A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
számlázás
Sziasztok!

A következőben szeretném a segítségeteket kérni:

Az egyik számlánk tévesen rossz összegről ment ki az ügyfélnek. Le kell sztornóznunk, majd ki kell állítanunk az új számlát. Ez a kis kavarás a májusi ÁFA-időszakunkat érinti. Az még világos is, hogy az új számla miatt önellenőrizni kell a májust, viszont abban nem vagyok biztos, hogy a sztornó számlát hogyan kezeljem. Azt is vissza kell tennem a májusi ÁFA-időszakba, és "kiütöm" vele az eredeti számlát, vagy ezt - mivel most kerül kiállításra a sztornó számla - majd csak az augusztusi bevallásnál vehetem figyelembe mint csökkentő tételt?

Előre is nagyon köszönöm a segítségetek!

Üdv,
Mazsó
Válasz idézéssel
Sziasztok!

SOS segítségre lenne szükségem. Az egyik általam könyvelt cég, árut és szolgáltatást értékesített eu-tagállamba tartozó cég részére. A vevő rendelkezik a NAV által kiadott eu-s adószámmal, mivel rendszeres tevékenységet végez itt. Az általam könyvelt cég, nem áfa-san állította ki a számlát, arra hivatkozva, hogy áfa területi hatályán kívüli a vevő. Szerintem ez nem jó. Mivel a vevő (külföldi cég) rendelkezik magyar adószámmal, áfa nyilvántartást kell vezessen és áfa bevallást kell küldenie a NAV-nak, tehát el tudja számolni nálunk az áfa-t.
Az lenne a kérdésem, hogy jól gondolom-e, illetve, hogy tudtok-e valami pontos jogszabályi hivatkozást, mert én csak különböző magyarázatokat találtam erre vonatkozóan, de azok sem voltak egyértelműek.

A segítséget előre is köszönöm!
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Előlegről kötelező számlát írni akár akar, akár nem. A teljesítés dátuma a bankszámlára megérkezés napja.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egyik ügyfelem borjakat értékesít olyan vevőnek, akit még nem ismer. Mivel nagy összegről van szó, előre utalással kérte
a pénzt, csak ez után adja oda a borjakat. Előleg számlát nem akar írni. De akkor hogyan állíthatná ki helyesen a számlát,
ha az összeg ma érkezik a bankszámlájára, de az állatokat csak holnap szállítják el? Milyen dátum legyen a telj. időpontja,
számla kelte és a fizetési határidő ebben az esetben?
Johanna
Válasz idézéssel
Köszi Hanna!
Itt eddig zömmel kp-ek voltak, elvétve volt utalásos, és ezek mindig kértek számlát...ezek szerint hála égnek Big Grin
De jó tudni ezt is.
Megírnád nekem a könyv címét, szerzőjét?
Köszönöm!
Válasz idézéssel
Köszi Hanna!

Jó,hogy írtad,mert közgyűlésünk lesz holnapután,és bizony páran a tagdíjat utalták,én + erről nem tudtam! :oops:
Eddig minden szakosztály összeszedte és 1 db pt bizonylaton a névsorral vételeztem be.
A pályázati pénzek elosztása nálunk a tagdíj befizetés arányában történik.Mivel a határidő szoros volt,páran utalták,most pótolnunk kell. :!:
De jókor tetted fel! Hálás köszönet.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Egyesületi tagdíjhoz: január végén jelent meg egy könyv a nonprofitokról, a szerint az egyesületnek is számlát kell kiállítani a tagdíjról, ha azt átutalással fizették. " Ez alól mentesülésre a törvény nem ad lehetőséget."
Láttam, Ti a készpénzest írtátok, az úgy van, " Ha a megfizetés készpénzben történik, akkor lehetséges készpénzbevételi bizonylatot kiállítani erről." Üdv: Hanna
Válasz idézéssel
Már nem tudom melyik topikban olvastam a számlának tűnő becsapásról.
Végre valaki intézkedett, bár ez nem azt jelenti, hogy megszűnik.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.onadozo.hu/hirek/szamlanak_tuno_ajanlatok_miatt_birsagolt_a_gvh">http://www.onadozo.hu/hirek/szamlanak_t ... golt_a_gvh</a><!-- m -->
Maresz
Válasz idézéssel
Nálunk névsoron aláírják, rögtön megkapja a nyugtát és az egészről írunk 1 db bevételit.
Itt havonta több száz tagdíj van, nincs cirkusz, ki mikor mit fizetett, nem fizetett. Ha fizetett, megkapja a nyugtát, annak száma rajta a névsoron, az aláírva...szóval bármikor visszkereshető....stb.
Válasz idézéssel
Szia!

Bevételi pénztárbizonylatot szoktunk,névsor a melléklete.
A bevételiket nyilvántartjuk sorszám szerint.Ha nyugtát szeretnél mindenkinek adni,átvételi elismervényt javasolnék,de az alapján a könyvelésben legyen bevételi pt bizonylat összesítve...
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egyesület havi tagdíjbevételéről milyen bizonylatot köteles kiállítani?
Áfa körben nem vagyunk, Tánya alá sem tartozunk, mivel az egyesület csak cél szerinti tevékenységet folytat, vállalkozásit nem.
Érzésem szerint a nyugtaadás kötelező.
Tudtok erről valamit?
Esetleg NAV állásfoglalást, esetleg volt-e valakinek ellenőrzése e témakörben?
Köszi
Szabina
Válasz idézéssel
Anita! Hozzám is érkezett már több ügyfél ezzel a kérdéssel, sőt éppen tegnap tette fel egy nagyobb cég ügyvezetője hogy náluk a könyvelés ezen folyamatosan problémázik. Mondtam neki , hogy ez túlkapás, de mostmár biztos is lettem benne, hogy jót mondtam. Rozika, köszönjük hogy megosztottad.
Válasz idézéssel
Rozika, Hálásan köszönöm.
Megnyugodtam, már teljesen lököttnek éreztem magam, amikor ügyfelek partnerei az ellenkezőit állítják.
Válasz idézéssel
részlet egy hosszabb cikkből :

ADÓ újság 2009/3
Farkas Alexandra

Számlázás az általános forgalmi adó rendszerében - különös tekintettel a bizonylatkorrekciókra

3. A számlára vonatkozó formai kritériumok

Ha akár a kibocsátó, akár a befogadó adatai bélyegzővel kerülnek feltüntetésre a számlán, akkor az csak abban az esetben elfogadható, ha kézzel kiállított számláról van szó. Számítógéppel előállított számlánál ugyanis a számla minden adatának a számítógép adatmemóriájában is szerepelnie kell, így olyan esetekben a számla nem adóigazgatási azonosításra alkalmas, ha azon akár a kibocsátó, akár a befogadó bármely kötelezően szerepeltetendő adata utólag kerül rá bélyegzővel. Kézi számla esetén ugyanakkor ez a gyakorlat nem kifogásolható, azaz azon körülmény, hogy a kibocsátó vagy a befogadó adatai annak bélyegzőjével kerültek a számlára, a számlát nem teszik hibássá vagy hiteltelenné; az ilyen számlákat az adóhatóság - feltéve, hogy ezek a számlák egyebekben is megfelelnek a jogszabályi rendelkezéseknek - elfogadja. Téves tehát az a széles körben elterjedt álláspont, amely szerint a kézi számlánál ne lenne megfelelő akár a vevő, akár a szállító részéről a bélyegzőjének használata.
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel
nem törvény és nem én kaptam, de valaki közzétette és lementettem:

Tisztelt Ügyfelünk!

Foigazgatóságunkra érkezett levelével kapcsolatosan az alábbi tájékoztatást
nyújtom:

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban
ÁFA törvény) 169. § -a, amely a számla kötelezo tartalmi elemeinek
felsorolása során többek között a következoeket említi:
- a termék értékesítojének, szolgáltatás nyújtójának adószáma, amely alatt a
termék értékesítését, szolgáltatás nyújtását teljesítette;
- a termék beszerzojének, szolgáltatás igénybevevojének adószáma, amely
alatt, mint adófizetésre kötelezettnek a termék értékesítését, szolgáltatás
nyújtását teljesítették, vagy amely alatt a 89. §-ban meghatározott
termékértékesítést részére teljesítették;
- ) a termék értékesítojének, szolgáltatás nyújtójának, valamint a termék
beszerzojének, szolgáltatás igénybevevojének neve és címe.

A törvény nem rendelkezik arról, hogy egy kézzel kiállított számlán az
eladó/vevo adatait is kötelezoen kézzel kellene kibocsátani. Ebbol
következoen, ha ezek az adatok nem kézzel, hanem az eladó, illetve a vevo
nevét, címét, adószámát tartalmazó bélyegzoivel vannak feltüntetve, nem
befolyásolják az adólevonási jogot.

Az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17.) AB határozatában rögzítettekkel
összhangban tájékoztatom, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai
véleménynek minosülnek, kötelezo jogi erovel nem bírnak.

Tisztelettel:
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Közép-magyarországi Regionális Adó Foigazgatósága
Tájékoztatási Foosztály

T Hivatal,

Állásfoglalást szeretnék kérni az ügyben ha az eladó a kézi számláját úgy
tölti ki, hogy az eladó és a vevo helyére is a cég hivatalos bélyegzojét
nyomja és nem pedig kézzel tölti ki akkor is a vevo visszaigényelheti-e az
áfát.

Köszönettel

{6F1AE2-B2063-1083340-G25F23JL-ME4D2B-GHYMNS}
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel
Sziasztok.

Tudnátok segíteni? :-)
Melyik törvényben és hol találom azt leírva, hogy kézi számla kiállítása esetén a vevő adatait csak kézzel lehet beírni, nem pecsételheti a számla befogadó a fejlécben,nem használhatja a bélyegzőjét, mert akkor fiktívnek minősítik?
( mitől hitelesebb ha kézzel ír be valaki valamit mint a hivatalos bélyegző amit elvileg csak akkor készítenek el, ha bemutatja a cégbírósági végzést vagy a váll. igazolványt)
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben:
Tavaly a társammal megbíztunk egy brókercéget egy projekt hiteligény előminősítésével, aminek költségeiről született egy számla. Készpénzben került befizetésre az összeg, amit a társammal ketten dobtunk össze. Viszont elkövetett a társam egy olyan hibát, hogy a projekt tulajdonosának nevére hivatkozva - a projekt tulajdonosa tudtán kívül - nyújtotta be a kérelmet, hogy úgyis sikerül a minősítés, és majd visszakapjuk a megbízónktól az összeget a sikerdíjunkkal együtt.
Mivel a hiteligény előminősítése nem járt sikerrel, ezért jogosan várnánk vissza a pénzt a brókercégtől, csakhogy mivel nem a társam neve alatt futott az ügylet, ezért nehéz dolgunk van. A brókercég arra hivatkozik, hogy valamilyen ellenkönyvelést, helyesbítést kell tennie a tavalyi számlát illetően, hogy vissza tudja adni az általunk befizetett megbízási díjat. Remélem, nem csak kibúvót keres a bróker.

A kérdésem pedig az lenne, hogy van-e ennek valamilyen határideje, hogy ezt a könyvelési műveletet egy Kft. megtegye. Illetve mire számíthatunk egyáltalán? Elkerülhette-e valami a figyelmemet?

Válaszotokat előre is köszönöm!
Szép napot!
Válasz idézéssel
szat-ing Írta:Sziasztok!
A lényeg: egyszerűsített számla kiállítási lehetőségei BŐVÜLTEK, tehát tavaly sem volt 100 EUR korlát, nincs az idén sem, ha HUF-ban állítod ki.

azzal is bővült, hogy már rá kell irni: fizetve ! Avagy pénztárbizonylatot kell gyártani hozzá:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.adonavigator.hu/blog/egyszerusitett-szamla.html">http://www.adonavigator.hu/blog/egyszer ... zamla.html</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Bocs,hogy ennyit bemásoltam, és ráadásul valahol lemaradtak betűk.
Válasz idézéssel
Mónika!
Itt van a kutya elásva szerintem Big Grin Big Grin Big Grin

3. Teljesítéssel egyidejő készpénzes értékesítés történik
A harmadik ügylet-típus, a 176. § (1) bekezdés b) pontján alapuló egyszerősített körében az, amikor a termék beszerzıje, szolgáltatás igénybevevıje (e megfogalmazásból következ adóalany vagy annak nem minısülı személy, szervezet is) az ellenérték adót is tartalmazó
teljesítésig
(győjtıszámlázás esetén az egy napra egybeszámlázott teljesítés napján) készpénzzel,helyettesítı fizetési eszközzel vagy pénzhelyettesítı eszközzel (továbbiakban együtt:
megtéríti, és számla kibocsátását kéri [165. § (1) bekezdés b) pont és 176. § (1) bekezdés olvasata]. A teljesítésig készpénzzel történı fizetés esetében az egyszerősített számlázás összefüggésben nehézséget okoz az összetett utalásokon alapuló jogszabályi rendelkezés értelmezése, tekintettel az Áfa tv. hatályba lépését követıen, már 2008. 01. 10-én tájékoztató jelent meg internetes honlapján „Egyszerősített adattartalmú számla adóalany vevı részére is
foglaltakat jelenleg is irányadónak kell tekinteni, figyelemmel a következıkre. A teljesítésig
kiegyenlített értékesítések esetében a számla kibocsátási kötelezettség alóli esetleges mentesülésére kér számlát) vonatkozó, 165. § (1) bekezdés b) pontbeli rendelkezés a vevıt nem nevesíti adóalanyként
annak nem minısülı személyként, hanem „a termék beszerzıje, szolgáltatás igénybevev
lehet adóalany vagy annak nem minısülı személy, szervezet is. Ebbıl következ
pontjában szereplı utalás, miszerint a számla egyszerősített adattartalommal is
bekezdés b) pontjában említett személy, szervezet a számla kibocsátását kéri, nem jelenti azt, vevınek ne lehetne ilyen esetben egyszerősített számlát kibocsátani. Amíg a 165.
alapján, számla kibocsátásra irányuló kérés hiányában egyébként nem lenne kötelez
teljesítésig megtörtént készpénz-fizetéses értékesítés esetén, úgy adóalany vev
bekezdésében foglaltak alapján a számla kibocsátása mindenképpen kötelezı ilyen
ha az adóalany vevı azt nem kéri), de e kötelezettség egyszerősített adattartalmú számlával 176. § (1) bekezdés b) pontja alapján.
Az egyszerősített adattartalom a 3.. pontban felsorolt esetben is az 1. pontban említetteknek egyszerősítést jelenti (adóalap és adómérték helyett adóval növelt ellenérték és
szerepeltetendı, az áthárított adó-adat nem szerepelhet).
4.

5. 100 euró (25000 forint) alatti értékesítést dokumentáló számla
A 176. § (1) bekezdés d) pontja azokra az ügyletekre teszi lehetıvé az egyszerő
a számla adóval növelt végösszege nem haladja meg a 100 eurónak megfelelı
számla kibocsátására jogalapot teremtı ügylet(ek) nem tartoznak a 29. § szerinti
89. § szerinti adómentes közösségi termékértékesítés vagy a 4. pontban említett területi teljesített értékesítés körébe. Egyéb feltétel ezzel kapcsolatban nincs. Így például egy belföldi, átutalással fizetett értékesítés esetében is lehetıség van egyszerősített számla kibocsátására, adott ügyletrıl kibocsátandó számlában szerepeltetendı adóval növelten számított végösszeg van. Ez egyaránt vonatkozik a devizában vagy a forintban kiállított számlákra is. A 100
átszámításánál az Áfa tv. 256. § (1) bekezdés szerint kell eljárni. Az euróban megfelelı forintösszeg megállapításához a 2003. évi uniós csatlakozási szerz
hatálybalépésének napján érvényes, az MNB által közzétett hivatalos forint/euró devizaárfolyamot forint/euró) kell alkalmazni azzal, hogy az átváltás eredményeként kapott pénzösszeget
kerekítési szabályok alkalmazásával - 100000 forintra, illetıleg ha az átváltás eredményeként nem haladja meg a 100000 forintot, 1000 forintra kell kerekíteni. Eszerint a 100 eurónak
25000 forint.
Az egyszerősített adattartalom ebben az esetben is az 1. pontban említetteknek
(adóalap és adómérték helyett adóval növelt ellenérték és „visszaszámított kulcs
adó-adat nem szerepelhet).

"Ez a 2013-tól hatályba lépı új lehetıség nem korlátozza, hanem b
adattartalmú számla kibocsátásának esetköreit. Nem jelenti azt, hogy az
esetkörökben csak akkor lehetne egyszerősített számlát alkalmazni, ha a számlázott értékhatár alatt van."

Az én értelmezésemben leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az átutalásos számláknál kell nézni a 25 ezer forintot. De bocsássuk vitára a témát, mert úgy tűnik, nem csak az én gyomromat viselte meg ez a téma. Big Grin
Válasz idézéssel
Sziasztok!
A lényeg: egyszerűsített számla kiállítási lehetőségei BŐVÜLTEK, tehát tavaly sem volt 100 EUR korlát, nincs az idén sem, ha HUF-ban állítod ki.
Válasz idézéssel
De jó hogy nem vagyok egyedül, hogy nem értem ezt az állásfoglalást, csak eddig nem mertem megírni mert kételkedtem magamban, de akkor tényleg nem egyértelmű. Végülis miről szól? Valaki leírná magyarul? Egyszerűsített adattartalmú számlát csak 100 eur érték alatt lehet kiállítani, ez a lényege?
Válasz idézéssel
Hát lányok, megnyugtattatok. Komolyan, mondtam a férjemnek, hogy minek akarok én angolul beszélni, mikor a magyart se értem.
Aztán, mikor hazajött este, kezébe nyomtam, hogy olvassa el...hát látni kellett volna az arcát. Megkérdezte, hogy ugye én értettem Big Grin Big Grin Big Grin
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Átérzem sorsodat én is,az Ipa megosztás jelentette nekem a csúcsot...

Juditka!
Annyit jegyezz meg belőle,hogy a 25 ezer Ft fölött nem írhatod a 21,26,...vagy 27 %-ot..
Alap van +ÁFA...
A tanfolyamon szájbarágósan mondta el az előadó... :oops:

Visszaolvasva,nem egyértelműen fogalmaztam! Csak az EUR-ra vonatkozik.,ráadásul már hol van a 250.- Ft-os ???
Válasz idézéssel
Balázs Írta:Mondjuk frankón csak a legalsó vastag részt értem Smile

Nem vagy egyedül. Aki ezt a szöveget megírta, az szerintem nem is magyar, de nem is szakmabeli. Egy robot. Big Grin

Szvsz jelenleg ez a tájékoztató viszi a csúcsot a navos tájékoztatókban. Nálam ez a Nr.1.!
A l b a

Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég