Üzenetek: 1,478
Témák: 36
Csatlakozott: 2006 Apr
Értékelés:
0
Sziasztok Fórumosok!
Idevágó a téma: az ADÓ újság 2008/5-6. szám 4-6. oldala nagyon pontosan körbejárja a témát.
Csak néhány cím:
helyközi munkába járás költségeinek megtérítése,
tömegközlekedés igénybevétele,
munkába járás közforgalmi úton,
üzemanyag-megtakarítás,
kiküldetés (belföldi-külföldi)
s még a többi....
Üdv.zsemle
Az Everest fölött kinyílt a monszun....én meg itt punnyadok, mert csak egy szegény kis ZSEMLE vagyok...
Üzenetek: 724
Témák: 4
Csatlakozott: 2008 Feb
Értékelés:
0
Gépkocsi térítésnél nem úgy volt, hogy csak akkor adható ha nehezen oldható meg a busz illetve vasúti bejárás (sok átszállás miatt), vagy egészségügyi állapota nem teszi lehetővé a tömegközlekedést?
Vagy ez a jogszabály hatályát vesztette? Vagy eleve rosszul tudom?
Üzenetek: 39
Témák: 0
Csatlakozott: 2008 Mar
Értékelés:
0
A felhasznált buszjegyeket kiküldetési rendelvényre felvezetheti, napokat pl. márc. 1,2,3,5,7-10... .. db x .. Ft minusz 20 %, marad a kifizetendő. Ha a kedves férj hazafuvarozza, ugynígy napokat felsorolva a munkahely és lakóhely közt megtett km-el szorozva 9 Ft számolható el munkábajárás költségeként. Ebből nincs levonás.
üdv. Bagnes
Üzenetek: 1
Témák: 0
Csatlakozott: 2008 Apr
Értékelés:
0
Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek a munkába járás költésgeinek elszámolásával kapcsolatban.
A 78/1993. (V.12.) Korm. sz. rendelet 3. § (1) bekezdése alapján a munkáltató köteles a munkavállalónak megtéríteni a munkába járást szolgáló bérlettel vagy teljes áru menetjeggyel való elszámolás ellenében azok díjának 86, illetve 80 %-át.
A kérdésem ehhez kapcsolódóan a következő:
Tegyük fel, hogy valaki reggel busszal jár dolgozni és este már nem busszal megy haza, mert pl. a férje hazaviszi.
Buszjegyeket vesz. Az így felmerült utazási költséget hogyan számolom el, mi ennek az alabizonylata és folyamata.
Előre is köszi!
Üzenetek: 2,311
Témák: 13
Csatlakozott: 2008 Jan
Értékelés:
0
Sziasztok! Szerintem se természetbeni juttatás.
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Üzenetek: 2,626
Témák: 9
Csatlakozott: 2008 Jan
Értékelés:
0
Sziasztok!
Ezt az apeh honlapon található 2008. 01. 09-i tájékoztatóban találtam:
A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 78/1993 (V.12.) Korm. rendelet (továbbiakban: Korm. rendelet) értelmében a munkáltatónak költségtérítést kell fizetnie mindazon munkavállalóinak, akiknek a lakóhelye és a munkahelye nem azonos helységben van. A költségtérítés napi munkába járás és hétvégi hazautazás címén illeti meg a munkavállalót.
"Napi munkába járás címén jár a költségtérítés annak a munkavállalónak, aki naponta a közigazgatási határon kívülről utazik a munkahelyére, illetve munkarendjétől függő gyakorisággal rendszeresen utazik oda és vissza. Attól függetlenül illeti meg a munkavállalót ez esetben a költségtérítés, hogy ideiglenes, vagy állandó lakóhelyéről utazik a munkahelyére, hiszen naponta, vagy legalábbis rendszeresen tesz meg nagyobb távolságot.
Az utazási költségtérítés-juttatást nem a szja-törvény, hanem a hivatkozott Korm. rendelet teszi kötelezővé. A szja-törvény arról rendelkezik, hogy a Korm. rendelet szerint munkába járásnak minősített esetben az erre tekintettel adott költségtérítés összegét (az utazási bérlettel, az utazási jeggyel történő, a Korm. rendelet által előírt elszámolás, vagy a munkáltató nevére szóló számla ellenében, legfeljebb a bérlet, a jegy árát meg nem haladó értékben, valamint gépjárművel történő munkába járás esetén a munkahely és a lakóhely közötti távolságra kilométerenként 9 forint értékben) a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni, az tulajdonképpen adómentes [szja-törvény 25.§ (2) bekezdés b) pont]. Ebből az is következik, hogy nem csak a Korm. rendelet szerinti kötelező mértékű juttatás összegét kell figyelmen kívül hagyni a jövedelem számításakor, hanem a bérlet vagy jegy árának teljes összegét, akkor, ha a Korm. rendeletben meghatározott kötelező mértékű térítésnél magasabb összeget (bérlet, jegy teljes árát) megtéríti a munkáltató a saját döntése alapján.
Amennyiben a jövedelem kiszámításánál figyelmen kívül hagyható költségtérítésen felül fizet a munkáltató ilyen címen juttatást, akkor a felettes rész a magánszemély munkaviszonyból származó adó- és járulékköteles jövedelmének számít a felek közt fennálló jogviszonyra tekintettel [szja-törvény 2. § (6) bekezdés]."
Üzenetek: 2,141
Témák: 55
Csatlakozott: 2007 Jan
Értékelés:
1
Szia Reni!
Eddig én is ugy tudtam, hogy ez nem minősül természetbeni juttatásnak és a számlát is hozza a cég nevére 8O-% ot kötelező kifizetni de lehet 1oo %-is ha a cég úgy dönt. Kötelező és még fizesse a salangokat is ez elég fura?
Üzenetek: 400
Témák: 41
Csatlakozott: 2007 Mar
Értékelés:
0
Sziasztok!
Az utazási költségtérítés során kifizetett helyközi bérlettérítés adóköteles (54%)? Mert nekem úgy hozza bérprogramom. Azt hittem az nem minősül természetbeni juttatásnak, mert kötelező kifizetni a dolgozónak a 80%-át.
Köszönöm!
Reni