A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Külföldi számla
Tibor!

Közösségi szolg. és termékértékesítésnél, ha mindkét félnek van közösségi adószáma, akkor a bevallásban felszámítják, egyben le is vonják az ÁFÁ-t! Az egyenleg nulla lesz! Ha valakinek nincs közösségi adószáma és ÁFÁ-s számlát kap, akkor nem kell rá felszámítani a magyar ÁFÁ-t. Külön nyomtatványon vissza lehet igényelni a "külföldi" ÁFÁ-t. Természetesen csak akkor, ha a magyar adótörvények engedélyezik az ÁFA visszaigénylést. Pl. személygépkocsinál tiltva van a levonás!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Külföldről az Eu területéről történő termékbeszerzések, szolgáltatás igénybevételek után áfát kell fizetni , a 29. tájékoztató füzet szerint (2 oldal) . Ez milyen esetekben áll fenn? Akkor amikor mindketten közösségi adószámosok és a külföldi nem számol fel áfát? Ha a külföldi fél felszámolja az áfát a számlában tehát kifizetteti a Mehrwersteuer-t ( a kinti áfát) akkor kell e arra még a 1565-ös bevallásba rászámolni az áfát?
Válasz idézéssel
Tibor200!

A magyar ÁFA törvényt kell nézni, szerintem egyeztetve van az Uniós államok hasonló törvényeivel!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
thekla Írta:Vissza lehet kérni az osztrákoktól. Van a NAV-nak ilyen nyomtatványa, csak nem tudom, mi a neve, talán 15elekáfa.

Igen az a nyomtatvány . Viszont a kitöltési útmutató szerint nem lehet visszaigényelni áfát, ha a külföldi országban végzett termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást. Ha a teljesítés helye abban az országban van ( A külföldi ország törvényei szerint)
Honnan tudom meg Németország vagy Ausztria , illetve Csehországban milyenek a törvények az ő törvényeik szerint mikor milyennek minősül a teljesítés helye ? Hacsak persze a józan ész döntene akkor egyszerű lenne, mert végzett szolgáltatást külföldön.
Válasz idézéssel
Mónika!
Ettől jobbat nem tudok. :oops:

A devizában kiállított számla és az árfolyam

A devizában kiállított számla értékét a bekerülés napjára illetve – ha szerződés készült, akkor – a szerződésben szereplő teljesítési dátum napjára vonatkozó árfolyamon kell átszámítani forintra, és a könyvelésbe beállítani. Az árfolyam kétféle lehet:

átlagot kell számítani a választott hitelintézet adott napi devizavételi és eladási árfolyamából,
az MNB vagy az EKB (Európai Központ Bank) hivatalos devizaárfolyama.
Ha sem a választott hitelintézet, sem az MNB, sem az EKB nem jegyzi a valutát, és az nem konvertibilis, akkor további lehetőségek:

vagy a valuta szabadpiaci árfolyamát
vagy ha előbbi nem áll rendelkezésre, akkor egy országos napilapban a világ valutáinak árfolyamáról megjelent adatokat
kell alkalmazni. Ezen árfolyamok egyikén kell a hitelintézet, az MNB vagy az EKB által jegyzett másik devizára átszámítani, majd forintra továbbváltani a devizában kiállított számla összegét.

Nem kell mindig átlagot számítani

Előfordulhat, hogy amennyiben az átlagárfolyam, illetve az MNB/EKB árfolyam szerinti értékelés és a devizavételi/devizaeladási árfolyam szerinti értékelés lényeges eltérést okoz az eszközök-forrásokban, illetve az eredményben, akkor a valós és megbízható kép érdekében lehetősége van a vállalkozásnak használni a csak eladási illetve a csak vételi árfolyamot is a devizában kiállított számla értékének átszámításakor.

Ha egy gazdasági eseménynél az ellenértéket nem forintban határozzák meg, akkor a devizában kiállított számla szerinti külföldi pénzértékben meghatározott követelés, illetve kötelezettség forintban számított értékének meghatározásakor használható az Áfa trv. az adólap forintban történő megállapítására vonatkozó előírása szerinti árfolyam is. Ezt a döntést a számviteli politikában rögzíteni kell. Az Áfa trv. 80. §-a szerint ha az adó alapját külföldi pénznemben határozzák meg, akkor a forintra átszámításhoz

meghatározott időpontban érvényes
belföldi hitelintézet
devizaeladási árfolyama
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Köszönöm, ez vevö számla akkor is a deviza eladási?
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Hello!
Áfa árfolyam ha nincs bejelentve az mnb addig az eladási árfolyamot kell használni az áfa alapjának...
Válasz idézéssel
A devizában kiállított számla és az árfolyam

A devizában kiállított számla értékét a bekerülés napjára illetve – ha szerződés készült, akkor – a szerződésben szereplő teljesítési dátum napjára vonatkozó árfolyamon kell átszámítani forintra, és a könyvelésbe beállítani. Az árfolyam kétféle lehet:

átlagot kell számítani a választott hitelintézet adott napi devizavételi és eladási árfolyamából,

Tehát az adott bank középárfolyamán szoktuk. :oops: Én leszoktam kérni a napi árfolyamot és mellé tűzöm,amikor befolyik akkor a kivonatra írom rá,itt lehet árfolyam eltérés./nyereség,veszteség/
Válasz idézéssel
Magyarországi adóalany eur-ban állították ki a vevő számlát másik magyarországi adóalanynak. A szla kelte 10.28, teljesítés 10.22. Az MNB árfolyam választásának bejelentése 11.12. Ilyenkor a kiállított vevő számlát milyen árfolyamon állítom be az áfa bevallásba, mivel az MNB választás későbbi mint a számla kiállítása, teljesítése?
Válasz idézéssel
Vissza lehet kérni az osztrákoktól. Van a NAV-nak ilyen nyomtatványa, csak nem tudom, mi a neve, talán 15elekáfa.
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Adott egy magyar kft , külföldre megy munkákat végezni, kiváltotta a közösségi adószámát . Hotelszámlákat hozott amelyeken fel van tüntetve az osztrák 19% os áfa. Evvel mit tudok csinálni , be kell írni az áfa bevallásba, összesítő jelentésbe ? Vagy költség a bruttó összeg ?
Válasz idézéssel
Köszönöm Placebo!
Válasz idézéssel
Hello!
Ingatlanhoz kapcsolodó szolgáltatásnál az ingatlan fekvésének a helye határozza meg a teljesitési helyét igy áfa köteles lesz,számla áfásan az mnb ha be van jelentve a teljesités napi árfolyamon.
Válasz idézéssel
Nos, olyan dolog előtt állok amilyet még nem csináltam.
Magyar cég, amerikai cégnek magyarországon gépi földmunkát végzett. A földterület amelyen a szolgáltatást végezték tehát Magyarországon van. Az amerikai fogja fizetni, azt sem tudom ha dollárban kell kiállítani akkor az MNB /be van jelentve/ teljesítéskori árfolyama lesz az áfá-ba? Valamint ilyen esetben kell -e valami plusz szám /Pl. VPID/ vagy elég az uniós adószám? Ilyenkor áfa mentes szolgáltatás lesz vagy az áfá-t fel kell számolnom?
Lenne szíves segíteni valaki?
Válasz idézéssel
Szia Monika!

Mivel csak a közösségi adószám megszerzését követően tudod betenni,süsd el az összesítő nyilatkozattal együtt abban a hónapban amikortól él a megkért adószám.
Válasz idézéssel
Az egyik ügyfelemnek van egy Írországi "áfa mentes" számlája,/ repi tollakat, hűtőmágneseket sóztak rá/ át is utalta a forintban kiállított számla ellenértékét, ezzel csak az a bajom, hogy nincs közösségi adószáma.
Felhívtam a NAV-ot hogy ez esetben mit tegyek, azt mondták kérjem meg a közösségi adószámot, viszont ezzel csak az a bajom hogy a számla májusi, az ügyfél havi áfá-s. Nem lesz belőle baj, hogy a májusi áfá-*ba beleteszem mint adómentes termékbeszerzés, valamit összesítő nyilatkoztatot is kitöltök? Szerintetek mit tegyek?
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen a választ, mostmár nem problémázok rajta tovább.
Válasz idézéssel
Hello!
Nem kell mivel ingatlanhoz kapcsolodik a szolgáltatás igy a teljesitési hely az ingatlan fekvése vagyis az az ország igy áfa területi hátályán kivüli,tájékoztatóként sem kell beletenni csak ha szolgálatás nyujtó lenne és a teljesitési hely külföld lenne.
Válasz idézéssel
Még mindig a törökországi szállodai szolgáltatánál járok, a bevallás 27. sorában befizetendőként, valamint a 67. sorába levonhatóként biztosan nem kell szerepeltetnem? Mert a kitöltési alapján ide pont "beférne"?
Válasz idézéssel
Placebo, Alba! Szuperek vagytok, mi is lenne velem nélkületek és a segítségetek nélkül, köszönöm! :oops: Confusedax:
Válasz idézéssel
Sziasztok!
- Nem kell betenni az áfa bevallásba.
- Nincs más választásod, csak keresztárfolyammal.

Tettem fel a segédletekbe anyagot.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Hello!
Teljesitési hely külföld az ingatlan miatt,áfa bevallásban nem kell betenni igy a 60-ba sem
Válasz idézéssel
Szuper Alba és Placebo köszönöm! Ez esetben az áfa bevallás megfelelő sorai a 18. valamint a 67. sor, mint a közösségi tagálamból igénybevett szolgáltatás? A60-as összesítőt is kell készíteni? Vagy egyáltalán kell az áfa bevallásban szerepeltetni?
Bankkártyával fizette az ügyfél , tehát a banki kivonaton látom de ott a 2000 TRY-t átkonvertálták eur-ra és természetesen forintban jelent meg a bankszámlán terhelésként. Ez esetben a kereszt árfolyamon vagyis a banki kivonaton szereplő TRY-EUR árfolyamot használjam? Ugyanis ez a cég nem választotta az MNB-t és természetesen a számlavezető bank nem jegyzi a TRY árfolyamát. /TRY=török líra/
Válasz idézéssel
Mónika Írta:van előttem 2 db török líráról kiállított szállodai számla? Mit tegyek vele

Mónika! Én ilyen esetben készítek egy külföldi költség elszámolási nyomtatványt. Régen lehetett boltban is kapni, de én A4 lapra megszerkesztett irományt szoktam használni. Most nem tudok ide csatolni, megpróbálom leírni a tartalmát.

KÜLFÖLDI KIKÜLDETÉSI KÖLTSÉG ELSZÁMOLÁS

Munkáltató neve, adatai:
Kiküldött személy neve, adatai:
Kiküldetés célja: ...piackutatás 2015.03.01-03.04. Törökország, ... város / Kiállítás stb.
Számlák (itt egy táblázat jön): számla dátum, kiállító, gazd.esemény megnevezése, devizanem, devizaösszeg, árfolyam, forint összeg.

A forint összeg a pénztárból kifizethető.
Hely, dátum:
Engedélyezte: Fix Y ügyvezető

Hely, dátum:
Az összeget átvettem: ZA... munkavállaló

Az árfolyamot a számla dátuma szerinti MNB-ből, vagy vásárolt deviza nyugta alapján határozod meg, és csatolod ehhez a papírhoz.
A gazdasági eseménynek megfelelően könyveled, ahogy Placebo is írta, a megfelelő helyre (529) áfástul.
Hétvégén közkinccsé teszem az általam használt ilyen irományt.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Hello!
Talán igy:
Igénybevett szolg. lesz 52-be megy a szállodai szolg. árfolyam mit választott a cég mnb.hitelintézeti átlag lesz és a teljesités ideje lesz,áfa nem lesz ingatlanhoz kapcsolodó szolgáltatás a teljesitési hely az ingatlan helye és nem a szolg igénybevevőjének letelepedési helye......

de nem biztos.............
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég