A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
külföldi napidíj
Igen, be kell írni a b és a c oszlopba is!

Tündi
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Azt meg tudná valaki mondani, hogy a nemzetközi sofőrök napidíját be kell-e írni a 08-as 383-as sorába?
Ha csak a 25 EUR-t kapja, nem többet, akkor nem keletkezik adóköteles jövedelme. Ennek ellenére be kell írni? Vagy nem?

Köszi, Anita.
Válasz idézéssel
Adrienn! Köszönöm a válszodat!
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Szia Mónika!

Az ügyvezető után nem lehet napidíjat elszámolni, csak a munkavállalónak, napi 25 Eurót.

A külföldi tankolásról szóló (én csak cetliknek hívom ezeket), jó esetben dátumot és összeget találsz és hogy mit vásároltak. Szóval ezeket a teljesítés napján érvényes MNB vagy amilyen árfolyamon számoltok átváltod és lekönyveled. Áfa nélkül. Vannak cégek akik foglalkoznak ezeknek a tankolásoknak az áfa visszaigénylésével, de ezzel a részével még én sem foglalkoztam.
Viszonylag új vagyok még én is a témában.

Remélem tudtam valamit segíteni. :wink:

Üdv.
Adri
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Látom napidíjjal kapcsolatban sok értékes hozzászólás van, csak a baj, hogy most nincs időm olvasgatni, ezért a következő kérdésemért elnézést kérek, hogy nem nézek utána. Kérlek válaszoljatok, akinek "csípőből" megy a dolog.

Nemzetközi furvarozást végző cég ügyvezetője a kamion sofőr: hogyan tud napidíjat elszámolni költségként, mennyi külföldi tartózkodás után lehet, mekkora összeget, Németország, Ausztria figyelembevételével főleg.

Ha a külföldi tankolásról nem kap a cég nevére szóló számlát, ezt hogyan tudja költségelni??

Köszönöm a válaszokat előre is és bocsi hogy nem keresgetek, de a válasz elég sürgős lenne és időszűkében vagyok!! :oops:
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Igen Polika, ezt!!

Tündi
Válasz idézéssel
Ezt a cikket akartátok feltenni?
A címe hiányzik, mert csk így tudtam képet kihagyni.

Kiinduló adatok:

Belföldi üzleti partneremmel olyan szerződést kötöttünk az általam igénybevett iroda bérleti díjára vonatkozóan, hogy a bérleti díjat euróban határozzuk meg, és én az ellenértéket euróban utalom át a részére. Jelenleg a havi bérleti díj 600 euró. A bérbeadás áfás.

A 2008-tól módosított bérleti szerződés tartalmazza azt a kitételt, hogy ez a bérbeadás egy folyamatosan biztosított szolgáltatás, melynek tényleges teljesítése mindig a hónap vége, és az ellenértékéről meghatározott időnként számolunk el. Az elszámolási időszak mindig egy naptári hónap, az átutalással teljesítendő fizetés esedékessége pedig a tárgyhónapot követő 10-e. A devizás számla kiállítása mindig ennek megfelelően történik. Részemről a számviteli politikámban az MNB árfolyamot választottam, és az adóhatóságnál is bejelentettem az MNB árfolyam alkalmazását. Üzleti partnerem a számviteli politikája értelmében a "DE JÓ VAGYOK Bank" árfolyamát használja, de az adóhatóságnál ő is bejelentette az MNB árfolyam használatát.

Mindkettőnkre a magyar általános forgalmi adóról szóló törvény, valamint a számviteli törvény előírásai vonatkoznak. Forintban könyvelünk. Nézzük a 2008. májusi számla elszámolását!

Elszámolás:

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 80.§-a a következőképpen rendelkezik az adó forintban történő megállapításáról:

"80. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása, valamint termék Közösségen belüli beszerzése esetében, ha az adó alapja külföldi pénznemben kifejezett, a forintra történő átszámításhoz azt a (2) bekezdésben meghatározott árfolyamot kell alkalmazni, amely

a) termék Közösségen belüli beszerzése, illetőleg előleg fizetése esetében, valamint a 60. §-ban említett esetekben a fizetendő adó megállapításakor,

b) az 58. §-ban említett esetben a számla kibocsátásakor,

c) egyéb esetekben pedig a teljesítéskor

érvényes.

(2) Az alkalmazandó árfolyam az az utolsó, az (1) bekezdésben meghatározott időpontban érvényes, az adott külföldi pénznem valamely egységének forintban kifejezett ára, amelyet

a) belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet devizában eladási árként jegyez; vagy

b) a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) hivatalosan közzé tesz, feltéve, hogy a forintra történő átszámításra kötelezett (e § alkalmazásában a továbbiakban: kötelezett) így dönt, és erről a döntéséről az állami adóhatóságnak előzetes bejelentést tesz.

(3) A (2) bekezdés b) pontja szerinti választási jog úgy gyakorolható, hogy az valamennyi olyan termékértékesítésre, szolgáltatásnyújtásra és termék Közösségen belüli beszerzésre kiterjed, amely esetében az adó alapja külföldi pénznemben kifejezett."

A bérbeadó kibocsátja a számláját 600 euro + 120 euro áfáról, melynek végösszege 720 euro. A bérbeadás teljesülésekor, azaz május 31-én a számvitel szerinti teljesítés időpontjában a DE JÓ VAGYOK BANK árfolyama 253 Ft/euró, ezért a május 31-re könyvelt számlaérték a kibocsátónál 151.800 forint + 30.360 áfa. Könyvelése a következő:

T 311. Belföldi vevők 182.160

K 911. Értékesítés nettó árbevétele 151.800

K 4671. Fizetendő áfa a számvitel szerint 30.360

Ezzel szemben a bérbeadó által kibocsátott számla más forintértékeket tartalmaz, mert

- MNB árfolyamot használ,

- a számla kibocsátásakori árfolyamot használja az áfa-törvény előírása szerint, amely 252 forint/euró volt, hiszen határozott idejű elszámolásról van szó.

Legalább belföldi viszonylatban célszerű lenne, ha az áfa alapját is feltüntetnénk a számlán forintban, és nemcsak magát az adót. Sőt az sem árt, ha utalunk az árfolyamra, annak időpontjára.

A számlán az eurón kívül a következő forintadatok szerepelnek. Alap: 151.200 forint. Felszámított általános forgalmi adó: 30.240 Ft. Ezek az adatok szerepelnek a bérbeadó áfa-bevallásában.

Tekintettel arra, hogy a könyvelésben szerepeltetni kell kötelezettségként a fizetendő áfát is, azt is le kell könyvelni:

T 4671. Fizetendő áfa számvitel szerint 30.240

K 4672. Fizetendő áfa adótörvény szerint 30.240

Így a 4671-es számlán árfolyam-különbözet keletkezik. Példánkban követel egyenlegű, ezért árfolyamnyereséget számolunk el:

T 4671. Fizetendő áfa számvitel szerint 120

K 9764. Árfolyamnyereség devizás áfa miatt 120

Problémát okoz még, hogy a könyvelési programok 99%-a a könyvelési tételekből származtatja az általános forgalmi adó alapját. Ezért nálam okosabb emberek kitalálták, hogy ún. technikai számlákra az adóalapot is könyvelni szükséges:

T 3181. Követelések áfa alapja 151.200

K 3182. Követelések áfa alapja ellenszámla 151.200

Ez a mérlegben a követelések között nem jelenik meg, mert egyenlegük nulla, de a program az áfa-analitikához figyelembe tudja venni.

Arról most nem beszélek, hogy a bérleti díj kifizetésekor (pénzügyi teljesítésekor) valószínűleg szintén árfolyam-különbözet keletkezik. Az viszont fontos, hogy az áfa-törvény szerinti adóalapot és adót arra az időszakra kell könyvelnünk, amikor a bevallásba belekerülhet, tehát példánkban a fizetés esedékességekor, és nem arra a hónapra, amelyre az árbevételt!

A számla befogadójának könyvelése szintén hasonlóan bonyolult. A kézhez vett számlát május végén könyveli költségként a számvitel szerint választott 251 Ft/eurós MNB árfolyam szerint. Ne feledjük a számviteli törvény 60.§-ának előírásait!

T 522. Bérleti díjak 150.600 (251 * 600)

T 4661. Levonható áfa számvitel szerint 30.120 (251 * 120)

K 454. Belföldi szállítók 180.720

A számla kibocsátója által feltüntetett áfa könyvelése:

T 4662. Levonható áfa adótörvény szerint 30.240

K 4661. Levonható áfa számvitel szerint 30.240

Az így keletkezett árfolyam-különbözet elszámolása:

T 4661. Levonható áfa számvitel szerint

K 9764. Árfolyamnyereség devizás áfa miatt

Ezzel a 4661. főkönyvi számlának nem lesz egyenlege, tehát nincs kétszeres adóelszámolás a könyvekben.

Az adóalapot is le kell könyvelnünk:

T 45481. Szállítók áfa alapja 151.200

K 45482. Szállítók áfa alapja ellenszámla 151.200

Természetesen itt is keletkezhet még árfolyam-különbözet a pénzügyi teljesítéskor.

Én igazán szeretek könyvelni, de ez az elszámolás, aminek még több variációja lehetséges a gyakorlatban, sürgős programozói megoldást kíván, mert manuálisan sok hibalehetőséget rejt magában. Már önmagában az a tény is nehezen kezelhető, hogy más hónapban van a számvitel szerinti és az adó szerinti teljesítés időpontja.
Válasz idézéssel
Ha valaki tud még valami okosságot ezzel kapcsolatban, az ne fogja vissza magát.

Kyra , szívesen. És tényleg aki tud valami okosságot arra én is vevő vagyok, így tökéletesítgetjük a dologkat.
Válasz idézéssel
Polika köszi a jelenlétit le is letöltöttem. Ez már jobb mint az általános.

Adri köszönöm neked is.

Tachográfjuk persze van. De én abból nem szeretném bogarászni (meg nem is tudom) hogy mikor vezetett meg mikor pihent.
Ezért gondoltam egy jelenlétiívre amit vezetnek.
Ezt elküldöm az ügyfélnek, hogy ezt töltögesse a söfőr.
Majd meglátom mi lesz az eredmény.

Ha valaki tud még valami okosságot ezzel kapcsolatban, az ne fogja vissza magát. Smile

Üdv.Anita
Válasz idézéssel
Balu! Még nem sikerült, de várom!!! Big Grin

Üdv: Jolcsi
Válasz idézéssel
Talán most sikerül.
Válasz idézéssel
Szia Jolcsi! Megpróbálom ide tenni Kovácsné Álmosdy Judit nem rég megjelent cikkét a devizás számlák elszámolásával kapcsolatban.
Balu
Válasz idézéssel
Köszi Polika a jelenlétit.

A tachográf az oké, de akinek csak furgonja van, annak valamit vezetni kell.

Köszi még egyszer.

Üdv.
A.
Válasz idézéssel
Esetleg ez jó?
Válasz idézéssel
Ott a tchográf, az a legpontosabb jelenléti ív.Ahhoz lehet írni papíalapút is. Az egyik cégemnél így van, de a bért nem én csinálom.
Válasz idézéssel
Kedves Anita!

Rendes havibérrel számfejtek.
Itt a fórumon már ügyeztük, ha ünnepnap dolgozik a sofőr, akkor van aki 100% pótlékot ad arra a napra. Pl: 03.15-e.

Én kapok jelenléti ívet, de az nem a valós képet mutatja, így sok értelmét nem látom. Ez még nálunk is megoldásra vár.
Viszont a napidíj vezetéséhez kapok egy kimutatást, amin rajt van az induás, érkezés, honnan hova ment a sofőr és ezek alapján mennyi napidíj jár neki.

Jó, hogy felhoztad a témát, mert ez a jelenléti dolog előttem sem tiszta. Pedig valamit csak alá kéne írni a sofőrnek, hogy mikor dolgozott.

Kedves Tündink!

Ha erre jársz, légy szíves segíts a gondjainkon!

Köszönjük előre is!

Adri
Válasz idézéssel
Szia Adri!

Köszönöm szépen ez már sokat segített. Legalább a napidíjjal kapcsolatban már tisztán látok. Smile

A számfejtést akkor te csak simán havibérrel leszámfejted?
Sajnos nem vezetik a jelenléti ívet.

Amit te kapsz, az a szokványos jelenléti ív?
Érkezés óra, perc, ledolgozott idő, távozás óra, perc.
Ez jó a sofőröknek is?

Köszönöm.
Üdv.Anita
Válasz idézéssel
Szia Anita!

Én is nemrég kezdtem a fuvarozókkal a bajlódást. Sok segítséget kaptam már itt a fórumban a kedves kollégáktól.
Megpróbálok ebből valamit átadni Neked.

A napi 25 Eurót onnan számoljuk amikor átlépi a határt az autó és addig amíg visszajön.
Tegyük fel, hogy volt kinnt 50 órát. Ezt elosztom 24 el. 2 nap és marad 2 óra. Ha a maradék minimum 8 óra akkor az még egy tejes napnak számít. Jelen esetben 2 napi napidíj jár a sofőrnek.
A jelenléti ív vezetésével kapcsolatban talán a többiektől kapunk választ. Azt én kapom és nem szoktam bogarászni.

Ne kérj bocsánatot, nem hülye a kérdés.
Remélem tudtam segíteni. Smile

Üdv.
Adri
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni bérszámfejtéssel kapcsolatban.
Van egy cégem, aki eddig csak speditőrködéssel foglalkozott. Most kitalálta, hogy vesz néhány kamiont és majd ő fog szállítani.
Vett fel söfőröket, csak éppen halvány fogalmam sincs, hogy őket hogyan kellene számfejtenem.
Olvastam munkaidőkeretről, hogy az ő esetükben ilyet szoktak és azt a 8 órát akkor dolgozza amikor éppen úton van.
A jelenléti ívet például hogy kell vezetniük? Illetve nekik van valami speciális jelenléti ívük?
Aztán a külföldi napidíjjal is elakadtam. Hogy a 25 eurót hány napra számolom. Amikor átlépi a határt arra napra már megkapja? Vagy?
Bocsánat a hülye kérdésekért, de abszolút homályban vagyok. :oops:
Aki otthon van ebben a témában világosítson fel engem. Mert már elolvastam mindenfélét ezzel kapcsolatban, de továbbiakban sem tudom, hogy a gyakorlatban hogy kell csinálni.

Köszönöm előre is a segítséget.

Üdv.Anita
Válasz idézéssel
Igen, igazad van. Az áfá-ra is lesz árfolyamkülönbözetem. A pü.teljesítéskori árfolyam nem annyi lesz, mint ami a teljesítsékor volt.

Jolcsi
Válasz idézéssel
Kiegynlítéskor mindegyikre lesz árfolyamkülönbözeted, mert az áfát is más árfolyamon kapod meg. De majd még reggel végiggondolom. Ez a dolog nálunk elég ritka, nekem most nincs is.
Válasz idézéssel
Polika! Belföldinek számlázok euróban.

Jolcsi
Válasz idézéssel
Nem értem a kimenő számlát.Belföldinek számlázol Euróban? Ha nem belföldi a teljesítés, akkor a kimenőn nincsen áfa, mert vagy levonási joggal járó mentes, vagy export.
Válasz idézéssel
Tündi! Bocsi, kimenő számlára gondoltam, nem bejövőre. Csak ezt elfelejtettem oda írni.

Jolcsi
Válasz idézéssel
Szia Jolcsi!

Külföldi bejövő számlánál ne foglalkozz az áfával, a teljes összeg költség.
Mit akarsz forintban ráírni a számlára?

Tündi
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég