani!

Tercsi
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni!
Van egy németországi kiállítás belépő számla, és egy németországi szállás számla. Jól gondolom, hogy ezek a közösségi szolgáltatásnyújtás kivételei, és könyvelésben a bruttó összeget könyvelem /német áfástól/, és nem állítom be az Áfa bevallásunkba és összesítőbe sem?

Stenco
Válasz idézéssel
Kedves Kati, köszönöm a segítséget, és hogy megerősítetted a gyanúmat, hogy ez így nem jó!
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
gkriszta Írta:Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni. Magyar cég osztrák cégnek értékesít, a felmerülő fuvarktsgeket továbbszámlázza az osztrák cég felé. Az tiszta, hogy ÁFA nélkül állítja ki a számlát, az MNB teljesítés napján érvényes árfolyamán könyveli le a számlát.
Amibe most belezavarodtam, hogy egy számlán három fuvart számlázott tovább, mindegyik más időpontban történt, viszont a számlán ez lazán " Transportkosten 3*900 Euro"-val van elintézve. Ez így szabályos?
A másik kérdésem, hogy most milyen árfolyamon könyveljem? A számla kiállításának napján érvényes MNB-n?
Az ÁFA törvény nem nagy segítség, mert csak a teljesítés helyére koncentrál.

Szia Kriszta!

ÁFA törvény 55-56§ mondja ki az adófizetés keletkezését (teljesítéskor), a 80§ a forintra történő átszámítást :

III. Fejezet
ADÓFIZETÉSI KÖTELEZETTSÉG KELETKEZÉSE, FIZETENDŐ ADÓ MEGÁLLAPÍTÁSA
Általános szabályok
55. § (1) Az adófizetési kötelezettséget annak a ténynek a bekövetkezése keletkezteti, amellyel az adóztatandó ügylet tényállásszerűen megvalósul (a továbbiakban: teljesítés).
(2) Az (1) bekezdéshez fűződő joghatás beáll abban az esetben is, ha teljesítés hiánya ellenére számlakibocsátás történik. A joghatás a számlán a termék értékesítőjeként, szolgáltatás nyújtójaként szereplő személyre, szervezetre áll be, kivéve, ha kétséget kizáróan bizonyítja, hogy
a) a számlakibocsátás ellenére teljesítés nem történt, vagy
b) teljesítés történt ugyan, de azt más teljesítette,
és ezzel egyidejűleg a kibocsátott számla érvénytelenítéséről is haladéktalanul gondoskodik, illetőleg - nevében, de más által kiállított számla esetében - az a) vagy b) pontban meghatározottak fennállásáról haladéktalanul értesíti a számlán a termék beszerzőjeként, szolgáltatás igénybevevőjeként szereplő személyt, szervezetet.
56. § A fizetendő adót - ha e törvény másként nem rendelkezik - a teljesítéskor kell megállapítani.
Adó alapjának forintban történő megállapítása

80. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása, valamint termék Közösségen belüli beszerzése esetében, ha az adó alapja külföldi pénznemben kifejezett, a forintra történő átszámításhoz azt a (2) bekezdésben meghatározott árfolyamot kell alkalmazni, amely
a) termék Közösségen belüli beszerzése, illetőleg előleg fizetése esetében, valamint a 60. §-ban említett esetekben a fizetendő adó megállapításakor,
b) az 58. §-ban említett esetben a számla kibocsátásakor,
c) egyéb esetekben pedig a teljesítéskor
érvényes.
(2) Az alkalmazandó árfolyam az az utolsó, az (1) bekezdésben meghatározott időpontban érvényes, az adott külföldi pénznem valamely egységének forintban kifejezett ára, amelyet
a) belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet devizában eladási árként jegyez; vagy
b) a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) hivatalosan közzé tesz, feltéve, hogy a forintra történő átszámításra kötelezett (e § alkalmazásában a továbbiakban: kötelezett) így dönt, és erről a döntéséről az állami adóhatóságnak előzetes bejelentést tesz.

Könyvelésedben lehet más az árfolyam, ha a számviteli politikádban mást választottál, de akkor is a teljesítés napján érvényes árfolyamot kell használni.

Ha nincs meghatározva a szerződésben, a három fuvart három számlán kellett volna továbbszámlázni.

Kati
Válasz idézéssel
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni. Magyar cég osztrák cégnek értékesít, a felmerülő fuvarktsgeket továbbszámlázza az osztrák cég felé. Az tiszta, hogy ÁFA nélkül állítja ki a számlát, az MNB teljesítés napján érvényes árfolyamán könyveli le a számlát.
Amibe most belezavarodtam, hogy egy számlán három fuvart számlázott tovább, mindegyik más időpontban történt, viszont a számlán ez lazán " Transportkosten 3*900 Euro"-val van elintézve. Ez így szabályos?
A másik kérdésem, hogy most milyen árfolyamon könyveljem? A számla kiállításának napján érvényes MNB-n?
Az ÁFA törvény nem nagy segítség, mert csak a teljesítés helyére koncentrál.

A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egy építőipari cég Szlovákiában dolgozik. A munkások ott alszanak, erről van egy szlovák szállás számla. Hogy van ez ÁFA szempontból? (Erre is ráhúzható, hogy ingatlanhoz kapcsolódik?) Hogy állítsam be, melyik sor(ok), összesítő is kell? S:O:S: :oops:

Köszönöm!
Válasz idézéssel
szaboa12 Írta:Sziasztok,

szeretném a segítségeteket kérni az alábbi ügyben.
ÁFA körös egyéni vállalkozó weblapok készítésével, programozással is foglalkozik. Lenne megrendelése Angliából, a megrendelő odakint ÁFA körön kívüli és erről az ottani adóhatóság igazolásával is rendelkezik.
Kérdésem az lenne, hogy ez hogyan is működne: - számlázás?, - ÁFA?
- közösségi adószám kell-e?
- bevallása?

Segítségeteket előre is köszönöm

Andi

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_vallalkozas&id=109">http://www.euvonal.hu/index.php?op=mind ... zas&id=109</a><!-- m -->
szolgáltatásnyújtás áfa előirása 2010. évtől
Válasz idézéssel
Sziasztok,

szeretném a segítségeteket kérni az alábbi ügyben.
ÁFA körös egyéni vállalkozó weblapok készítésével, programozással is foglalkozik. Lenne megrendelése Angliából, a megrendelő odakint ÁFA körön kívüli és erről az ottani adóhatóság igazolásával is rendelkezik.
Kérdésem az lenne, hogy ez hogyan is működne: - számlázás?, - ÁFA?
- közösségi adószám kell-e?
- bevallása?

Segítségeteket előre is köszönöm

Andi
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Segítségeteket kérném ev. tüzépes szlovákotól hozna be tüzifát a szállító cég külföldi telephelyű.

Azt tudjuk uniós adószámot kell kérni , de sajnos tovább nem tudom a menetét.

Mit jelent az ÁFÁ.-nál akülföldi számla elszámolása ? Szükségese-e import tevékenységre bővíteni v.igazolyványt stb?

Nagyon megkösszöném ha valaki leírná a teendőnket? Mire kell nagyon figyelni?

Nagyon köszönöm n.éva
Válasz idézéssel
sirap Írta:Sziasztok!
A segítségeteket kérném. Egyáltalán nincs gyakorlatom ebben a témában.
Ausztriában vettünk igénybe egy szolgáltatást. Áfá-s számlát kaptunk.
Ezt továbbszámláznánk egy magyar cégnek. Mi a teendő a bejövő és a kimenő számla áfájával? És hogyan szerepel az áfa bevallásban?

Köszönöm előre is!
Sirap

mivel osztrák áfás számlát kaptál ez nem közösség értékesítés volt
bevallani sem kell , a bruttó összeg a költséged (vagy visszaigényelheted az osztrák áfát az osztrákoktól, ha megéri a procedúra )

a továbbszámlázásásnál pedig magyar áfával növelten számlázod és be is vallod a többi bevétellel, ehhez kapcsolódó levonható áfád nincs

remélem jól értettem a kérdést !
Naná, hogy normális vagyok.
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
A segítségeteket kérném. Egyáltalán nincs gyakorlatom ebben a témában.
Ausztriában vettünk igénybe egy szolgáltatást. Áfá-s számlát kaptunk.
Ezt továbbszámláznánk egy magyar cégnek. Mi a teendő a bejövő és a kimenő számla áfájával? És hogyan szerepel az áfa bevallásban?

Köszönöm előre is!
Sirap
Válasz idézéssel
Igen, a szállítás is áfa körön kívüli lesz.
Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Abban kérnék segítségek, hogy Lengyelországba értékesítünk árut, a terméket magyar cég fuvarozza ki
és mi továbbszámlázzuk a lengyel partnernek a fuvart.
A szállítás hogyan adózik, az is mentes?
Válasz idézéssel
SZiasztok !

Nagy jó, hogy van egy ilyen fórum is. Segítségre van szükségem, mégpedig úgy, hogy nem értek a témához.
Amit szeretnék.:
Magyarországon vásárolni készpénzért egy gyógyszertárban, de a számlát egy romániai gyógyszertár számolja el, érvényes közösségi adószáma van.Mivel már vettünk itt egyszer valamit és azzal nem volt probléma, azt gondoltam itt sem lesz. Ám amikor fizetésre került a sor és mondtam, hogy akkor az áfát nem fizetem ki, hiszen ez EU-s, akkor szinte tolvajnak néztek, biztos vlmi rosszban sántikálok. Nagyon rossz érzés volt, de nem mondhattam semmit, könyvelőjük nem volt jelen én pedig nem tudtam idézni az idevonatkozó xy törvényt.

Szóval a kérdés: patikában nem lehet így vásárolni? vagy csak bizonyos patikában? és ha igen akkor ezt hol tudom megnézni?

És meg tudnátok mondani erre az egészre hol találok vonatkozó szabályt? Csak az ad el nyilván akinek van közösségi adószáma de akkor sem biztos?

Talán ismeritek az aqua.hu üzleteket, számteches cég, ott például egyenesen azt vágták hozzám, hogy nagyon sajnálják de ők külföldinek nem adnak el. Inkább nem adnak el nekem semmit. Elég lett volna ha azt mondja, hogy az egészet nem érti és inkább hagyjuk.

Az is érdekelne, hogy ha már ezt hol ellenőrzik. Vagyis ha véletlen valaki a saját román eu-s adószámunkkal visszaél akkor én azt hogyan tudom meg. Lehetséges ez? Tehát vlki megtudja mindenfélét vásárol magának itt áfa nélkül és mi nem is tudunk róla.

Nagyon nagyon várom a választ és köszönöm!

Noémi
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Nagy hirtelen nem találom a helyes választ:

Alanyi adómentes belföldi egyéb szolgáltatást számláz Szlovákiába (alapesetben ez fordított adós lenne, hiszen az igénybevevő székhelye a szolg. teljesítési helye), de mi a helyzet alanyi mentes számlázó esetében? A számlát kiállítja mentesként és kész?

Kérlek aki tudja legalább egy gondolati vezérfonalat dobjon Smile
Válasz idézéssel
attól függ melyik vonatkozik a ti ügyletetekre:

1. a főszabály :
Amennyiben a megmunkált terméket nem fuvarozták el a szolgáltatásnyújtás tényleges teljesítési helyétől eltérő más tagállamba, vagy az nem a bérmunkát végző adóalany által teljesített szolgáltatásnyújtás következményeként valósult meg, akkor a teljesítési hely belföld, és az adót a szolgáltatásra érvényes adómértékkel a nyújtó adóalanynak fel kell számítani és meg kell fizetni.

2. viszont ha :

a más tagállamban illetőséggel bíró adóalany megrendelő esetén a teljesítési hely áttevődik a megrendelőt nyilvántartásba vevő tagállamba, amennyiben a terméket Magyarországról elfuvarozzák másik tagállamba. Ez esetben a szolgáltatás az áfa törvény területi hatályán kívül esik, és a magyar általános forgalmi adót nem kell felszámítani.

--------------------------------------------------
ezt kellene alaposan körbejárni, ki is a megrendelő, hová és ki szállít stb
csak kérdezgetek, kérdezgetek .......
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Abban kérnék segítséget, hogy egy szolgáltatást(bérőrlést) kell számláznom egy ausztriai cégnek!
A bérőrlést(a megőrölt anyagot) a magyar leányvállalatának szállították el!
Hogy kell kiállítani a számlát mentesen vagy áfásan!
Válasz idézéssel
Johanna Írta:Azt a tájékoztatást kaptam, hogy mivel a telj. helye belföld, így a magyar ÁFA szabályok szerint áfás számlát kell kiállítani, hiába van mindkettőnek közösségi adószáma. Akkor lehetne áfa nélkül, ha termékértékesítés lenne. És hiába 1-es a bt adószáma, mivel ez a szolgáltatás áfás, ezért ha magyarnak számlázna, akkor is áfásan tehetné csak.

És akkor jövő évtől ugye negyedéves bevallók lesznek a köz. adószám miatt?

Csak kérdezem, hogy miért kellene 1-es adószámú (alanyi vagy ex-TM) Bt-nek áfásan számlázni, főleg magyar partnernek??????

egyébként üdvözlök mindenkit!!!!!
fantasztikus ez a fórum, csak kapkodom a fejem
csak kérdezgetek, kérdezgetek .......
Válasz idézéssel
Szia Johanna !

Igen RLB-vel dolgozom.( ha kell szívesen segítek, lehet, hogy nem azonnal de igyekszem ), igen negyedéves bevallók lesznek.

Vissza térve az ÁFA-s szolgáltatásra, én is azért írtam Neked, hogy alapból ÁFA nélküli, de ........ és soroltam többek között a teljesítés helye miatt lehet hogy ÁFA-s.

Az, hogy közösségi adó száma van mindkettőnek még nem jelenti azt szolgáltatás esetén, hogy biztos ÁFA nélküli lesz. Tudod nagyon sok tényező befolyásolja mindig az adott esetet kell megvizsgálni és dönteni, ami tudom, hogy nem könnyű főleg az új ÁFA tv. óta.

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Kedves Kicsi és Erzsó!
Nagyon aranyosak vagytok, hogy segítetek.
Kínomban már össze-vissza telefonálgattam az APEH-ba.
Azt a tájékoztatást kaptam, hogy mivel a telj. helye belföld, így a magyar ÁFA szabályok szerint áfás számlát kell kiállítani, hiába van mindkettőnek közösségi adószáma. Akkor lehetne áfa nélkül, ha termékértékesítés lenne. És hiába 1-es a bt adószáma, mivel ez a szolgáltatás áfás, ezért ha magyarnak számlázna, akkor is áfásan tehetné csak.
Lehet, hogy erre nem is kellett volna közösségi adószámot kérni?
Most még csak azt nem tudom, hogy az ÁFA bevallásba melyik sorba kerül ez majd.
Kedves Kicsi, jól emlékszem, hogy Te is RLB programmal dolgozol?
És akkor jövő évtől ugye negyedéves bevallók lesznek a köz. adószám miatt?
Johanna
Válasz idézéssel
Drága Erzsókám !

Egy percig se szabadkozz, mindannyian jártunk és még járunk is így, arra pedig végképp ne gondolj, hogy bárki a szándékosságot feltételezi.

Továbbra is csak ugyanilyen aktívan segíts nekünk :lol:

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég