A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
külföldi napidíj
Kedves Placebo!

Nagyon köszönöm az összes segítséged,ezek a segédletek nekem is megvannak még akkor letöltöttem őket amikor RLB program topicban segítettetek ezzel a témával kapcsolatban.

Ami engem zavar a számviteli levelek válaszában,
-nem önálló tevékenység bevétele,sajnos én az önálló tevékenységhez raktam 08-ban (306.sor) a nem munkavállalót, a munkavállalót a 302.sor és a 2 kódot jelöltem.
-Az RLB bérfeladásánál csak önálló tevékenység sor van ide passzírozza a napidíjat T542-K4712 van nálam beállítva.
El vitt az erdőbe a T559-K3611,mert nálunk a kiadásin ott van felpántlikázva,hogy napidíj x összeg,külön kiadásin az elszámolásra kiadott összeg.Nekem ebben nagyon sok a könyvelési tétel ,szeretném le egyszerűsíteni T4712-K3821napidíj előleg T36130-K3821.
Bérfeladásom még nem volt ,mert az új kettősbe könyvelek és ide adnám fel vegyes feladás fájl-al adom fel ha elérek odáig.
A régiben pedig projektekre bontva fogom feladni ha megkapom a projektekre vonatkozó névsort.

Köszönöm a segítséged!!
Pmarcsi
Légy türelemmel, s majd könnyül a nagy teher is.
Válasz idézéssel
Hello!
Teszek fel leírásokat aztán talán benne lesz amit kérdezel de valoszínü lesz árfolyam különbözet
https://saldo.hu/resources/devizas_eloadas.pdf
Itt meg egy cikk:

Tisztelt Kiss Lajos!
Alábbiakban küldjük válaszunkat az Ön által megjelölt kérdésre:
Bízunk benne, hogy segíteni tudtuk munkáját.
Ez a válasz eredetileg A Számviteli Levelek 2019. március 21.-i számában jelent meg. Ebben a szaklapban számviteli témakörben jelenleg 7947 kérdésre 7947 szakértői választ találhat.
Nézze meg a kiadó Önnek szóló kedvezményes előfizetési ajánlatát.
Üdvözlettel:
Számviteli Levelek
Ügyfélszolgálata
Kérdés:
Külföldi napidíj könyvelése a valutapénztárban, és feladása a munkabér számfejtése után.
Válasz:
A válasz előtt a kérdést pontosítsuk!
Sem a belföldi napidíj, sem a külföldi napidíj nem munkabér. Mindkettő a magánszemély (a munkavállaló) nem önálló tevékenységből származó bevétele, amelyet külföldi napidíj esetén - adózás előtt - csökkent az Szja-tv. 3. számú melléklete szerint elismert költségként megjelölt összeg.
A külföldi napdíj várható összegének megfelelő összegben a munkáltató - általában - előleget ad a munkavállalójának. Az előlegként adott összeg követelés lesz a munkavállalóval szemben, amelyet az előlegadás napján érvényes választott devizaárfolyamon kell kimutatni, a valutapénztár-csökkenésének elszámolására használt devizaárfolyamon és az előleg kimutatására használt devizaárfolyamon számított értékek különbözetét árfolyam-különbözetként kell kimutatni.
Könyvelés:
T 3611 - K 389 - a valutapénztárból külföldi napidíj előlegeként kiadott valuta forintértéke az előlegkiadás napján érvényes devizaárfolyamon,
T 389 - K 382 - a valutapénztár valutacsökkenésének elszámolása a valuta átvételének bizonylata alapján,
T 8761 - K 389, illetve T 389 - K 9761- a 389. számla egyenlegének megfelelően az árfolyam-különbözet elszámolása.
Amikor a külföldre kiküldött hazaérkezett, köteles a külföldi napidíjelőleggel "elszámolni". Az elszámolás bizonylata az igazolt kiküldetési rendelvény, amelynek azt is tartalmaznia kell, hogy a külföldi napidíjból mennyi az adóköteles és mennyi az adómentes.
Az elszámolás alapján a valutapénztárba csak azt a valutát kell visszavételezni, ami a munkavállalónak külföldi napidíjként nem adható:
T 382 - K 3611 - a visszavételezett valuta könyvelése a visszavétel napján érvényes választott devizaárfolyamon.
A külföldi napidíjelőlegből a munkavállalót adómentesen megillető összeg könyvelése az elszámolás napján érvényes választott devizaárfolyamon:
T 559 - K 3611 - elszámolása egyéb személyi jellegű kifizetésként,
T 3611 - K 9762, illetve T 8762 - K 3611 - a 3611. számlán maradó egyenleg elszámolása árfolyam-különbözetként.
Amennyiben a külföldi napidíj devizában számított értéke meghaladja az adómentesen adható összeget, a meghaladó (adóköteles) rész elszámolása (és adózása):
T 559 - K 3611 - az adómentesen adható összeget meghaladó külföldi napidíj elszámolása,
- a meghaladó külföldi napidíj alapján a munkavállalót terhelő
T 3612 - K 462 = személyi jövedelemadó,
T 3612 - K 463-1 = nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék, munkaerőpiaci járulék bevallása és előírása a munkavállalóval szembeni követelésként,
T 561 - K 463-8 = a meghaladó külföldi napidíj alapján a munkáltatót terhelő szociális hozzájárulási adó bevallása.
Válasz idézéssel
Szabályzattal nem találkoztam,szerintem nincs.
Igen leszámfejtettem a bérben az MNB előző hó 15.dátummal 08 beküldve adók megfizetve.
Tegnap kaptam meg a valutapénztárat januártól májusig.Igen az rlb  az önnáló tev.be rakja.
Pénztárat most fogom könyvelni kiadások bevételek,nem értem Könyveld előlegnek ha a pénztár árfolyamon könyveled nincs árfolyam ezt hogy érted?A pénztárban a kiadásikon ott van hogy napidíj vagy utólagos elszámolásra kiadott összeg,a napidíj nem kerül visszavételezésre de a kiadott összeg egy összegben a következő hónapban visszavételre kerül,van amikor költség számlák is megjelennek otp árfolyamot kell néznem ebben az esetben?Mikori dátum a mérvadó a pénztár szerinti kiadás vagy ugyanúgy mint a napidíj számfejtésénél az előző hónap.Ne haragudj ,de sajnos össze szűkült az agyam .
Válasz idézéssel
Hello!
Akkor nincs szabályzata a cégnek a kiküldetésekről vagy valami hasonló?Most akkor leszámfejtetted a napidíjat az adómentes meg ha nem volt elszámolva rendes bérként a többi vagy esetleg volt utólag elszámolás amit kaptak napidíjat mi lett belőle költség,a könyvelésbe a T55X K47X be raktad?Akkor van pénztár a kiadásit pénztárbizonylatot most csinálod egybe külön?Könyveld előlegnek ha a pénztár árfolyamon könyveled nincs árfolam:8) *  Ha a beszerzés ellenértékének kiegyenlítése valutában történik, akkor - a (7) bekezdéstől eltérően - a termék, illetve a szolgáltatás értéke az ellenértékként fizetett valuta könyv szerinti árfolyamán is meghatározható.
viszont a kötelezettség-követelés összevezetésnél lesz árfolyam különbözet meg ha mard valuta a pénztárba visszánál is.
Válasz idézéssel
Igen minden le lett számfejtve a 08 beküldve. Nem tudom a hivatalos utat ,kinek mikor adnak pénzt utazásra.minden hónap végén kapok egy papírt a pénztárostól amin kis kezével leírva a nevek, hogy ki mennyi napidíjat kapott,mennyi napot tölt el,hová utazik na és a kifizetésdátuma,ebből csináltam én a bért április és májusra.Most hogy elértem a valuta pénztár visszamenőleges könyveléséhez ,gondot okoz az árfolyam,itt látom a kiadásikon ki mennyi napidíjat kapott,mennyit utólagos elszámolásra ,itt a napdíjat rögtön a bérre tenném vagy a megbízásra az előleget vissza venném a számlákat elszámolnám stb stb,nem tudom a dátumot ,hogy mit nézzek sőt még gond az mnb és az otp eltérése is.
Ne haragudj ha értelmetlenül írtam le,de teljes a káosz a fejemben.

köszi,
Pmarcsi
Válasz idézéssel
Hello!
Most a napidíjat előre kapta vagy utólag elszámol vele vagy csak annyit kapott ami igazolás nélkül elszámolható a max 15euro,esetleg lett könyvelve előleg vagy most lenne és ez már le lett számfejtve minden frankon 08 jelentve?
Válasz idézéssel
Ne haragudjatok ide is felteszem az rlb topicban feltett kérdésem sürgős lenne,hogy ezt a nyüves valutapénztárat a hozzátartozó bankkal együtt lekönyveljem a jövőhéten kezdődik az áfa számomra,utána a bér és még szállítót nem is könyveltem a rahedli bankról nem is beszélve,kellet nekem új munkahely:-(((

Elkezdtem a valutapénztárat könyvelni,sajnos nem vagyunk bejelentkezve az MNB árfolyam alá.Választott pénzintézet Otp itt megnézem a deviza közepét és ezen fogom beírni az árfolyamot,de melyik hónapot nézem? A bérnél megtanítottatok hogy az előző hónap 15 .MNB árfolyam hát így csináltam a bért .Most itt állok a valuta pénztár január havi anyagával és már el is akadtam ,mert előre félek, hogy a bérben számolt napidíj és a pénztárból kiadott napidíjnál árfolyam nyereség vagy veszteség keletkezik.Problémám,hogy a költségeket is milyen hónap árfolyamán nézem az előző vagy az elszámolás napja.
Lapozgatom a pénztárakat,van olyan ,hogy az egész ellátmányt vissza adja nem használja fel ,mik a súlypontok.

Köszönöm a segítségeteket!

Pmarcsi
Válasz idézéssel
soakabz Írta:Sziasztok!

Külföldi napidíj adómentes részéről van egy kis vitám az egyik ügyféllel. Ő állítja, hogy ha napi 15 eurót ad, akkor az teljes egészében adómentes. Szerintem a 15 eurónak csak a 30%-a adómentes és az azon felüli részen adózni, járulékolnia kell. Melyik a helyes számítás?

Köszi a segítséget előre is.

Anita

Anita!
Te tudod jól.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Külföldi napidíj adómentes részéről van egy kis vitám az egyik ügyféllel. Ő állítja, hogy ha napi 15 eurót ad, akkor az teljes egészében adómentes. Szerintem a 15 eurónak csak a 30%-a adómentes és az azon felüli részen adózni, járulékolnia kell. Melyik a helyes számítás?

Köszi a segítséget előre is.

Anita
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Nekem is ebben a témában kellene segítség mint az előttem szólónak sürgősen.
Szükségem lenne egy német bérpapírra mintának, hogy milyen bérpapír kimutatást kérnek az ellenőrző szervek
Ausztriában?
Magyar cég (építőipar) külföldön , Ausztriában végez munkát kiküldetésben, 2010.05.01-től kiküldetés alatt az osztrákok az osztrák ágazati minimálbér alapján kérik a járulék és adó megfizetést itthon, az embereik kint dolgoznak kiküldetésben hogy kell számfejtenem? (a 183 napot nem érik el a kiküldetés alatt)
<!-- e --><a href="mailto:henriett.nemet@gmail.com">henriett.nemet@gmail.com</a><!-- e -->
Előre is köszönök minden segítséget
üdv.
N.H.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
a segítségeteket kérném, sürgős lenne ráadásul.
szükségem lenne egy németre lefordított magyar bérpapírra,mintának,
valamint olyasvalaki segítségére, aki otthon van ebben a témában:
Magyar cég (építőipar) külföldön , ausztriában végez munkát , az embereik kint dolgoznak kiküldetésben. a magyar cég forintban ad nekik fizetést.hogy kell számfejtenem? alapfizetés plusz a kiküldetés díja?
<!-- e --><a href="mailto:nyhenike@mailbox.hu">nyhenike@mailbox.hu</a><!-- e -->

köszönöm előre is!
Henc
Válasz idézéssel
Sziasztok,

laikusként véleménykülömbségbe kerültem a cégem utaztatási felelősével a napidíjam számolásával kapcsolatban, szeretném a segítségeteket kérni.

"A kiküldetésben eltöltött időt az alábbiak szerint kell figyelembe venni: a kiküldetés tényleges időtartama az indulás és az érkezés időpontja között eltelt idő. A tényleges időpont megállapítása szempontjából – a 168/1995. (XII.27.) Korm. rendelet alapján – az országhatár átlépését, légi és vízi út esetén az indulás szerinti időpontot egy órával megelőzően, illetőleg az érkezést egy órával követően kell alapul venni azzal, hogy a kiküldetésben töltött teljes (24 órás) napokhoz hozzá kell adni a törtnapokon kiküldetésben töltött órák számának 24-gyel történt osztással kiszámított napokat úgy, hogy a fennmaradó tört rész –amennyiben az legalább 8 óra- egész napnak számít. Amennyiben a kiküldetésben töltött összes idő 24 óránál rövidebb, de a 8 órát eléri, az egy egész napnak számít. Amennyiben az egy nap alatt külföldön töltött idő tartama a 4 órát eléri, de kevesebb, mint 8 óra, a napidíj 50%-a illeti meg a kiküldöttet. Ha a külföldi tartózkodás 4 óránál rövidebb, napidíj nem számolható el."

Üzleti úton vagyok, a repülőgépem 2012.02.12 18:20 - 2012.02.24 -el repült. A fenti számolás értelmében 12 nap 7 óra 40 perc a kiküldetés tényleges időtartama. A fentiekből én azt vettem ki, hogy 20 perccel lecsúsztam a 13. napidíjról, de szerintem "az egy nap alatt külföldön töltött idő" tökéletesen fedi a vasárnapi napomat, és így jár az 50% napidíj arra a napra. A hölgy szerint az utolsó három mondat csak az egy napos kiküldetésekre vonatkozik (kiemelések tőle), így 12 napot számol el és kész.

Ti mit gondoltok?

U.I.: van arra vonatkozóan valami a MT-ben, hogy az utazással töltött időre járna fizetés vagy ennek legalább töredéke? Őszintén szólva nagyon fáj a fél vasárnapomért semmilyen kompenzációt nem kapni.
Válasz idézéssel
Én is a 364-re szavazok. Smile
1108-s kitöltési útmutatója:
364. sor: Nem önálló tevékenységgel kapcsolatos költségtérítés
Itt kérjük feltüntetni a külföldi áru- és személyfuvarozással foglalkozó személyek igazolás nélkül elszámolható napi 40 eurós költségtérítését is.

361.sor: "az utazási költségtérítés, A kiküldetési rendelvényre, bedolgozói költségtérítést ,Itt kell feltüntetni a Szja törvény 3. sz. melléklet II/2. pontja alapján a Magyar Honvédség állományában lévő, nem katonadiplomáciai tevékenységet végző magánszemély műveleti területen teljesített külföldi szolgálatára tekintettel megszerzett bevételének - ide nem értve a szállás (lakás) bérleti díjának, az utazási kiadásnak a megtérítését - 50%-át meghaladó összeget, amennyiben bérjövedelemként kerül kifizetésre"....

Kódnak én a 2-st gondolom.
Válasz idézéssel
364. sor. Írtam privit is.
Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Olvasgattam a hozzászólásokat, de nem egyértelmű továbbra sem számomra, hogy az alkalmazottként foglalkoztatott nemzetközi gépkocsivezetőnek az adómentesen adható 40 EUR-nak megfelelő összeget Ti melyik sorban, és milyen kóddal szerepeltetitek, amennyiben a kifizetett összeg nem haladja meg az adómentesen kifizethető 40 EUR-t ???
Köszönöm szépen ha válaszoltok.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Külföldi kiküldetés keretében pihenőnapon történő utazási időre jól tudom, hogy nem írja elő az Mt. a személyi alapbér 40%-nak kifizetését? Csak belföldi kiküldetés esetén... :roll:
De ettől még fizethető, hogy elkerüljük a "méltánytalanságot" a munkavállalóval szemben, aki vasárnap ül autóba hogy kiküldetést teljesítsen?
Miért nem lehet az évek óta szabályozatlan kérdéseket végre "helyre tenni"? Confusedac:

Köszi
koko3000
Válasz idézéssel
Erika nagyon köszönöm,én az útmutatóban nem láttam a vastagon írt sort,biztos azután változott,hogy kinyomtattam,akkor a 360-s.Az is zavart,hogy az Adatlapon viszont meghagyták a 5-s sort,de minek? Na jó nem keresek logikát,hálás köszönet mégegyszer.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
Jaj bocs Éva! Én még a nk-i árufuvarozóknál tartok!

Azt írja, hogy a jogviszonytól függő sorban kell szerepeltetni, mivel az egész jövedelem.

"364. sor: Nem önálló tevékenységgel kapcsolatos költségtérítés
A nem önálló tevékenységre tekintettel kifizetett költségtérítések közlésére szolgál ez a sor.
Hivatali, üzleti utazás esetén a bevallásban nem kell feltüntetni a kiküldetési rendelvény alapján kifizetett utazási költségtérítés összegét, ha az a bizonylat nélkül elszámolható mértéket nem haladja meg.
Itt kell feltüntetni a külföldi kiküldetésért fizetett összeg után a kifizető által a magánszemély részére, nem munkaviszonnyal összefüggő külföldi kiküldetésre tekintettel adott összege. Továbbá a kifizető által az egyéb nem önálló vagy az önálló tevékenység során teljesített, kifizetett összegeket is. Külföldi kiküldetés esetén a fizetett költségtérítés teljes egészében jövedelem, azt a jogviszonytól függő sorban kell feltüntetni ([b]360., 363., 366. sorban).[/b]
Itt kérjük feltüntetni a külföldi áru- és személyfuvarozással foglalkozó személyek igazolás nélkül elszámolható napi 40 eurós költségtérítését is."
Erika
Válasz idézéssel
Erikám,ezzel csak az a bajom,hogy mi munkaviszonnyal összefüggően adjuk,a 364-es meg ezt kizárja az én olvasatomban,vagy rossszul gondolom?
Válasz idézéssel
Szia Éva! A kitöltési szerint a 364. sorban kell szerepeltetni.
Erika
Válasz idézéssel
Szia Ildikó!
Az alkalmazottak után járót melyik sorba írod a 08-on,nem tudok rájönni, az idén hova kell.Ugyanígy vagyok a belföldi napidíjjal is,vagy csak nekem okoz ez gondot ? Légyszi segítsetek ,köszönöm előre is.
Válasz idézéssel
Sziasztok ! Nemzetközi fuvarozó egyéni vállalkozó mivel Ő is jár külföldre elszámolt-e saját részére napidíjat, ha igen hol kell bevallani ? Az alkalmazottak után tudom a 08-as bevallásba kell. Köszönöm szépen üdv. Ildikó
Válasz idézéssel
Abban hibáztak talán egy kicsit a bérszámfejtők, hogy már a napidíj kifizetésnél (kalkulálásnál) lehetett volna egy bérszámfejtést csinálni, és már akkor csak a nettó napidíjat kifizetni, így kicsit szebben nézett volna ki a történet. De vaóban jogos a levonás, ahogy Dugo is írta.
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel
Kedves Jani!
Ime a válasz az APEH honlapról.
Eszerint nem a fizetésed azon részét vonták le, mikor kint voltál, hanem a napidíj, mint jövedelm adózott./SZJA/

13. Teljes egészében adóköteles a belföldi, illetve a külföldi kiküldetéshez kapcsolódó napidíj 2010. január 1-jétől?
2010.04.23.
Igen. Kivételt képez ez alól a nemzetközi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemélyek esetében az ezen tevékenységre tekintettel kapott összeg, melyből továbbra is levonható a 25 eurónak megfelelő forintösszeg.

Üdv,Ági
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy ha közalkalmazottként kiutaztam egy nyelvi továbbképzésre 2 hétre a munkámmal kapcsolatosan és kb 375 Euro (kb.105.000 Ft) napidíjat kaptam még júniusban, akkor most jogszerűen vonnak le az állandó fizetésemből 58.000 Ft-ot napidíj címén.

Tehát az lenne a kérdésem, mert nem vagyok otthon a témában, hogy ha az ember külföldi napidíjat kap, akkor addig nem jár neki a magyar állami fizetés arra az időre míg kint tartózkodik.

Ha ez így van, akkor nekem ezt elfelejtették mondani.

Nagyon megköszönném, ha valaki felvilágosítana, mert ez nem kevés pénz, és minden fillérre szükségünk van mostanság

Jani
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég