A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Munkaügy,bérszámfejtés
#76
Sziasztok!
Társas vállalkozás kiegészítő tevékenységű tagja a nyugdíj mellett mennyit kereshet tagi bérként egy évbe?
Rájuk is vonatkozik a nyugdíjas alkalmazottakra vonatkozó korlát?
Köszönöm
Válasz idézéssel
#77
Ameddig nem állapították meg neki az öregségi nyugdíjat,nem folyósítják neki,addig hiába töltötte be a korhatárt,nem saját jogú nyugdíjas, addig rokkantsági ellátást kap, eszerint kell a járulékokat vonni,kivéve a munkaer.járulékot. Márpedig ő nem kérte a nyugdíjat. Régen a rokkant nyugdíj kérés nélkül váltott öregségire a korhatár betöltésekor,ma már nem így van.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
#78
Amit találtam:

6. § (1) A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó saját jogú nyugellátások
a) az öregségi nyugdíj,
b)-c)18
d)19
(2) A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó hozzátartozói nyugellátások
a) az özvegyi nyugdíj,
b) az árvaellátás,
c) a szülői nyugdíj,
d) a baleseti hozzátartozói nyugellátások,
e)20 az özvegyi járadék.

4. § (1) E törvény alkalmazásában
a) saját jogú nyugellátás és a hozzátartozói nyugellátás: olyan keresettől, jövedelemtől függő rendszeres pénzellátás, amely meghatározott szolgálati idő megszerzése esetén a biztosítottnak (volt biztosítottnak), illetve hozzátartozójának jár;
b) öregségi nyugdíj: meghatározott életkor elérése és meghatározott szolgálati idő megszerzése esetén járó nyugellátás;
Válasz idézéssel
#79
Hello!
Azt kellene eldönteni hogy saját jogú nyugdíjas-e a TB tv szerint mert itt alapból nem,de munkaer.járulékot nem fizet ha nem sajátjogú nyugdijas de korhatárt betöltötte.
De viszont a 4+10%-nál a 25§-ban nem jelöli ha betöltötte a korhatárt akkor is saját j.nyugdijas.


25. §184 A saját jogú nyugdíjas foglalkoztatott a járulékalapot képező jövedelme után természetbeni egészségbiztosítási járulékot és nyugdíjjárulékot fizet. Ha a nyugdíj folyósítása szünetel, a saját jogú nyugdíjas foglalkoztatott pénzbeli egészségbiztosítási járulékot is köteles fizetni.

25/A. §185 Nem fizet a 19. § (3) bekezdésében meghatározott mértékű munkaerő-piaci járulékot
,
c) az a foglalkoztatott, egyéni és társas vállalkozó, aki saját jogú nyugdíjas vagy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló jogszabályban meghatározott reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
Válasz idézéssel
#80
Ha vonom tőle a 3%-ot, akkor táppénzre vajon jogosult lenne, de ha nem vonom, akkor "miattam" nem kaphat betegség esetén, pedig egyébként járna?
Ejha!
Válasz idézéssel
#81
MÉva Írta:Hanna!
Munkaerőpiacit azért nem vonunk,mert ő már nem vehet igénybe munkanélküli ellátást,ha megszünik a munkaviszonya,hiszen jogosult nyugellátásra,mégha a szolg.idő miatt esetleg kevesebbre is.

Köszönöm szépen, akkor azt nem vonom, de egyelőre a többit igen, és ösztönzöm arra, hogy indítsa el a folyamatot, és nem kötelező még akkor sem az öregségi nyugdíjat választani, ha alacsonyabb lenne az összeg.

Köszönettel:
Hanna
Válasz idézéssel
#82
Hanna!
Munkaerőpiacit azért nem vonunk,mert ő már nem vehet igénybe munkanélküli ellátást,ha megszünik a munkaviszonya,hiszen jogosult nyugellátásra,mégha a szolg.idő miatt esetleg kevesebbre is.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
#83
Sziasztok!

Mindenkinek nagyon szépen köszönöm az infókat, látom jó kis kérdés ez, és egyelőre nincsen vége. Smile

Kíváncsi lennék arra a gondolatra, hogy miért nem kell fizetnie munkaerő-piaci járulékot annak, aki betöltötte a korhatárt, de nem módosult az ellátása. Lehet, hogy efölött az info felett elsiklottam valahol?

Szóval, érdekelne még, hogy szerintetek mi a vége? Lehet, hogy simán mindent vonok függetlenül a korától? Ti hogy csináljátok?

Hálás köszönettel:
Hanna
Válasz idézéssel
#84
Sziasztok !
Azért ezt még járjuk körbe...Ő nem részesül öregségi nyugdíjban,hiába érte el a korhatárt. Rokkantsági ellátás mellett dolgozik,ami a leendő nyugdíjához még szolgálati időt,illetve bért is jelent. A nyugdíjhoz a jogviszonyát is meg kellene szüntetni ...

"A változás nem érinti, tehát továbbra is saját jogú nyugdíjasnak kell tekinteni az öregségi nyugdíjban részesülő személyt, vagyis
•aki a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt elérte (1949. évben vagy azt megelőzően született),
•életkorától függetlenül azt a nőt, akinek 40 év jogosultsági idő alapján állapítottak meg öregségi nyugdíjat,
•az 1954. évben vagy azt megelőzően született szolgálati nyugdíjban részesülő személyt,
•a rehabilitációs járadékost, illetve
•a fent hivatkozott valamely ellátásban részesülő személyt"

ez arról szól,ki számit öregségi nyugdíjasnak.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
#85
Hello!
Igazad van -nagyon jó ez tábla - ha elérte a nyugdijkorhatárt akkor öregségi nyugdíjas kapjon bármit és csak a 10+4%-ot fizet,kösz az infot.

Természetesen amennyiben a fent említett ellátásban részesülő személy eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, és öregségi nyugdíjra válik jogosulttá, társadalombiztosítási szempontból újból saját jogú nyugdíjassá válik

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/sajat_jogu_nyugdijas.html">http://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/s ... dijas.html</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
#86
Sziasztok,

én továbbra is azt mondom,hogy a 3% nem kell, csak a 4 és 10%.
Öregségi nyugdíjasnak minősül / attól függetlenül hogy a korábbi ellátást kapja továbbra is/ , mert betöltötte az életkort.

Mellékeltem egy Nav-s tájékoztatót, egy pdf -s táblázatot és egy Tb törvényi hivatkozást is beidéztem ide.

nyugdíjas az aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte attól függetlenül, hogy az ellátást változatlan formában kapja ( rokkantsági ellátás).
Tb törvény szerint:
"nyugdíjasnak munkabére alapján le kell rónia 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulékot és a 10 százalék nyugdíjjárulékot. Ha a nyugdíj folyósítása szünetel – csakis ekkor –, a saját jogú nyugdíjas foglalkoztatott köteles 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot is fizetni. A saját jogú nyugdíjasnak egyáltalán nem kell megfizetnie a 1,5 százalékos munkaerő-piaci járulékot."

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/sajat_jogu_nyugdijas_130702.html">http://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/s ... 30702.html</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
#87
Hello!
A nyugdij korhatárt betöltötte igy munkaerőpiacit nem fizet, a többit meg kell a 10+4+3-at.
Válasz idézéssel
#88
placebo Írta:Hello!
Saját jogú nyugdijas-e,mit kap
rokkantsági ellátás vagy
rehabilitációs járadék-ot
mert az egyik eü ellátás másik meg nyugdíj,változtak a rokkantsági ellátások pár éve.


c) az a foglalkoztatott, egyéni és társas vállalkozó, aki saját jogú nyugdíjas vagy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló jogszabályban meghatározott reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99700080.TV">http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.c ... 9700080.TV</a><!-- m -->


Szia placebo!

Ahogy írtam rokkantsági ellátását kap. Akkor ez alapján?

Hanna
Válasz idézéssel
#89
Hello!
Saját jogú nyugdijas-e,mit kap
rokkantsági ellátás vagy
rehabilitációs járadék-ot
mert az egyik eü ellátás másik meg nyugdíj,változtak a rokkantsági ellátások pár éve.


c) az a foglalkoztatott, egyéni és társas vállalkozó, aki saját jogú nyugdíjas vagy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló jogszabályban meghatározott reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99700080.TV">http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.c ... 9700080.TV</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
#90
Mónika Írta:Csak a munkaerő piacit nem kell a többit ugyanúgy mint minden más munkavállalónak, ahogyan a többiek is írják.

Köszi Móni! Tudnál erről nekem valamilyen megbízható írásos anyagot?

Köszönettel:
Hanna
Válasz idézéssel
#91
Csak a munkaerő piacit nem kell a többit ugyanúgy mint minden más munkavállalónak, ahogyan a többiek is írják.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
#92
Sziasztok!
Úgy látom, megoszlanak a vélemények, ezért felhívtam a 40/42-42-42-t. Hát, jelenleg egy semmitmondó infó után néhány perce várakozom, és végül azt az infót kaptam, hogy mindent kell vonnom tőle. Van valakinek "ellenvéleménye" és mivel lehetne azt alátámasztani? Nem volt túl magabiztos a hölgy sem. Én is emlékszem, hogy régebben is utánakutattam ennek a témának, de most nem találom az akkori forrásomat.

Köszönettel:
Hanna
Válasz idézéssel
#93
Szia,
4 és 10%-t kell vonni.
Válasz idézéssel
#94
Hanna!
Munkaerőpiacit biztos nem kell, a többit szerintem ugyanúgy mint eddig.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
#95
Sziasztok!

Van egy munkavállalónk, aki betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, de még továbbra is rokkantsági ellátás kerül részére folyósításra (nem igényelte meg az öregségi nyugdíjat, mivel az valószínűleg kevesebb összeget jelentene - elmondása szerint). Az ő jövedelméből mit kell vonni és mit nem. 3%-ot kell, de a 1,5% munkaerő-piacit nem?

Köszönettel:
Hanna
Válasz idézéssel
#96
Én is csak orvost könyvelek, ott is "hagyományos" minimálbér van figyelembe véve, nem az eü bértábla szerinti.
Válasz idézéssel
#97
Én gyógyszertárral kapcsolatban könyvelésileg nem vagyok, csak fogorvosi bt-vel de ott sem adnak az egészségügyi bértábla alapján bért. A garantált bérminimummal vannak bejelentve az asszisztensek.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
#98
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy van egy gyógyszertár amit könyvelek. az ott dolgozó asszisztensnek a 122.000 Ft minimálbért kell adni, vagy az egészségügyi dolgozók bértáblája alapján?

Előre is köszi,

Márti
Válasz idézéssel
#99
Köszönöm szépen a válaszodat!
Válasz idézéssel
Szia!
Több munkaviszonyod is lehet. Nyilván nem életszerű a 2×8 órás munkaviszony. Akármennyire is fájdalmas, le kell szerelned a volt munkahelyeden és tisztázni kell az utolsó munkában töltött napot.
Mivel ilyen kiszámíthatatlan az a cég, ezért célszerű rendelkezni a papírokkal, mert azon rajta lesznek a tuti biztos dátumok. Elvileg nem feltétlenül szükséges az előző munkahelyi papírok a kezdéshez. Aztán nyilván fontosak, hiszen az igazolásokban szerepelnek, szerepelhetnek olyan információk pl. letiltások - gyerektartás stb., amiről az új munkahelyednek tudnia kell.

Ha van ügyfélkapud, annak segítségével tudsz tájékozódni, hogy be voltál-e jelentve, mit fizettek utánad.
Ha nincs ügyfélkapud, az okmányirodában személyigazolvánnyal tudsz igényelni. (Lehet, hogy már kormányablakon keresztül, ezt most nem tudom.)

Ajánlom figyelmedbe a Munkatörvénykönyvét, ahol "keresés" segítségével rákereshetsz a téged érintő kérdésekre:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1200001.TV">http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.c ... 1200001.TV</a><!-- m -->

Ebből kiemeltem az alábbit:
43. Eljárás a munkaviszony megszüntetése (megszűnése) esetén
80. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.
(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.
81. § (1) A munkáltató a munkavállaló kérelmére, ha a munkaviszony legalább egy évig fennállt, a munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) vagy legfeljebb az ezt követő egy éven belül a munkavállaló munkájáról írásban értékelést ad.
(2) Az értékelés valótlan ténymegállapításainak megsemmisítését vagy módosítását a munkavállaló bíróságtól kérheti.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel


Fórumra ugrás:


Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég