A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
külföldi napidíj
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy azt tudom hogy a napidíj 2010-től adóköteles lett, de járulékot is kell utáni vonni belőle (belföldiből és külföldiből egyaránt?
Sürgős lenne, köszönöm a segítségeteket!!

Iboly
Válasz idézéssel
Szia Lilla !

Pontosan, így igaz !

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Kivéve a nk-i árufuvarozóknál a 25 EUR napidíjat, ami maradt menetes.
Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Igen, 2010.0101-től mind a külföldi, mind a belföldi napi díj teljes egészében adóköteles jövedelemmé vált.

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Itt olvashatsz bőven a témáról.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
:?: Valamit nem értek kristálytisztán:
Azt a hírt olvastam, hogy 2010. január 01-től teljes egészében adóköteles a belföldi napidíj is.!? Ebből mi igaz?
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egy kis információra lene szükségem. Építőiparban, külföldi munkavégzésre kerül sor.
- Külföldi kiküldetési napidíj ?
- Valutaellátmány ?

A napidíj, adó-és járulékköteles, az ellátmány után nincs járulékfizetési kötelezettség. Mitől függ, hogy napidíjat, vagy ellátmányt kap a munkavállaló?

Válaszokat előre is köszönöm.

Roseheni
Válasz idézéssel
Szia Kata! Biztos, hogy a 168/1995 Korm.rend. 1§a pontját 10 USD-ről 15 EUR-ra módosították 2006.01.01.-től (Módosító:279/2005 Korm.rend. 1§). A Számviteli levelek 2003. évi válaszával egyetértek, akkor tényleg 10 USD volt a max. de ma már a 15 EUR él, a többi része a válasznak természetesen még ma is aktuális. A bérpapirodon lévő "kiküldetési pótlék" sor nem igazán tudom mit jelent. Lehet, hogy van olyan cég aki azért mert valaki hosszabb időt van kiküldetésben különélési pótlékat vagy valami ilyesmit fizet, de az szerintem teljes mértékben adóköteles. Még azt tudom, hogy Németországban adnak a külföldi munkavállalóknak kiküldetési pótlékot, de az is jövedelemnek számít.
Balu
Válasz idézéssel
Balu!

1. Biztos, hogy ez a 10 USD-és dolog 2006.01.01.-től már nincs? Az alábbi részlet egy 2003-as számviteli levelekben feltett kérdésből van és még itt is hivatkoznak a 10 USD-re.
2. Mit jelent a bérpapíron a Kiküldetési pótlék?

60. Számviteli Levelek / 2003. május 15.

A külföldi kiküldetésre (külszolgálatra) tekintettel "napidíj" adható, amelynek nagyságára nincs korlátozás. (Ez az összeg szolgálhat az étkezési költségek megtérítésére is.) Az ilyen címen kapott összegből a jövedelem úgy állapítható meg, hogy ezen összegből levonható annak 30 százaléka, legfeljebb azonban a külföldi kiküldetés időtartamára számítva 10 USA-dollárnak megfelelő forintösszeg. A külszolgálat címén kapott összeg bérjövedelemnek számít, ami azt jelenti, hogy a bér utáni adójóváírásnál ezt az összeget is figyelembe lehet venni. A munkáltatónak a kifizetéskor az adóelőleget a kifizetett összeg jövedelemtartalmából, a rendszeres vagy nem rendszeres bérre vonatkozó általános szabályok szerint kell megállapítania.

Ha a magánszemély külföldi kiküldetésére nem a munkaviszonyával összefüggésben kerül sor, hanem megbízási jogviszony alapján vagy tagi jogviszony alapján, a kiküldetés miatt kapott összeg alapján számított jövedelem egyéb jövedelemnek minősül. A kifizetőnek a kifizetéskor a jövedelemtartalomból a kifizetői adóelőleg-levonás szabályai szerint kell az adóelőleget megállapítania. Ilyen eset lehet például, ha a társaság tagja személyes közreműködésével összefüggésben vagy a társaság választott tisztségviselője tartózkodik külföldön, illetőleg, ha a magánszemélyt a munkáltató partner cége vagy intézménye üzleti, hivatali érdeke miatt külföldi tanulmányútra küldi.

A 168/1995. Korm. rendelet rendelkezik a külföldi kiküldetéssel kapcsolatos elszámolási szabályokról, a kiküldetés időtartamának meghatározásáról.

Ha a külföldi tartózkodásra tekintettel nem fizetnek "napidíjat", hanem az étkezési számlákat számolják el, úgy azok összege adóköteles természetbeni juttatásnak minősül.
Válasz idézéssel
Szia Kata!
A külföldi napidíj 30% adómentes (SzJA tv 28§ (2)) max. a 168/1995 Korm. rendelet 1§ a., pontjában meghatározott 15 EUR. A max. 15 EUR 2006.01.01-től van előtte 10 USD volt. Igy a napi 20 EUR-ból 6 EUR adómentes a fennmaradó 14 szja köteles.Pl. ha az illető 50 EUR/nap napidíjat kapna annak lenne maximális 15 EUR az adómentes része, de ha mondjuk 60 EUR/nap akkor is csak 15 EUR/nap az adómentes rész.

Balu
Válasz idézéssel
Munkavállalót munkáltatója 5 napra külföldre küldte és erre bruttó 20 Euro/nap napidíjat állapított meg, melyből adómentes 10 USD/nap.
A kérdésem az, hogy szerintetek ez helyes? A 168/1995 Korm-ben én 15 Euro/nap napidíjat találtam.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Számomra még most sem érthető, mit kell akkor számfejtenem bérben. A napidíjat értem azzal nincs is gond, de bérben arra a napra mit fogok számfejteni.
Segítség!!!!!! Sürgős lenne!!!!!!!!!!!
Köszönettel:
Iboly
Válasz idézéssel
Szia Iboly!
Ha az utazási idő a munkaidején kívűl esik akkor arra az időre számulunk a személyi alapbérének 40 %-val, úgy hogy ha havi alapbéres akkor azt osztjuk 174-el ennek vesszük a 40%-át és azt szorozzuk az utazásra fordított órák számával.
Balu
Válasz idézéssel
Most megfogtál,mert mi ezzel a 40%-kal nem igazán foglalkoztunk.
A hétvégi túlóra annyi, amennyit munkával töltenek.
Nálunk ritkán fordul elő külföldi kiküldetés,az is inkább árubemutató,vagy a partner által szervezett találkozó,tehát nem konkrét munkavégzés.A belföldiek is hasonlóak,árubeszerzés főként.Ezért írtam kapásból az igazolt fizetett távollétet.Ha nálatok tényleges külföldön végzett munkáról van szó,ill. belföldiről akkor ne haragudj nem biztos,hogy jó a válaszom. :oops:
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
Szia Köszi!

Akkor ha az illető külföldi kiküldetésben vesz rész szombattól és hétfőn érkezik haza, akkor szombatra és vasárnapra távolléti díjat számfejtesz és túlórát, és ebben az esetben hány óra túlóra kerül elszámolásra?

Utazási idő kiküldetés esetén

Maga a kiküldetés belföldre és külföldre egyaránt szólhat. Gyakran előfordul, hogy a kiküldetés helyére történő oda- és visszautazáshoz szükséges idő a munkavállaló munkaidején kívülre esik. Ha az utazási idő a munkavállaló munkaidő-beosztása szerinti munkaidőn kívül esik, a munkavállalót - személyi alapbére negyven százaléka illeti meg . Ezt hogyan kell értelmezni???? Személyi alapbér 40%-a / 1 nap????? /óra ????

Köszönöm szépen! Fontos lenne!
Válasz idézéssel
Szia Iboly!
A saját dolgozóinknak én igazolt fizetett távollétet számfejtek,távolléti díjjal,hétköznap.Pihenőnapokra,a megfelelő mértékű túlórával,ha elrendelt volt a kiküldetés.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne az illető munkaviszonyban áll és ha külföldi vagy belföldi kiküldtetés esetén elszámolom a napidíjat, de arra a napra milyen bért számolok el neki főleg ha hétköznap vagy hétvégén történik a kiküldetés.

Köszönöm a gyors segítségeteket! nagyon fontos lenne!!!!!
Iboly
Válasz idézéssel
Szia Lilla!

A dilemma továbbra is megmaradt, de azért köszi a segítséget! Smile

Na ez az, ami már gondot okozott, amikor ezt a témát egyszer már kiveséztük.
Én úgy gondolom és ez egyáltalán nem biztos, hogy jó, mivel a munkaviszonyosnak beírom a 382-es sorba (vagy 383-as), ezért az igazolást is úgy adom ki, hogy benne van. Így az AM-esnek is szerepeltetni fogom. Az AM-esnek én sem adok bérfizetési jegyzéket, hanem olyan nyilvántartást vezetek, mint te.
Azt, hogy kell-e vagy nem igazából amellett lennék, hogy nem kell, de mégis beírom. Tudom, hogy nem sokat segítek ezzel, de nekem is örökös dilemmám. Van ahol azt olvastam, hogy kell, volt olyan, ahol azt írták, hogy nem kell. Én a jobbik lehetőséget választottam. Ha szigorúan az útmutatóhoz ragaszkodnék, akkor nem jelenteném. Mivel a bérjegyzékre a munkaviszonyosoknál rávezetem, ezért automatikusan ráhozza a 0908-ra.
Erika
Válasz idézéssel
Szia Lilla!

Köszönöm a válaszod!
Kérdezhetek még?
Ha az AM könyvesnek elszámolsz napidíjat, azt a külön elszámolást kapja kézhez? Ezt szerepelteti majd az adóbevallásában?
AM-esnek nem készítek bérpapírt. Van egy adatlapja minden hónapban, amin rajta van a foglalkoztató összes adata, az AM-es összes adata, a munkavégzés napjai és az arra járó közteherjegy + bér + munkavégzés helye. Na meg maga az AM könyv beragasztva, beírva.

08-as bevallás kitöltésije ezt írja a 382. sorhoz:
A bevallásban nem kell feltüntetni a kiküldetési rendelvény alapján kifizetett utazási és élelmezési költségtérítés - napidíj - összegét, ha az a bizonylat nélkül elszámolható mértéket nem haladja meg. A kiküldetési rendelvényre vonatkozó elõírás szerinti adatok valamelyikének hiánya esetén a magánszemélynek fizetett költségtérítés a magánszemély bevételének minõsül, mellyel szemben költséget az általános szabályok szerint lehet érvényesíteni. Amikor a törvény szerinti kiküldetési rendelvényre vonatkozó mértékeknél többet fizetett a munkáltató, akkor a "b" oszlopban a teljes összeget, a "c" oszlopban, a magánszemély nyilatkozata, illetve nyilatkozat hiányában a törvényben meghatározott, igazolás nélkül elszámolható mérték szerinti összeget, a "d" oszlopban az elõzõek figyelembevételével számított összeget kell szerepeltetni.

Az első mondat alapján akkor be sem kellene írni, ha a sofőr csupán 25 EUR-t kap napidíjként?

Itt a 383. sor útmutatója:
Ebben a sorban akkor kell adatot szerepeltetni, ha a külszolgálatra tekintettel fizetett összeg Magyarországon adóköteles. A külszolgálatra tekintettel kifizetett összegbõl a jövedelem megállapítása során annak 30%-a, de legfeljebb napi 15 eurónak megfelelõ összeg vonható le költségként. A külszolgálat címén kifizetett összeg ezt meghaladó része a magánszemély olyan bérjövedelme, amellyel szemben további költség nem számolható el.
...
Az elõzõektõl eltérõen nemzetközi közúti árufuvarozásban és személyszállításban résztvevõ gépkocsivezetõ, vagy árukísérõ (az utaskísérõ nem tartozik ebbe a körbe) jövedelmének megállapítása során a 30%-os korlátot nem kell alkalmazni, és a kapott összegbõl napi 25 eurónak megfelelõ forintösszeg vonható le, feltéve, hogy ezen kívül az érintett magánszemély csak a gépjármû üzemeltetéséhez kapcsolódó kiadások elszámolására jogosult (bizonylatok alapján).

Tehát tételezzük fel, hogy a 383. sorba kell írnom. Akkor be kell viszont írni a 25 EUR-t mint bevétel és ktg is? (b és c oszlop)
Vagy egyáltalán nem kell, ha csak 25 EUR-t kap?

Szia Eragka!

Nálam is van ugyanilyen szitu. Az ügyvezetőnek napidíj nem jár, de ha van szállásköltség az elszámolható. Az AM-esek bérpapírjára nem szoktam külön rávezetni a napidíjat, egy külön elszámolást készítek róla az általad leírtak szerint (előző hó 15-i MNB árf.)
Én a 382. sorban szoktam szerepeltetni, mert a bérprogim oda rakja.
Ezeket a külf-i számlákat le szokta pecsételni hátul az üv. , ha bankkártyás, akkor a bankkivonathoz hozzátűzöm és kész.
Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Végig olvastam, de tanácsot, megerősítést, jogszabályi hivatkozást kérnék, ha szabad, mert a vállalkozás nem igen van tisztában ezekkel a dolgokkal.

Nemzetközi fuvarozásban van 2 sofőr:
- egyik az ügyvezető, aki nem munkaviszonyos, hanem személyesen közreműködő tag
- másik AM könyvvel foglalkoztatott
Kaphat valamelyik külföldre napidíjat?
Ha valamelyik igen, akkor az adott havi 08-as bevallás M-es lapjának 383. sorában megjelenítendő az EUR összeg átszámítva az előző havi 15-i MNB-re.
Bérpapíron legyen rajta, mert adóbevallásban is szerepelnie kell???
(itt ugye AM-esnek nincs, üv-nek sincs, lentebb olvastam, hogy üv nem is igazán kaphat... melyik jogszabályban találom ezt meg?)

Külföldi számlák autópályadíjakról, tankolásról vannak, ami "természetesen" nem a cég nevére szól. Legnagyobb sajnálatomra nem is KP-s, hanem bankkártyás a vásárlás. Ezt hogyan lehet hivatalossá tenni?
Kiküldetési rendelvényre felvezetni az 1 úthoz tartozó számlákat?

Köszönöm a válaszokat! Kellemes Húsvétot! Smile
Szia!

A napidij összegét a munkáltatók belső szabályzatban rögzitik, nagyságát ők határozzák meg. A törvény erre nem terjed ki, csak arra, hogy mennyi az az összeg amely adómentesen adható egy napra vonatkozóan.

168/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet
a külföldi kiküldetéshez kapcsolódó elismert költségekről
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 80. §-ának d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. § A belföldi illetőségű (Szja tv. 3. § 2. pont) magánszemély a külszolgálat (Szja tv. 3. § 13. pont) címén kapott bevételével szemben - ha az nem tartozik a Szja tv. 83. § (4) bekezdésének hatálya alá - a Szja tv. 27. § c) pontjában említett igazolás nélkül elismert költségként az ott meghatározott bevételi hányadnak azon részét vonhatja le, amely nem haladja meg a külszolgálat tényleges időtartamára számított
a) napi 15 eurónak megfelelő forintösszeget, ha a külszolgálat tényleges időtartama egybefüggően nem éri el a 90 napot;
b) ha a külszolgálat tényleges időtartama egybefüggően több mint 90 nap, az első 90 napra napi 15 eurónak megfelelő forintösszeget, a 91. naptól kezdődően napi 15 eurónak megfelelő és a 2. §-ban meghatározott személyek után további napi és személyenkénti 3 eurónak megfelelő forintösszeget.
2. § Az 1. § b) pontjában említett személyek: a külszolgálat címén kiküldött magánszeméllyel külföldön tartózkodó házastársa és kiskorú gyermeke (örökbe fogadott, nevelt, mostoha gyermeke), feltéve, hogy a tartózkodásuk nem minősül külföldi kiküldetésnek, továbbá feltéve, hogy külföldi tartózkodásuk tényleges időtartama egybefüggően több mint 90 nap.
3. § (1) Az 1. §-ban nem említett külföldi kiküldetés (Szja tv. 3. § 12. pont) esetén
a) a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében történő külföldi kiküldetés címén a belföldi illetőségű magánszemély által megszerzett bevételből [Szja tv. 28. § (2) bekezdés] a külföldi kiküldetés tényleges időtartamára az 1. § rendelkezése szerint - figyelemmel a 2. §-ban foglalt rendelkezésre is - vonható le az igazolás nélkül elismert költség;
b) a belföldi illetőségű, önálló tevékenységet folytató magánszemély az e tevékenységéből származó bevételéből igazolás nélkül elismert költségként a külföldi kiküldetés tényleges időtartamára számítva az 1. § a) és b) pontjában meghatározott napi összeg vonható le, figyelemmel a 2. §-ban foglalt rendelkezésre is.
(2) Az 1. §-ban és az (1) bekezdés a) pontjában említett esetekben az elismert költség levonásával - figyelembe véve a Szja tv. 7. § g) pontjának rendelkezését is - minden költséget elszámoltnak kell tekinteni.
4. § (1) A kiküldetés (a külszolgálat) tényleges időtartama az indulás és az érkezés tényleges időpontja között eltelt idő. A tényleges időpont megállapítása szempontjából az országhatár átlépését, légi és vízi út esetén az indulás szerinti időpontot egy órával megelőzően, illetőleg az érkezést egy órával követően kell alapul venni azzal, hogy az adott kiküldetésben töltött teljes (24 órás) napokhoz hozzá kell adni a tört napokon kiküldetésben töltött órák számának 24-gyel való osztásával kiszámított napokat, úgy hogy a fennmaradó tört rész - amennyiben az legalább 8 óra - egész napnak számít. Amennyiben a kiküldetésben töltött idő 24 óránál rövidebb, de a 8 órát eléri, az egy egész napnak számít, kivéve, ha a (2) bekezdés rendelkezése szerinti választható számítási módszer alkalmazási feltételei fennállnak.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából, az ugyanazon a naptári napon kezdődő, ismétlődő, 24 óránál rövidebb, egymást követő kiküldetések (külszolgálatok) esetén a tényleges időtartam meghatározására választható az (1) bekezdés szerinti időtartamok egybeszámítása azzal, hogy
a) légi és vízi út esetén az együttesen számított utak között az érkezés utáni és az újabb indulás előtti egy-egy óra csak akkor vehető figyelembe, ha az érkezés szerinti időpont és az újabb indulás szerinti időpont között legalább két óra eltelik;
b) ha az együttesen számított utak között az érkezés és az újabb indulás között eltelt idő nem több, mint két óra, akkor ez az időtartam is kiküldetésnek (külszolgálatnak) minősül.
(3) Az egyes adóévek között áthúzódó kiküldetés (külszolgálat) címén kifizetett összeg [ideértve a (2) bekezdés rendelkezése alapján választott egybeszámítás esetét is] adókötelezettsége abban az adóévben keletkezik, amelyben a kifizetés, illetőleg a kiküldetés (a külszolgálat) elszámolása megtörtént.
(4) E rendelet végrehajtása során a külföldi pénznem átváltására a Szja tv. 5. §-ában foglalt rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni.
4/A. § (1) A nemzetközi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemély az említett címen kapott bevételének jövedelemszámítására az 1. § és 3. §-ban foglalt rendelkezések helyett, választása szerint a (2) bekezdésben foglaltakat alkalmazhatja.
(2) Az (1) bekezdésben említett magánszemély a külföldi kiküldetés (külszolgálat) címén kapott bevételéből igazolás nélkül elismert költségként napi 25 eurónak megfelelő forintösszeget vonhat le, feltéve, hogy ezen kívül kizárólag a gépjármű külföldön történő üzemeltetéséhez közvetlenül kapcsolódó és számlával, más bizonylattal igazolt költségeket számolja el. Ebben az esetben nem számít elismert költségnek a külföldi kiküldetéssel kapcsolatban felmerült szállás- és lakásbérleti díjra fordított összeg. Az előzőekben foglalt költségelszámolási korlátozások figyelembevétele mellett igazolás nélkül elismert költségként napi 25 eurónak megfelelő forintösszeget számolhat el az az önálló tevékenységet folytató magánszemély is, aki az adott utazással összefüggésben mástól külföldi kiküldetés címén bevételt nem kap, de az (1) bekezdésben említett tevékenységet végzi.
5. § Ez a rendelet 1996. január 1-jén lép hatályba.
Válasz idézéssel
a pol hivba dolgozok mennyi a napidij külföldre törvényileg buszra..
Válasz idézéssel
Köszönöm Tündi.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég