A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÁFA tv.-fordított adózás
Sziasztok!
A Dokumentumokban a Változások 2008-ban van egy fogalommagyarázat (PTK,BTK,SZJA....), onnan elég jól ki lehet bogarászni az ingatlanos dolgokat.
Üdv.zsemle
Válasz idézéssel
Szia Klári !

Köszi a gyors választ.
További szép napot.
Megpróbálom megtalálni a "könyveljünk együtt" fejezetet, ott is tanácstalankodnék.
Puszi

Julcsi
Julcsi
Válasz idézéssel
Szia Julcsi!

Jó a leírt logikai levezetésed Big Grin !(képes voltál felfogni a felfoghatatlant, ezért egy következő szintre léphetsz, foglakozhatsz a közszogáltatóknak nyújtott ingatlannal kapcsolatos szolgáltatásokkal Big Grin. Csak vicc, mentsen meg tőle Hermes a tolvajok, kereskedők és könyvelők istene Tongue )
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok !

A foditott adózás kapcsán merült fel problémám.

1. Az építőipari vállalkozóm a saját nevére vásárolja az anyagot is.
Ez jelentős összeg, az év végi anyag készlete kb. 6-7 millió.
Amikor számláz , ugye abban van munkadij és anyag is.
Cégeknek számláz "forditva" áfa nélkül, akkor az anyagot is áfa nélkül?
Pl. vásárolt anyag pl. 1.200 ezer -amiből a 200 e áfát visszaigényli.
Beépíti és pl. 2.000 ezer az áfa nélküli munkadij.

Akkor a forditott azózás miatt leszámláz 2 millió munkadijat
+ 1 millió anyagot
-------------------------
összes számla érték áfa nélkül./FA/ 3 millió ft.

Aki beszerzi szintén áfa alany a 3 millióra ráteszi a 20 % áfát
750 E ft-ot , amit beállit a fizetendőbe és a levonhatóba.

Jól gondolom-e ?

2. Az alvállalkozósdi -nál van-e valami buktató a forditott adózásnál.
Tegyük fel , mindenki áfás, van egy Megrendelő és a munkában tegyük fel van 2 alvállalkozó, vagyis aki elvállalja a munkát az is továbbadja egy alvállalkozónak.
Akkor mindenki forditva adózik . /? :oops:
A munkát ténylegesen elvégző alváll. kiállitja a szlát FA-va.
A következő vállalkozó, aki befogadja befizet és levon / 0/, a sajátját szintén áfa mentesen kiállitja. Aztán eljut a dolog a megrendelőig, aki a FA miatt ugye beállitja a fiz- lev-ba is.
Jól kombináltam-e ?

Ha valaki könyvel ép.ipari cégnek, nagyon köszi, ha segít.
Köszi
Julcsi
Julcsi
Válasz idézéssel
A tájékoztatóban egy újdonság jelent meg: a ptk szerinti ingatlan fogalma a mérvadó. Egy probléma van csak:
Az ingatlan fogalmát a Ptk. nem határozza meg, e körben a földről és épületről tesz említést. (Ingónak meg minden olyan tárgy tekintendő, amely nem minősül ingatlannak.)
Tehát tulajdonképpen az épület és a föld jelenti az ingatlant.
Akkor az építmény (mint például egy reklámtábla), nem ingatlan (gyanítom, hogy itt a nagy energiaszolgáltatók lobby-ja győzött, mert a villanypóznák miatt ők is fordított adózhattak volna...)
A vicces, hogy az épület fogalmát sem határozza meg a ptk. Ez az étv-ben van benne: . Épület: jellemzően emberi tartózkodás céljára szolgáló építmény, amely szerkezeteivel részben vagy egészben teret, helyiséget vagy ezek együttesét zárja körül meghatározott rendeltetés vagy rendeltetésével összefüggő tevékenység, avagy rendszeres munkavégzés, illetve tárolás céljából.
Akkor mi van az istállóval pl.?
Utálom, hogy véletlenül sem egzaktálnak semmit ezzel a tájékoztatóval.
Válasz idézéssel
Szia Kicsi!

Köszi, igaz sok újat nem mond.
(a lenti cikk az evásokkal kapcsolatosan valszeg hülyeség)
Tünde
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Megjelent az APEH honlapján a fordított ÁFA-ra vonatkozó eligazítás, jó néhány dolgot tisztába tesz /remélem /

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Szia Mariann!
Mivel senki nem reagált eddig az általam feltett "szemezgetésre", gondoltam csak én nem tudom értelmezni. :oops:
Akkor idemásolom a cikket. (bocsi Adminok, kicsit hosszú)

Eva: 2008-ban kinek éri meg?
Utolsó módosítás: 2008. január 02. 09:51
Szerző:

Evázni vagy társasági adót fizetni éri meg inkább 2008-ban? Milyen költséghányad mellett és kik választhatják egyáltalán az evát? Összefoglaltuk a legfontosabb idei változásokat.

Az evaalanyiságot leginkább meghatározó tényező a költséghányad (összes költség és ráfordítás osztva a bevétellel), illetve az osztalék kivét. Evázni azoknak kedvezőköltségeik aránya 30 százalék alatti vagy körüli a bevételükhez viszonyítva. Az alacsony a költséghányad cégekre és egyéni vállalkozókra is vonatkozik, de nem teljesen ugyanolyan szempontok alapján érdemes mérlegelniük. Míg a 30 és 60 százalékos költséghányad közötti cégek számára nehéz döntés, hogy evázzanak-e vagy sem, az ötven százalékos költséghányad felett semelyik egyéni vállalkozónak nem célszerű az evát választania.

Azoknak a vállalkozásoknak, amelyek a nyereséget visszaforgatják, és alig vesznek ki osztalékot, valószínűleg jobban megéri a társasági adó. Akik viszont a megtermelt nyereséget ki akarják venni a cégből, azoknak kedvezőbb az eva. Míg a társasági adó választása esetén 25-35 százalékos osztalék utáni szja-t kell fizetni, az eva esetén ez nem jár többlet teherrel, mert az eva az osztalék utáni adót is kiváltja.

2008-tól kedvezőbb lehet az eva helyett a társasági adót választani, mivel a 16 százalék helyett 10 százalékos társasági adóra jogosító nyereség felső határát 5 millió forintról 50 millióra emelik, azzal a megkötéssel, hogy a megtakarított adót beruházásra, hiteltörlesztésre, vagy hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatására kell felhasználniuk. Másrészt pozitívan érinti a beruházásra készülő kisvállalkozásokat, hogy növelhető az adóalap-csökkentő fejlesztési tartalék összege, eddig a nyereség negyedrészéig volt lehetséges tartalékot képezni, jövőre már a feléig. (Az 500 millió forintos összeghatár megmaradt.) Azaz, ha a 10 százalékos társasági adó feltételeinek meg tudunk felelni, vagy jelentős beruházási tartalékot tud képezni, akkor a társasági adó minden költséghányad mellett kedvezőbb lehet az evánál. Azt azonban mindenképpen vegyük figyelembe, hogy döntésünk nem egy évre, hanem négy évre szól, mivel, ha kilépünk az evás körből, akkor négy évig nem léphetünk vissza.

Az evát választani, illetve az evából kilépni minden év december 20-áig lehet. Bejelentkezését nem kell megújítania annak, aki már tavaly is evás volt és a 2008. évben is az eva hatálya alá szeretni tartozni. Csak az a vállalkozó léphet be az evakörbe, akinek ebben az időpontban nincs köztartozása. Vagyis az maradhat az evás, aki befizette a 2007. negyedik negyedévre számított egyszerűsített vállalkozói adót. Nem kell foglalkoznia az iparűzési adóval, csak az 50 millió forintos határ miatt, hiszen az evában amúgy is felső korlát a 25 millió forintos árbevétel. Figyeljünk arra, hogy ha egy evás vállalkozó megszünteti tevékenységét, a még evaalanyként kiszámlázott, de a tevékenység megszüntetését követően befolyt bevételét az szjatörvény szerinti önálló tevékenységből származó bevételként kell elszámolnia és leadóznia.

Idén már a hulladékkereskedelmi tevékenységet végzők is választhatják az evát. A hulladékkereskedők bevonására egyrészt az adózási tevékenységük egyszerűsítése miatt, másrészt a kedvezőbb adózáson keresztül a tevékenység „kifehéríthetése” miatt került sor, hiszen sokan végzik ezt a tevékenységet és ettől is nagyobb adóbevételt remél a költségvetés. 2007-ig csak az utazási irodák voltak kizárva az evázók köréből, 2009-től már az utazásszervezők sem adózhatnak az eva szerint, mivel az új áfa törvény 2008. január 1-jétől valamennyi utazásszervezőre kiterjeszti az árrés szerint adózást. Emiatt nekik legkésőbb 2008. december 20-áig ki kell jelentkezniük az eva alól, ha korábban evaalanyok voltak.

Fordított adózást kell alkalmaznia az evásoknak, ha termékértékesítésükre vagy szolgáltatásnyújtásukra a fordított áfáadózás szabályai vonatkoznak. Így például fordított adózás vonatkozik a közvetített és az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásokra (ingatlanközvetítés, ingatlan-szakértői szolgáltatás, építési munkák előkészítése és koordinálása), a személyszállításra, az EU-n belül más tagországba történő fuvarozásra, reklám-, tanácsadási, ügyvédi, számviteli, adóügyi, számítástechnikai, fordítói és tolmácsolási, kulturális, művészeti, tudományos, oktatási, szórakoztatási és sportszolgáltatásra (amelynek teljesítési helye az, ahol az igénybevevő gazdaságilag letelepedett). Ez azt jelenti, hogy az áfát a terméket vagy szolgáltatást vásárló, igénybevevő belföldön nyilvántartásba vett adóalany fizeti meg. Tehát az eva adóalany ilyen szolgáltatások nyújtásakor nem számíthat fel áfát egy másik adóalanynak. Amennyiben pedig az evás ilyen szolgáltatásokat vesz igénybe, akkor az adóalapja (evaalap) nem nő, de az eván felül az áfát is neki kell megfizetnie.

Ha az eva adóalany ezen tevékenységek valamelyikét külföldinek nyújtja, a bizonylaton nem tüntethet fel áfát, mivel azt majd a vevője fizeti meg. Ez sajnos azzal a kedvezőtlen ténnyel jár együtt, hogy – ilyen esetben – már nem a bruttó (áfát tartalmazó), hanem a nettó számlaösszeg után kell megfizetni a 25 százalékos adót, és ez többletterhet jelent. Ezért érdemes végiggondolnia minden evásnak, hogy fordított adózás alá tartozó szolgáltatások nyújtása, vagy igénybevétele esetén, valamint külföldinek történő értékesítés esetén maradjon-e továbbra is az eva-körben, vagy lépjen vissza az általános szabályok alá.

2008. januárjától az evásnak kell megfizetnie az áfát, ha áfa-alanytól 100 ezer forint feletti összegben ingatlant vagy ahhoz kapcsolódó építési-szerelési, karbantartási, javítási, bontási vagy takarítási szolgáltatást vásárolnak. Ilyenkor ugyanis az eladó, illetve a szolgáltató nem számít fel áfát. 2008-tól áfát kell fizetnie az evásnak, ha külföldről vagy külfölditől Magyarországon áfáztatható terméket vagy szolgáltatást vesz, viszont ezek összege nem számít bele a bevételbe, vagyis az evaalapba. Az áfával kapcsolatos változások így talán nem lesznek nagy hatással az evásokra, hiszen akit az áfafizetés negatívan érinthet, az valószínűleg már nem evás, vagy most elhagyja az evás kört. Az eva inkább a kevés költséggel dolgozó, főleg szellemi munkát végzők számára éri meg igazán.

Nem változott, hogy az eva-alanynak az áfa törvénynek a jogutódlással való megszűnésre vonatkozó szabályait kell alkalmaznia, azaz az evát választó vállalkozónak a bejelentkezés évében áfát kell fizetnie a bejelentkezés évében beszerzett tárgyi eszközök után, illetve azon eszközök után, melyeket kivon a bevételszerző tevékenységből. Kedvező változás, hogy az eva-alanynak nem kell megfizetnie a társaságiadó-alanyként korábban képzett fejlesztési tartalék után a társasági adót, ha a képzést követő 1 éven belül legalább ekkora mértékű beruházást valósít meg.

Szintén változás, hogy az evatörvény januártól lehetőséget biztosít arra, hogy az elhunyt evaalany tevékenységét özvegye vagy örököse folytassa, aki korábban nem volt evaalany. Amennyiben az örökös (az özvegy) egyébként saját jogon az Szja törvény hatálya alá tartozó (az átalányadó vagy a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint adózó) egyéni vállalkozó, és úgy dönt, hogy folytatni kívánja az örökhagyó tevékenységét, akkor választhat adóalanyiságot (eva-alany), vagy a saját jogon végzett tevékenységgel azonos adózást. Ez utóbbi esetben úgy jár el, mintha az egyéni vállalkozónak minősülő elhunyt magánszemély adóalanyisága a tevékenység megszüntetése nélküli szűnt volna meg, azaz nem kell alkalmazni a megszűnésre vonatkozó előírásokat. Vagyis, ha az elhunyt eva-alanyként történő bejelentkezését követően készlettel rendelkezett, amelyet az áttéréskor nem kellett leadózni, akkor ezt az örökösnek sem kell, csak ha megszünteti tevékenységét.

A Magyarországon 2003-ban bevezetett egyszerűbb adózási forma egyértelműen népszerűnek mutatkozik, hiszen az APEH a tavalyi 99 ezer után 2007-ben 103 ezer evást regisztrált. Az eva elindulásától számított 5 évben, több mint 500 milliárd forintot szedtek be mintegy 100 ezer vállalkozótól adóként, és a költségvetés 2008-ban is több mint 160 milliárd forint árbevétellel számol.

Szóka Károly
Nyugat-Magyarországi Egyetem, Közgazdaságtudomány Kar
Pénzügyi és Számviteli Intézet
Tünde
Válasz idézéssel
Kedves Tünde!
Most olvastam én is ezt a cikket és ezzel kapcsolatban írtam Klárinak a Számlakészités gyakorlata cimű témakörben csak nem tudom idevarázsolni ezt a cikket! Pedig jó lenne róla beszélni -legalábbis nekem , mint a gyengébbik kedvéért!.- Sad
Üdv.: Mariann
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Ezt most szemezgettem az adozona.hu-ról (a cikk melletti dátum: 2008.01.02.):

„Fordított adózást kell alkalmaznia az evásoknak, ha termékértékesítésükre vagy szolgáltatásnyújtásukra a fordított áfáadózás szabályai vonatkoznak. Így például fordított adózás vonatkozik a közvetített és az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásokra (ingatlanközvetítés, ingatlan-szakértői szolgáltatás, építési munkák előkészítése és koordinálása), a személyszállításra, az EU-n belül más tagországba történő….”

„2008. januárjától az evásnak kell megfizetnie az áfát, ha áfa-alanytól 100 ezer forint feletti összegben ingatlant vagy ahhoz kapcsolódó építési-szerelési, karbantartási, javítási, bontási vagy takarítási szolgáltatást vásárolnak. Ilyenkor ugyanis az eladó, illetve a szolgáltató nem számít fel áfát.”

Amiket vastag betűvel jelöltem, nem találom sehol a törvényben. Vagy félrenézek valamit? :oops:
Tünde
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egy darabig én is kétségbe voltam esve Evásként, hogy az oktatás meg minden miatt fordított áfázás is kell, de aztán megnéztem a törvényi hivatkozást amit a hvg ír és akkor kitisztult, hogy ez a rész a közösségen belüli esetekre vonatkozik.......
HálIsten!!

Kami
Válasz idézéssel
Hát pontosan ezért vagyok én is megzakkanva.
Mert az ÁFA törvényben nem lehet olyanokat olvasni, amiket a pl. a HVG ADÓ különszámában, vagy most vettem meg az ADÓ Kódexet, és ebben is ilyeneket irnak.
Akit érdekel, azt tájékoztatom, hogy a:
korábban - a fórumon is leirt Gépbérlet , gépi földmunka besorolása miatti Apeh állásfoglalás kéréssel kapcsolatban- az APEH-től már háromszor is telefonáltak (ilyet még nem tapasztaltam eddig) hogy sajnos nem tudnak biztosat mondani, mert ők sem kapták meg időben a PM.-től a kért tájékoztatást, de valószínű, hogy a fordított adózás alá fog tartozni.
Mivel nem jött időben válasz az APEH-től igy nem jelentkeztünk ki az EVA alól, lehet hogy emiatt megszívjuk 2008.-ban, mert akkor a nettó szla . összege után kell adót fizetnünk.
Tegnap este a TV azt mondta, hogy valamelyik érdekvédő szervezet már kéréssel fordult a PM.-hez, amiatt hogy vizsgálják meg a fordított adózás miatt az EVÁ-sokat érintő hátrányos adózást.
Üdv.:Mariann
Válasz idézéssel
Sziasztok !
Kicsit későn ébredtem a témára.
Én már voltam egy csomó ellenőrzésen, de mindegyik egyszeres volt, egyéni vállalkozó, de még ott is kérték az alvállalkozói szerződéseket.
Sőt most is bennt van egy anyag, szintén egyéni váll., ép.ipar- közműépitéssel foglalkozik, és a földmunkát rendszeresen kiadja alvállalkozónak.
Az Apeh most megint bekérte ebben az évben már másodszor, most 5 évet, és szerintem kifejezetten az alvállalkozói témát nézik.
Ha nem hoz a vállalkozó alváll.szerződést, megmondtam, h csak sima szolgáltatásnak fogom könyvelni.

Julcsi
:roll:
Julcsi
Válasz idézéssel
Bocs, de igen! Már annyiféle adatbejelentő van, hogy 08 vagy 07, már keveredik.
Erika
Válasz idézéssel
Lilla! Nem 08TAFA-t akartál írni?
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Ma ezt a tájékoztatást kaptam az üf.szolg-on:

Arra vonatkozólag, hogy a 07TÁFA-t kinek kell beadni, azt mondta az ügyfszolg., hogy annak, akinek az új áfatv-hez képest változik valami. Tehát bérbeadó, spec. adózói kör. Aki a tv. szerint fordított adózó lesz, annak nem kell beadni. Ezt az utasítást kapták. Így én most már nem adom be senkinek.
Erika
Válasz idézéssel
Ezen az idézett HVG sorokon én is sokat tököltem - esetleg nem közösségi ügyletre vonatkozhat? Ha adómentes számla befogadója vagyok akkor evásként is van fizetendő áfám de nem igényelhetem vissza. Más lehetőség nem jut eszembe.
Jobb lenne, ha angolul jelentetnék meg a törvényeket, így se értem, úgyse érteném!
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
A HVG-t én is olvastam, de az ÁFA törvényben semmi ilyet nem találok. Vagy nem tudok már olvasni sem?
Üdv: Ilona
Válasz idézéssel
SZia Marian!
Nem értem én sem miket irnak össze, mert a törvényben nem ez van.
Válasz idézéssel
Melyik HVG-ben és melyik oldalon olvastad?

Ez már fölülmúlja az eddigieket!
Vagy valaki sportot űz a könyvelők riogatásából?
"A rohanó élet hasra esik...."
Válasz idézéssel
Szia Potyi!

Köszi a választ! Végül is beléptettem az ügyfelemet az EVÁ-ba fordított adózás ide-vagy oda! Talán januárig kitisztulnak a dolgok! Vagy legalábbis remélem! Üdv. Ildikó
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ide körmölöm nektek, amit a HVG-ben olvastam.
Fordított adózás vonatkozik pl. a közvetitett szolgáltatásra(?), az ingatlanhoz kapcsolódó szolg-ra, ( ingtlan közvetitői-szakértői szolgáltatás, épitési munkák végzésének előkészitésére és összehangolására irányuló szolgáltatás) , személyszállitás, Közösségen belüli fuvarozás, a kulturális, művészeti, tudományos, oktatási, szórakoztatási és sportszolgáltatás, szakértői értékelésre, valamint azon ügyletekre, amikor az EVA alany olyan szolgáltatást vesz igénybe, amelynek a teljesitési helye az, ahol az igénybevevő gazdaságilag letelepedett( pl. reklámszolgáltatások, tanácsadási, ügyvédi, számviteli, adóügyi, számítástechnikai, forditói és tolmácsolási szolgáltatások, termék bérbeadása).

Üdv.:Mariann
Válasz idézéssel
Lilla/Erika:

"Úgy látom, hogy egy előadáson voltunk. Én végig azt vártam, hogy mikor kerül sor a fordított adózás témakörére, de az ő előadásából sem derült ki sokkal több. Én már a végén el is jöttem, mert láttam, hogy ők sem tudnak sok konkrétumot."

Szia Lilla!

Én kitartottam a végsőkig, 1/2 7-ig. Kár volt...
Válasz idézéssel
Szia Sipike!
A tervezés nem ,de a müszaki ellenőrzés ami konkrét ingatlanhoz kapcsolodik az fordított adózás alá esik.
Maga szakértés szerintem nem, de ebben tényleg nagyon nehéz teljesen 100%-os választ adni.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

3-kor találkozom az ügyfelemmel és még mindig tanácstalan vagyok! Szeretném, ha átlépne az EVÁ-ba, mert a tevékenységével összefüggően kevés költséget tudunk elszámolni neki. A vállalkozói igazolványába bejegyzett tevékenységi köre: 742015 Nem mérnöki műszaki tanácsadás, 742001 Műszaki tervezés, tanácsadás, szakértés. A gyakorlatban is tervezői, tanácsadói és ellenőri munkákat lát el. Kérdésem az lenne, hogy ez most a fordított adózás körébe fog tartozni? Olvastam ezen a lapon, hogy a tervezői nem, de a többi sem! Nagyon bizonytalan vagyok! Nem akarom, hogy rossz döntést hozzunk! Nagyon hiányolok valamiféle "listát", ahol egyértelműen kiderül, mely tevékenységek tartoznak a fordított adózás hatálya alá. Szorít a határidő is, hiszen az EVÁ-ba ki és bejelentkezést 20-ig kell megtenni! Aki tud kérem segítsen! Üdv. Ildikó
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég