A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tárgyi eszköz
Szerintem idegen ingatlanon végzett beruházás, de inkább a VTSZ 854140 és így 33%.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Kedves Fórumtársak !
Egyéni vállalkozó a telephelyén napelemes rendszert helyezett üzembe. Az ingatlan, melyre a rendszer telepítve lett, nem a vállalkozó tulajdonában áll. Szerintetek hová kell ezt besorolni écs. leírás szempontjából (építmény, gép-berendezés-felszerelés) és hány %-os kulcssal amortizálható?
VTSZ nem szerepel a számlán.
Előre is köszönöm. Smile
Válasz idézéssel
Csilla!

Én pont most vettem át egy KFT-t július 1-vel. Az előző könyvelő egész évben nem könyvelte le a bankot. Szerinted, hogy tudta megmondani, kinek tartozik a cég? Egyébként egy havi bank kb. 80 oldal, oldalanként 15-20 tétellel. Nem kis munka. Ráadásul az I. félévi szállítói számlák is szeptemberben lettek lekönyvelve. Most egyeztetem az ÁFA analitikákat. Ja, és az ügyfél nem a könyvelés "minősége" miatt jött el. Csak most döbbent rá, hogyan könyveltek. Aggódik is az előző évek miatt.
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szia Csilla!
Ne gondold, hogy Te különleges vagy. Big Grin Szerintem az itt "lakók" döntő részébnek amikor átvesz egy céget igen-igen meredezik a frizurája. Hisz az ügyfelek nagy része nem debil. Érzi, ha nem is tudja, hogy rendeben vannak a dolgai, vagy sem. Ha úgy érzi, hogy nincsenek, há tvált. Én is most kínlódok egy idei átvétellel. A legkevesebb, hogy a leltár csak egy szám, akkora szállítóval szembeni kötelezettség van benne ami ötszöröse az egyenlegközlőnek (amit persze már én kértem).
Ezzel persze csak azt akarom erősíteni, hogy nem Te könyvelsz hibásan.

Válasz idézéssel
Kedves Klári!

Köszönöm szépen a megerősítést! Még év elején vettem át egy céget, és csak most kezdte el szivárogtatni az előző évek anyagát, a korábbi könyvelő. Vakargatom is a fejem, mert ha bebizonyosodik a sejtésem, kb.3-4 évre visszamenőleg vizsgáltathatom a jelentős/nem jelentős hibákat. Sad
Tényleg, komolyan gondolkodom azon, hogy esetleg én könyvelek hibásan, mert szinte minden mástól átvett cégnél találok valamit, amit javítani v. önellenőrizni kell. Lassan már több három oszlopos mérleget csinálok, mint két oszloposat. Hullik a hajam rendesen! :evil: De legalább nem kell majd fodrászhoz járnom, mikor majd az online pénztárgéppel küzdenek. :lol:
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Szia Csilla!
Tökéletesen gondolsz mindent. A könyvvizsgáló joga az új érték megállapítása. természetesen vele jár, hogy értékelési tartalékként kell kezelni a bef.e. értéknövekedését.

Válasz idézéssel
Szeretnék egy kis megerősítést kérni, mert ma valahogy mindenben bizonytalan vagyok. :oops:

Ugye jól tudom, hogy amennyiben a tárgyi eszközöket valaki át szeretné értékelni (le/fel), a piaci értéknek megfelelően, akkor -a megfelelő szabályzaton túl- szükséges könyvvizsgáló "jóváhagyása"? Nem lehet csak úgy ripsz-ropsz, egy nulla értéken nyilvántartott eszközt 1mft-ra felértékelni. Ráadásul a kartonon úgy szerepel, hogy maradványérték, ám ezzel korábban az écs-nél nem számoltak. :? Kusza ügy. :roll:
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Köszönöm az előző választ, de

Lényegében megfogalmaznám még egyszer a problémámat.

Egy multiról van szó. Az SAP-ból kaptunk egy listát x mennyiségű eszköz szerepelt abban az időpontban a listában. Megvannak, felcímkéztük, kész a lista alapján a beazonosítás. (ez egy hónapos lista). Mostanra azonban 200-300 tétellel több szerepel a letöltött listában. ilyenkor mi a teendő? a leltározás végső határideje holnap(hétfőn) jár le. Így nem helyes a leltározás?

köszönöm a válaszokat!

Üdv
Szilvi
Válasz idézéssel
Szia Szilvi!
Valószínű az előző lista szerinti eszközök is benne vannak. Leltározni (beazonosítani) azonban a Számv.pol szerinti időpontban és gyakorisággal kell.

Válasz idézéssel
Sziasztok!

Tárgyi eszköz leltározás esetén az SAP-ból kaptunk egy nyilvántartást több,mint 2300 eszközről. Ezeket felcímkéztük, beazonosítottuk, kész a lista alapján. Azonban az újabban letöltött nyilvántartás alapján 300 új eszköz van.
Ezeket már ugye nem kell beazonosítanunk?
Az első lista a lényeges?

Válaszotokat előre is köszönöm.

Üdv
Szilvi
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen Klári!
Nálam benne van mindenkinél a számv.pol.-ban akinek én készítettem eleve.

Akinek nem, annak én most év elején a számviteli változásokkal együtt mindent
módosítottam.
Böröczkiné Zsuzsi "figyelmeztetője" alapján. (adónavigátor)
Szóval nem magamtól jutott nekem sem eszembe, de kihasználtam... Big Grin

Üdv.
Csöre
Válasz idézéssel
Jól tudsz mindent Csöre!
Ez megint olyan téma ami a Számv.Pol.-ba muszály szabályozni. Azaz, hogy él-e a vállalkozás az egyösszegű leírás lehetőségével, mert ha nem akkor a Tao szerint sem teheti. Ezt nagyon meg lehet szívni egy ellenőrzésnél. Most voltam egy előadáson és órákon keresztül jutott eszembe, hogy a "saját" cégeinek milyen rozoga állapotban van a "politikája", holott mint tudjuk a jelenlegi tendencia (sokszor ki is mondva) ha nem talál számszaki eltérést, akkor keres szabályozási, vagy formai hibát és él az Art. 172.§.-al és minimum 50e-re megbüntet.

Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!
Azért kérdeztem, hogy lemaradtam e valami változásról, mert tőlem
tudták az Erdőbirtokosságnál is a tutit. Csak megijedtem, hogy rosszul tudom.
Ez tudom, hogy változott jan 01-el és szerintem az ellenőr is ezzel kever valamit, de majd
ha megyek a TE kartonokkal hozzá akkor felhomályosítom már!:

Idézet:"Az új költségvetési számviteli jogszabály (4/2013. (I. 11.) Korm. rendelet ) 1. § (4) bek. alapján 2014-ben a költségvetési szerveknél a kisértékű tárgyi eszközök értékhatára 200.000 Ft-ra nőtt. R. 1.§. 4.bek. kisértékű immateriális javak, tárgyi eszközök: a kettőszázezer forint egyedi értéket nem meghaladó bekerülési értékű vagyoni értékű jogok, szellemi termékek, tárgyi eszközök, A R, 17.§.2. bek. szerint a kisértékű eszközök beszerzési értéke üzembehelyezéskor egyösszegben elszámolandó. 17. § (1) Az immateriális javak, tárgyi eszközök után terv szerinti értékcsökkenést kell elszámolni. Az értékcsökkenésre a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel az Szt. 52. § (1), (2) és (5)-(7) bekezdését kell alkalmazni. (2) A kisértékű immateriális javak bekerülési értéke a beszerzéskor, a kisértékű tárgyi eszközök bekerülési értéke az üzembe helyezéskor, használatba vételkor terv szerinti értékcsökkenésként egy összegben elszámolandó.

Üdv.
Csöre
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ide másolom az Szt, valamint a Tao megfelelő passzusait. Ez megint olyan hely (100 e- 200 e) ahol jól el lehet téríteni az adóalapot az adózás előtti eredménytől.
Egyébként a revizor tudja rosszul és az erdőbirtokosság jól.

2)A 100 ezer forint egyedi beszerzési, előállítási érték alatti vagyoni értékű jogok, szellemi termékek, tárgyi eszközök bekerülési értéke - a vállalkozó döntésétől függően - a használatbavételkor értékcsökkenési leírásként egy összegben elszámolható.

5. A számvitelről szóló törvény szerint megállapított terv szerinti értékcsökkenés (ideértve az egy összegben elszámolt értékcsökkenési leírást is) érvényesíthető
a) immateriális javaknál és az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogoknál,
b) a koncesszió keretében megvalósult tárgyi eszközöknél,
c) az ipari park közműnek minősülő - út, víz- és csatornaellátás, energiaellátás, távközlés célját szolgáló - tárgyi eszközeinél,
d) a bányászatban a kizárólag egy bánya célját szolgáló épületek, építmények, speciális gépek, berendezések, felszerelések, a föld alatti bányatérségek és építmények, valamint az ezekhez tartozó speciális gépek és az igénybe vett földterület esetében, valamint a villamosenergia-iparban az atomerőművi technológiai épületek, építmények,
e)585 a legfeljebb kétszázezer forint bekerülési értékű, valamint a 2. számú melléklet IV. fejezetének a) pontja szerinti 33 százalékos kulcs alá sorolt tárgyi eszközök esetében,
f)tenyészállatok esetében,
g) a kizárólag alapkutatáshoz, alkalmazott kutatáshoz vagy kísérleti fejlesztéshez használt tárgyi eszköz esetében,
h) a közúti személyszállításhoz használt járműveknél.

Válasz idézéssel
Köszönöm Mariszan!
Közfoglalkoztatás keretében vásárolt nagy értékű tárgyi eszközöket
ellenőrzött a Munkaügyi Központ.(Helyszínen a gyári számokat)
Ma felhívott az ellenőr, hogy én a könyvelésben hogy tartom nyilván kis vagy nagy
értékűként a 100 ezer felettieket. Mert a cégnél rosszul tudták és
a 100 ezer felettieket nagy értékűként tartják nyilván, holott csak a 200 ezer
feletti számít annak...

Erdőbirtokossági Társulat a cég. Nem költségvetés.
Hogy most a hatósági szerződés szerint így kell megkülönböztetni az elszámolásban vagy félrebeszél,
ezt nem tudtam eldönteni...

Üdv.
Csöre
Válasz idézéssel
Nem maradtál le semmiről Csöre,

Maricsu úgy érti, hogy annak a magánszemélynek, aki ingóságot értékesít, hol az adómentes értékhatára? Na az 200.000.-ft./év
Üdv: Mariszan
Válasz idézéssel
Szasztok!

A kisértékű TE értékhatára 100 ezerről 200 ezerre nem csak a költségvetési szerveknél
változott 2014-től?

Vagy lemaradtam....? :roll:

Üdv.
Csöre
Válasz idézéssel
Kedves Tamás!
Köszönöm a választ, a maximumot úgy értem, hogy milyen összegig nem kell adót fizetni a magán személynek?
Köszönöm Marcsu
Válasz idézéssel
Maricsu!

Piaci áron! Nagyobb értékűnél, pl. személygépkocsinál, az interneten három hasonló korú és futott kilométerű autó hirdetést szoktam kinyomtatni és a szerződéshez hozzátűzni! A maximális összeget nem értem! Ha arra gondolsz, hogy havi 1,5 millió Ft-nél nagyobb nem lehet a készpénzes forgalom, az magánszemélytől vásárlásnál nem számít, mert csak az egyik fél rendelkezik adószámmal. Kapcsolt vállalkozásoknál az 1 millió Ft-os készpénzfizetést be kell jelenteni, de itt ez sem él, mert csak két cég között lehet kapcsolt vállalkozás! Talán még él az a kötelezettség, hogy 5 millió Ft készpénz fizetésnél bejelentési kötelezettség van?! Ez mindenkire vonatkozik, tehát arra is, ha valaki magánszemélytől vásárol készpénzben!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Én még új vagyok ezen a fórumon az lenne a kérdésem, hogy tud-e valaki segíteni abban, hogy cég tárgyi eszközt maximum milyen összegért vásárolhat magán személytő akinek nincs adószáma?
Előre is köszönöm Marcsu
Válasz idézéssel
Szia! Nem csak a nagy érték a lényeg. Kisértékűnél is fontos. Egyébként valami szokott lenni, például egy szállítólevél, amin elismerik az eszköz átvételét. De előfordul, hogy számlára nyomtatják bélyegzővel, hogy az áru kiadva. Autónál a számla mögött adás-vételi van.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Nagyértékű tárgyi eszköz vásárlása esetén mindenképpen kell átadás-átvételi jegyzőkönyv? Milyen esetekben kell, mitől függ hogy kell-e vagy sem? Mi szabályozza ezt le?

Üdv: Gábor
Válasz idézéssel
Icuska!

Az illeték mindenképpen a tárgyi eszköz beszerzési értékét növeli, én az eredetvizsgálatot is oda aktiválnám!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Egy használt TGK vett az egyéni vállalkozó. Az átírási illeték és az eredetvizsgát elszámolhatom költségként, vagy ez a Tárgyi eszköz értékét növeli?
Válasz idézéssel
Placebo, örök hálám. Big Grin A nómenklatúráért külön köszönet.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég