A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Az a biztos ha megkérdem
Hello!
Az [size=undefined]Szja tv. 49/A. § (2) – (5) bekezdés[/size] nézd meg:

(5a) *  A (2)-(5) bekezdésben foglaltak az egyéni vállalkozói tevékenységnek az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény 19/C. §-a szerinti korlátolt felelősségű társaság alapításával történő megszűnése esetén is alkalmazandók.
Válasz idézéssel
Szia Placebo!
Köszi, ez így már kezd homályosodni.  Wink 
Az lenne még a kérdés ami felmerült bennem,  az adózási rész. A megszűnés szabályait kell alkalmazni, vagy az átalakulás miatt mentesül ez alól?
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Hello!
Már alakulhat kft-vé egyből:
2009. évi CXV. törvény

A GAZDÁLKODÓ TEVÉKENYSÉG EGYSZEMÉLYES GAZDASÁGI TÁRSASÁGI FORMÁBAN TÖRTÉNŐ TOVÁBBFOLYTATÁSA * 
19/C. § *  (1) Az egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységének folytatására e törvény szerinti feltételekkel korlátolt felelősségű társaságot alapíthat. A korlátolt felelősségű társaság alapításában az egyéni vállalkozón kívül más személy nem vehet részt.
(2) Nem alapíthat korlátolt felelősségű társaságot a tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó a szünetelés időtartama alatt.
(3) A korlátolt felelősségű társaság bejegyzését követő öt évig az alapító egyéni vállalkozó nem lehet gazdasági társaság korlátlanul felelős tagja, valamint nem létesíthet újabb egyéni vállalkozói jogviszonyt.
(4) A korlátolt felelősségű társaság előtársaságként nem működhet.
19/D. § *  (1) E törvény szerinti alapítást megelőzően az egyéni vállalkozó
a) elvégzi az eszközök és kötelezettségek leltározását,
b) meghatározza, hogy az egyéni vállalkozói minőségében szerzett, az egyéni vállalkozó adónyilvántartásában szereplő vagyontárgyak közül mely vagyontárgyak képezik az alapító egyéni vállalkozó vagyoni hozzájárulását és mely eszközöket és kötelezettségeket adja át az alapítandó korlátolt felelősségű társaságnak,
c) elkészíti a korlátolt felelősségű társaság - a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 2/A. § (4a) bekezdése szerint összeállított - nyitó mérleg-tervezetét, amelynek könyvvizsgáló általi ellenőrzésére nincs szükség, valamint
d) gondoskodik a foglalkoztatottakkal kapcsolatos munkáltatói intézkedések előkészítéséről, a korlátolt felelősségű társaságnál történő továbbfoglalkoztatásról szóló tájékoztatásról.
(2) Az egyéni vállalkozó az (1) bekezdés szerinti intézkedések megtételét követő 30 napon belül elfogadja a korlátolt felelősségű társaság alapító okiratát.
(3) Az e törvény szerinti alapítás az egyéni vállalkozóval szemben fennálló követeléseket nem teszi lejárttá.
(4) Ha az egyéni vállalkozói tevékenység folytatására való jogosultság korlátolt felelősségű társaság alapítása miatt szűnik meg,
a) az egyéni vállalkozót az e tevékenysége körében szerzett, illetve ezek céljára lekötött vagyontárgyak tekintetében - ha ezeket a korlátolt felelősségű társaság vagyonaként jelöli meg - megillető jogok, és a vállalkozási tevékenysége során kötött szerződései körében szerzett jogok a korlátolt felelősségű társaságot jogutódként illetik meg, és
b) az egyéni vállalkozót terhelő kötelezettségek a korlátolt felelősségű társaságot jogutódként terhelik továbbá a korábban egyéni vállalkozóként eljáró természetes személy és a korlátolt felelősségű társaság az egyéni vállalkozói tevékenység megszűnéséig vállalt, az egyéni vállalkozót terhelő kötelezettségekért elévülési időn belül korlátlanul és egyetemlegesen felel.
(5) E törvény szerinti alapítás esetén a 31. § (2) és (3) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a korlátolt felelősségű társaságra alkalmazni kell.
(6) A cégbíróság a korlátolt felelősségű társaságot bejegyző végzésben rögzíti az e törvény szerinti alapítás tényét, valamint az egyéni vállalkozó nyilvántartási számát.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egyéni vállalkozó szeretne átalakulni egyéni céggé, majd kft-vé. Azt már megtaláltam, hogy alapitani kell egyéni céget, majd átalakul Kft-vé(könyvvizsgáló, vagyonmérleg, stb...)
Amit nem találtam: eszközei nem jelentős, viszont nagy készlete van(kereskedő). Mi a helyzet a készlettel? Le kell adózni, mint egyéni vállalkozó, vagy bekerül értékén az egyéni cégbe? 
Kb 15 éve volt egy ilyen átalakulásunk, úgyhogy nem vagyok járatos ebben.

Előre is köszönöm a segítséget! Smile
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Szia Marcsi! Köszönöm a válaszodat, az együttgondolkodást!

A Te kérdésedre a válasz az, hogy nem kell a 161-en vagy 151-en átfuttatni az immateriális javakat, közvetlenül a helyére könyveljük a 11-be. Az értékcsökkenést pedig a számviteli politika alapján a vagyoni értékű jogok szerint kell elszámolni.
De ezen esetre is vonatkozik, hogy ha 200eFt alatt van, akkor 50-50%-ban leírható, illetve ha 100eFt alatt, akkor pedig egy összegben.
Viszont célszerű átgondolni, mert a valóság az, hogy több év alatt használjuk a programot, így az egy összegű leírás bár megengedett, de nem biztos, hogy helyes. De sokan nem vacakolnak vele, hanem az érték alapján kezelik az écs-jét.

A beruházási számlával kapcsolatban jegyzem meg, hogy azért szoktuk a beszerzésnél mégis közbeiktatni - például én is átvezetem egy technikai 151-esen - mert akkor tudom a könyvelési program nyilvántartani és aktiválni. A tárgyi eszközök "között" tartom, mert így tudom kezelni a programban. Szóval ez egy technikai ok. A számviteli politikába ezt leírtam.

A program frissítések ezután az 529-be mennek, ha szükséges, időbelileg elhatárolva.
Üdvözlettel! A l b a

Az adócsalónak nem könnyű az élete. Sosincs nyugta.
Válasz idézéssel
Szia!

Befizettetném az összeget a pénztárba vele mind a két tétel esetében.Parkolásról le fog szokni (ha megtudja érteni, hogy nem a cég érdeke), a tv előfizetés nem a cég érdekében merül fel,sajnos ezeket a csomagokat rosszul állítják össze a szolgáltatók.

Pmarcsi

Sziasztok!

Még mindig itt tartok.
Szoftver:

Szállító:T?-K4541 ez így helyes T161-K4541 a szállítónál nagyon elakadtam.

Tárgyi modul:T113,571-K1193

Köszönöm,
Pmarcsi
Légy türelemmel, s majd könnyül a nagy teher is.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ti hogyan kezelitek az alábbi számlákat:
- telefonszámlában saját autó parkolási díja
- telefon+internet+TV előfizetéses csomagról szóló számla, itt a TV-vel kapcsolatos részek érdekelnek
Köszönöm!
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen!

Ez már így világos,hogy csak költségre fogom rakni az összes frisítést.

De még mindig nem vagyok biztos magamban ,hogy a szállítón átfuttatva az első program díj számlát is a 161.en futtatjuk át mint a TE-et.
Nem volt még szoftverrel dolgom ezért húzom mint a gumicukrot.Leírnátok a helyes könyvelési tételeket mint a kezdőknek.
Köszönöm a segítséget.

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Az éves frissítési díjat simán az 5-ösbe.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Tovább gondoltam ezt a kettős könyvviteli program problémát,jövőre a frissítést pedig aktiváljam rá vagy ezt simán az 529-be nyitom mint szoftver frissítés?
Nem világos számomra ez az egész szoftver dolog, most pl. találkoztam office 365 utalással a bankba (számlát behajtottam az ámítástechnikusnál) azt mondta ezek a frissítés éves díjai és lesz majd vírusvédelem stb,ezeket hová könyvelitek??? Huh Huh Huh

Köszönöm, pihenős hétvégét! Smile Smile Smile 

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Klárika ,nagyon köszi!!! Smile 

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Szia Marcsi!
Ugyanúgy gondoljuk mit Te. Függetlenül a beszerzési árától vagyoni értékű jogként tartjuk nyilván. Használati idejüket 5 évben állapítottuk meg és normál lneális leírást alkalmazunk. Selejtzni (általában a 0-t) csak akkor seejtezünk, ha valóban lecseréljük. Legutób a számláó programot cseréltük.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.
Évek óta foglalkoztat ez a kérdés és most az életben is szembe jött velem.

Kettős könyvviteli program nyilvántartásával kapcsolatban,  elakadtam a TE nyilvántartásban,ne tudom hová soroljam.
Szellemi termékek közé nem raknám ,mert nem a cég szellemi szülöttje, jól gondolom immateriális javak között mint vagyoni értékű  jog tartanám nyilván, mi van az écsé-vel 100 e alatti.
Leírnátok a könyvelési tételeket.

Nagyon köszönöm,
Pmarcsi
Válasz idézéssel
Szia Klári!
Nagyon köszönöm.
Akkor marad a cégbe, mert sem selejtezni sem eladni még nem akarják.
Azért megbeszélem velük.
Válasz idézéssel
Szia!
A maradványérték annyi amennyit a számvitel pol. alapján a bekerüléskor megállapítottál. Addig amig állományban van az eszköz nem nyúlunk hozzá. Ha selejtezzük, eladjuk akkor vezetjük ki a 86-os ba egy összegben. Esetedben érdemes lesz 1.9-ért eladni, mert akkor nem okoz nzereséget, vagy veszteséget.

Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy céges gépkocsi esetén van egy nagyobb összegű maradványértékem az 5 év végén.1.900.000Ft
A kérdésem ,hogy erre a maradványértékre a számviteli écs-nek megfelelően továbbra is számolok el écs-t, mennyi időre megint 5 évre vagy ezt egy összegben?
Köszönöm
Válasz idézéssel
Sziasztok! A1-es nyomtatványba szeretnék segítséget kérni.
Magyar Kft külföldi munka miatt veszi fel az alkalmazottat, 2 embert fog alkalmazni viszont az A1 nyomtatvány igénylőn elég érdekes nyilatkozatok vannak. Pl. hogy bevétele 25%-a Magyarországi bevétel lesz (ha nem, akkor mi történik?) a másik, hogy Mo.-n maradnia kell alkalmazottnak aki ráadásul nem adminisztratív alkalmazott? Tehát a kisvállalkozás nem küldheti ki az összes (2)emberét a munkára. Az egyéni vállalkozók akkor ezt a két feltételt, hogy oldják meg? Vagy egyébként mit lehet ilyen helyzetben csinálni, hogy megkapják az A1 nyomtatványt? Illetve tapasztalat szerint mennyi idő alatt állítják ki a nyomtatványt? Előre is köszönöm válaszotokat
Válasz idézéssel
Szia!

Egyszer kellet nekem valamihez ,

https://docplayer.hu/2023057-Atlagkerese...itasa.html

https://www.eutax.hu/az-atlagkereset-szamitasa/
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egy pályázathoz kellene valakinek megadnom az utolsó  hat havi
átlagkeresetét.
Ebben a hat hónapban egy hónapot fizetésnélkülin volt. 
Most hogyan kell megadni? Visszamegyek egy hónapot, hogy
hat kereső hónap legyen, vagy kisebb lesz az átlag??

Köszi előre is!
Harakiri
Válasz idézéssel
Hello!
Szerintem is be kell az ügyvéddel,belenéztem a CTv-be azt írja hogy a új tevékenységet nem kell a cégbíroságnak bejelenteni a telephelyről nincs szó de mivel része a szerződésnek az meg módositva lesz ügyvéd tud csak kommunikálni a bírosággal.
Válasz idézéssel
Klári, Neked is köszönöm szépen.
Ő egy üzletet nyit Pesten, akkor én bejelentem, és elküldöm az ügyvédjéhez is.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Árnyaltabb a kérdés. A cégtörvény ezt mondja:

"A cég telephelye a tevékenység gyakorlásának a cég társasági szerződésében, alapító okiratában, alapszabályában (a továbbiakban együtt: létesítő okiratában) foglalt olyan tartós, önállósult üzleti (üzemi) letelepedéssel járó helye, amely a cég székhelyétől eltérő helyen található, a cég fióktelepe pedig olyan telephely, amely más településen - magyar cég külföldön lévő fióktelepe esetén más országban - van, mint a cég székhelye. Ez a szabály irányadó a külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe, illetve a külföldiek közvetlen kereskedelmi képviselete esetében is. Amennyiben a cég telephellyel vagy fiókteleppel rendelkezik, úgy azt a cégjegyzékben fel kell tüntetni.”

A NAV-nak mindenképen be kel jelenteni, na meg az önkorinak is (IPAD). A lényeg a tartósságon van. Ha nem tartós, mert ha pld. csak dinnyét árusít az ingatlanban, elegendő a NAV és önkori. Ha rendes zöldségüzeletet nzit, akkor CB.

Válasz idézéssel
Tamás, köszi!
Naiv kérdés, de így a cégkivonatba is bekerül amúgy?
Válasz idézéssel
Én úgy tudom, elég a T201T. Csak a székhelyet kell ügyvéddel intéztetni. Én már évek óta így csinálom, még nem szóltak, hogy rossz!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Kft. másik városban telephelyet létesít.  Ehhez kell társasági szerződés módosítás ügyvédnél, vagy elég, ha én jelentem a T201T nyomtatványon?

Köszönöm előre is, ha ír valaki.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég