A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beruházás-felújítás-javítás
Big Grin
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Klári,
Legalább egymást is jól megerősítjük. :lol:

Kriszta,
Örülök, ha segíthettem! :wink:
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Csillával egyet gondoltunk Tongue
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Szia Kriszta!
Az Sztv ezt mondja (ahogy Te is olvastad): 26.§.

(7) A beruházások, felújítások között kell kimutatni a rendeltetésszerűen használatba nem vett, üzembe nem helyezett, a (2)-(6) bekezdésben nevesített eszközök bekerülési értékét, továbbá a már használatba vett tárgyi eszközökön végzett bővítéssel, rendeltetésváltozással, átalakítással, élettartam-növeléssel, felújítással összefüggő munkák - még nem aktivált - bekerülési értékét.
és
48. § (1) A tárgyi eszköznél értéket növelő bekerülési (beszerzési) értékként kell figyelembe venni a meglevő tárgyi eszköz bővítésével, rendeltetésének megváltoztatásával, átalakításával, élettartamának növelésével összefüggő munka, továbbá az elhasználódott tárgyi eszköz eredeti állaga (kapacitása, pontossága) helyreállítását szolgáló felújítási munka ellenértékét (saját vállalkozásban történt megvalósítása esetén az 51. § szerinti közvetlen önköltség aktivált értékét is).
(2) A tárgyi eszköz folyamatos, zavartalan, biztonságos üzemeltetését szolgáló javítási, karbantartási munka, továbbá az erdőnevelési, az erdőfenntartási, az erdőfelújítási munka ellenértékét, illetve saját vállalkozásban végzett megvalósítása esetén a felmerült és a tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó költségek értékét nem lehet a tárgyi eszköz bekerülési (beszerzési) értékében figyelembe venni.

Ebből én azt szűröm le , hogy a felújítások küzül értéknövelő ami a hasznos élettartamot növeli, vagy helyre áll a dolog kapacitása pontossága. Megítésés kérdése, hogy egy épület tető szigetelés kicserélése eseknek a kritériumoknak mennyire felel meg ás nem-e a trv 3.§. (4) alá tartozik.

9. karbantartás: a használatban lévő tárgyi eszköz folyamatos, zavartalan, biztonságos üzemeltetését szolgáló javítási, karbantartási tevékenység, ideértve a tervszerű megelőző karbantartást, a hosszabb időszakonként, de rendszeresen visszatérő nagyjavítást, és mindazon javítási, karbantartási tevékenységet, amelyet a rendeltetésszerű használat érdekében el kell végezni, amely a folyamatos elhasználódás rendszeres helyreállítását eredményezi;
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Hú, ez nagyon jó, köszönöm szépen!
Confusedax:

Kinyomtattam és beletettem a számvitel könyvembe, ott gyűjtöm azt, amitől világosabb lesz. Már 10 cm vastag a könyv, de mondanom sem kell, a beletett lapok adják a javát.

Köszönöm a segítséget!

Kriszta
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
Elnézést kérek, lehet, hogy elkapkodtam az előbbi választ. :oops: Leírom, hogy én minek alapján szoktam dönteni épületek tekintetében és rád bízom a dolgot.

Felújításnak tekinthető például, ha az épület összes elektromos vezetékét, vagy az összes klímaberendezést kicserélik, vagy a fűtéskorszerűsítés. Ide tartozik az is, ha például belső falakat helyeznek át úgy, hogy például egy irodát két részre osztanak és az új részben pl. üzlethelyiséget alakítanak ki. Felújítás a teljes tetőszerkezet cseréje is, vagy esetleg kazáncsere.

Karbantartásnak minősül a festés, mázolás, vakolás, burkolatcsere, tapétázás stb. még akkor is, ha mindezeket egyszerre végzik, az egész épületre vonatkozóan. Karbantartás az is, ha pl. nem az összes elektromos vezetéket cserélik, csak az egyik helyiségét. Karbantartás az is, ha a falak áthelyezésével egy irodahelyiségből kettőt csinálnak, tehát a funkció nem változik. A tetőszigetelés cseréje is karbantartás akkor, ha nem járt együtt az egész tetőszerkezet cseréjével.

E két kategóriára való tekintettel, általánosítva annyit mondanék, hogy ha olyan munkát végeznek, ahol egy-egy összefüggő rendszert cserélnek ki, illetve olyan építészeti munkát végeznek, mely részlegesen, vagy teljes egészében nézve funkcionális változást eredményez, akkor felújításról beszélünk. Kivételt jelent (miért is ne lenne itt is kivétel? Big Grin) a tatarozás, illetve ha az egyébként felújításnak minősülő feladatokat az elmaradt és felhalmozódott karbantartási munkák elmaradása (szándékos, vagy nem szándékos hanyagság) miatt kell elvégezni.
Karbantartásnak minősül minden olyan munka, mely az egyébként felújításnak minősülő feladat egy-egy részét képezi, illetve nem eredményez funkcionális változást.

Remélem, hogy tudtam segíteni és nem kavartalak meg jobban. :oops:
Üdv,
Csilla
Válasz idézéssel
Az épület 100 Mió fölött van, és leginkább a nagy terület miatt magas a költség. Megnéztem, olyan fene nagyon nem látszik, kicserélték a burkolatot egy másikra és passz!
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
Szia Kriszta!

Én felújításra tenném,mivel növeli az épület értékét.De az lényeges szempont,hogy milyen értékű jelenleg.Több százmilliónál eltörpül a 7 akkor javítás is lehetne. :oops:
De várj még mások véleményére is.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Kriszta,

Határozottan felújításra tenném, ha egy korszerűbb szigetelés került beépítésre, mivel ebből a jövőben gazdasági előny származik majd.
Üdv,
Csilla
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egy 7 millió Ft összegű tetőszigetelés javítást költségre, vagy felújításra tennétek? Egy korszerűbb szigetelés csak számít a gazdaságosság szempontjából, nem?
Épületekkel mindig gondban vagyok,mert a törvény megfogalmazása nekem valahogy gépekre hajaz.

Minden segítséget köszönök!

Kriszta
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég