A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gépkocsi elszámolás
Kedves Tagok! Örülök, hogy újra rátaláltam a fórumra.

Lenne is egy kérdésem:

Munkaviszonyban lévő középvezetőnek gépkocsi költségtérítést szeretnének fizetni saját szgk-ja használatára, kb.20 eFt-ot. Ez így adóköteles. Kérdésem, hogy járható út-e az (alkalmazható-e a kettő együtt), hogy munkába járás címén, adómentesen megkapja a 15 Ft/km-rel számolt összeget (ez kb.10 eFt lenne), a többit pedig adóköteles juttatásként?

Köszönöm,
Vica
Válasz idézéssel
Hello!
Kiküldetési rendelvénnyel elszámolt költségtérítés nem bevétel a munkavállalónak igy nem kell a 08-ban sem feltüntetni.
Válasz idézéssel
Ha az ügyvezető használja gépkocsiját üzleti utakra és a norma átalányt számol csak el és kiküldetési rendelvényt tölt ki nem kell a bevallásában szerepeltetni a gépkocsira kapott összeget. Ha a munkavállaló kap hasonló összeget neki kell e szerepeltetni az éves bevallásában illetve a havi 1608-as havi járulék bevallásokban?
Válasz idézéssel
Hajnalcsillag!

Jól látod, teljesen egyetértek veled. Sajnos nincs ötletem, amivel olcsóbb lenne!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Ha a cég üzletkötőket szeretne alkalmazni saját gépkocsi használattal, melyik elszámolási formát tartanátok kedvezőbbnek? A kiküldetési rendelvény használatát, vagy útnyilvántartás alapján költségtérítés (cégautóadó :| )

Igazából arra vagyok kíváncsi a gyakorlatban melyik elszámolási formával találkoztok gyakrabban?

Köszönöm!
Válasz idézéssel
Sziasztok !
Egyéni vállalkozó jelenleg saját tulajdonú személygépkocsijára 500 km költségátalányt számol el. Most eladja az autót, az új autó pedig csak hónapok múlva érkezik meg. Addig munkája ellátásához édesapja személygépkocsiját használná, melyért bérleti díjat nem kellene fizetnie, csak viselni a fenntartással, üzemeltetéssel kapcsolatos költségeket.
Szerintem az 500 km átalány elszámolás erre nem lehet mivel nem a saját vagy házastársa tulajdonában álló személygépkocsiról van szó.
Saját magának az EV kiküldetési rendelvényt nem állíthat ki.
Egyetértetek abban hogy csak útinyilvántartás vezetésével, cégautóadó megfizetése mellett lenne lehetőség a költségelszámolásra? Ez esetben viszont a "leves többe kerülne mint a hús". Smile
Létezik szerintetek olcsóbb megoldás, s ha igen, mi az ?
Előre is köszönöm ha van valakinek jó ötlete, vagy csak megerősít az álláspontomban.
Válasz idézéssel
Szia Erika!
Hagyd így ahogy van! Elvileg ennél az elszámolásnál minden hónap utolsó napján "teletankot" kellene csinálni. Ezzel a futott km alapján számított és az üzemanyag számlák alapján kimutatott felhasznált üzemanyagnak közel azonosnak kell lenni. Ilyenkor a következő probléma üzemanyag megtakarítás szokott lenni.
Nem javaslom a vegyes elszámolást. Ha számla alapján számolod el az üzemanyagot év elejétől maradj e mellett. Január 1-el választhatsz a menetlevél és típus norma alapján való elszámolás vagy marad az üzemanyag számla menetlevél mellett.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Valaki tudna javaslatot adni?
Válasz idézéssel
Egyéni vállalkozó, menetlevél alapján, tényleges felhasználás szerinti üzemanyag mennyiséget számol el apeh árral.
09.hóban ezért 47 literrel kevesebbet számolt el üzemanyag felhasználásban.
10.hóban nincs számla, de van megtett kilóméter, és pont kifutja a különbözeti mennyiséget.
11.hóban ismét tankolt.

Azt szeretném megkérdezni, hogy elszámolható e az üzemanyag felhasználás tankolási számla nélkül, de az előző hónapról futotta a mennyiség, mert gondolom, maradt a tankban.

Köszönettel: Erika
Válasz idézéssel
Szia Eszter!
Ha beviszi a vállalkozásba azaz a vásárlást elszámolja az EV kiadásaként jogosult lesz az écs és minden költség, gj.adó stb elszámolására.

Válasz idézéssel
Ha egy egyéni vállalkozó vásárol egy furgont, ami gondolom már teherautó lesz, akkor az már a vállalkozásban elszámolandó tételek között az üzemanyagról hozott számla, biztosítás, javítás, ugye mind számla alapján elszámolható lesz. Nekem ilyen nem rémlik, hogy több gépkocsi esetén kellene bármit is módosítani, de ezt nem mondom 100%-ra. A lényegesebb szerintem, hogy a vásárolni kívánt furgon a vállalkozás vagy a magánszemély tulajdona lesz-e. (ami tulajdonképpen ugyan az, de mégsem Smile )
Válasz idézéssel
Egyéni vállalkozó eddig szgk. haszn. cimén 500 km-re a Nav által közzétett alapnormával és üz.anyagárral számolt. Most kilátásban van, h vásárol egy furgont is, amely teherszállítás, költöztetés céljait szolgálja majd.
Hogyan lehet majd a gk.használat költségeit elszámolni?
Rémlik, h a szgk. használatnál is változtatni kell az elszámolás módján ilyenkor, ha több gk. is van a vállalkozónál.
Válasz idézéssel
Szia Klári!
Köszi szépen! További szép estét Neked! Smile
Zsóka
Válasz idézéssel
Szia Zsóka!
Mivel az Szja ezen részéhez nem nyúltak él az állásfoglalás.
Válasz idézéssel
Kedves Klári!
Köszi szépen, ezt tulajdonképpen én is megtaláltam de ez 2010-es. Azóta nem volt semmi változás akkor? egyébként minden ismerősöm ez alapján számolja el a 9,-Ft-ot. Csak megerősítést akartam.
Köszi Zsóka Tongue
Válasz idézéssel
Szia Zsóka!

Ezt az állásfoglalást tekintsd át.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/munkaba_jaras_kolts.html?query=munk%C3%A1ba%20j%C3%A1r%C3%A1s%20k%C3%B6lts%C3%A9gt%C3%A9rit%C3%A9se">http://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/munk ... it%C3%A9se</a><!-- m -->

Az ilyen költséget az 55 Személyi jellegű költségek között kell nyilvántartani.

Válasz idézéssel
Sziasztok! Munkavállalóként szeretnék kérdezni a 9,-Ft-os költségtérítéssel kapcsolatban. A munkáltatónak mindenképpen igazolni kell a 9,-Ft-os költségtérités kifizetéséhez, hogy nincs közösségi közlekedési eszköz, vagy túl sokat kell várni (aránytalanul), vagy ha úgy dönt, hogy járhat nyugodtan a dolgozó autóval, bár jár arra közösségi közlekedési eszköz is. Azt téríti neki és nem kötelezi buszra vagy egyébre.Hangsúlyozom hogy csak 9,-Ft-ról van szó. nem norma szerinti és a 9,-Ft.
A könyvelésben költségként tudja ezt a kifizetett összeget leírni. Melyik számlaosztályban kell szerepeltetni a kifizetést??
Segítségeteket köszi!
Zsóka
Válasz idézéssel
Szia János!
Én nem voltam elég precíz! Természetesen vagy így vagy úgy számlunk el egy-egy adóévben, vegyesen nem lehet.

Azt csak hallkan mondom, hogy mostanság számos 01-est adtunk be 2010.01-12 hóig cégautóadó miatt, mert úgy hozta az élet. Természetesen kés.pótlékot fonak rá kiverni.

Válasz idézéssel
Kedves Klári!

Most a Bandinak adott válaszoddal egy kicsit megkavartál... :?

Nekem úgy rémlik, hogy a gépkocsi elszámolási forma adóévre választható, tehát vagy 500 km átalány, vagy tételes elszámolás útnyilvántartás alapján, de a kettő év közben nem kombinálható.
A cégautó adót a tételes elszámolás esetén minden futott hónap után be kell vallani és befizetni, de az útnyilvántartás nélküli hónapokra (havi 500 km alatti futásteljesítmény esetén) adó nélküli átalány nem vehető igénybe... Ha valamely hónapban keveset teljesít az autó, akkor két lehetőség adódik, vagy ugyanúgy útnyilvántartással elszámol és fizeti az adót is (ha megéri), vagy nem számol költséget és nem fizet adót sem arra a hónapra...

Vagy elaludtam valamit...? :?:
Üdv.: János
Válasz idézéssel
Kedves Bandi!
Ev-ként útnyílvántarás nélkül elszámolhatsz havi 500 km-t. Ha ez nem fedezi a kiadásaidat azaz 500 km-nél többet akarsz elszámolni, akkor kell az útnyilvántartás, és cégautó adót kell fizetned azokra a hónapokra amikor útnyílvántartás szerinti költségelszámolás történik!

Válasz idézéssel
Kedves gugu7 !
Nagyon köszönöm a segítséged!
Bocs’ h. felületesen kérdeztem.
EV. vagyok, saját gépkocsival rendelkezem, arra számolok el költséget, alkalmazottam nincs.
Útnyilvántartást igyekszem minél pontosabban vezetni.
Időpont, ind és érk.helye, km, felkeresett partner feltüntetve.
Ha magánszemélyt v. egyéni vállalkozót keresek fel, akkor a név egyértelmű.
Pontosított kérdésem:
-Ha céget keresek fel, akkor a cégnév mellett a cég képviselőjének neve is kell a nyilvántartásba?
(nem mindig ua. személlyel kerülök a cégnél kapcs.ba .)
Köszönöm válaszod.
Üdv: Bandi
Válasz idézéssel
Kedves Jupiter!
Az útnyilvántartás fejlécében nem csak a kifizető, hanem a költségtérítésben részesülő dolgozó adatait, valamint a gk típusát redszámát célszerű feltüntetni.
A nyilvántartás legalább az utazás időpontját indulás érkezés helyét, meg tett km-t és a felkeresett partnert fel kell tüntetni. Ne felejtrsd el, hogy a költségtérítés feltétele, hogy a magánszemély (gk tulajdonos) cégautó adó fizetésére kötelezett.

Ps: Ezen túl a hozzászólásod nem fog "elszállni", mert mint olvastad a regisztrációkor kapott válasz emilben, az új tagok esetében moderátornak az első két hozzászólást jóvá kell hagynia, és ez esetedben már meg volt.

Válasz idézéssel
Kedves gugu7!
Köszönöm válaszod, akkor maradunk az apeh átalánynál.
Másik lérdésem:
az útnyilv-ban elég a cég nevét feltüntetni vagy a személy is kell?
Utzás célja is kötelező mindig?
Köszi.
Ps: remélem ez most megjelenik nem úgy mint ami elszállt.
Válasz idézéssel
Szia Jupiter!
Tapasztalatom szerint, csak szélsőséges esetben "éri meg" az e4gyedi normák+szozók használata.
Átalányt+ szorzót nem lehet használni! Vagy átalány, vagy egyedi+szorzó.

Válasz idézéssel
Sziasztok!
Segítséget kérnék.
Apeh alapnorma átalány vagy alapnorma mellé korrekciós szorzókat lehet választani.
Igy: városi, közúti, téli, nyári
Milyen korlátok vannak?
Ha nem található a tv 1. mellékletében a gépkocsi akkor célszerű az apeh átalánnyal számolni?
Eddig az átalánnyal csináltuk és nem számoltunk a korr. szorzókkal, pedig nem mindegy.
Még lehetne korrigálni...
Köszönöm.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég