A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kistehergépkocsi cégautóadója?
Szisztok!

2000-es évjáratú Toyota Hiace együttes tömege 2700kg, besorolása N1, 6személyes furgon.
Személy vagy tehergépkocsinak minősül?
Levonható 2016-ban a gázolaj és fenntartási ktg-ek ÁFA-ja?
Még egy kérdés: kell-e cégautóadót fizetni utána?
Úgy olvastam ezt a típusú járművet a NAV-től személygépkocsi kategóriába sorolta.
Előre is köszönöm a segítséget!
Válasz idézéssel
Hello!
Az szja tv mondja meg mi az szgk a cégautóadóban,elég soknak nem felel meg igy NEM SZGK!!
Személygépkocsi: négy, illetve három gumiabroncskerékkel felszerelt olyan gépjármű, amely a vezetővel együtt legfeljebb nyolc felnőtt személy szállítására alkalmas, azzal, hogy ide tartozik a benzinüzemű, a dízelüzemű, az elektromos üzemű, a gázüzemű személygépkocsi, a versenyautó, az önjáró lakóautó. Személygépkocsinak minősül továbbá az a vegyes használatú, 2500 kg-ot meg nem haladó megengedett együttes tömegű, olyan gépjármű (nagy rakodóterű személygépkocsi), amelynek rakodótere gyárilag kialakítva kettőnél több utas szállítására alkalmas, de kézzel egyszerűen oldható ülésrögzítése révén a felhasználás szerinti terhek szállítására bármikor átalakítható a válaszfal mögötti rakodótér, ideértve azt az esetet is, ha az ülés eltávolítására visszafordíthatatlan műszaki átalakítással került sor.
Válasz idézéssel
Sziasztok,
Segítsetek légyszi:
Van egy Mercedes Sprint gépjármű, nem tudom eldönteni, hogy ő tényleg szgk.-e, ahogyan a forgalmijába van írva, vagy tgk. (szerintem ez utóbbi, de nem mindegy, hogy hova teszem, cégautó miatt sem, üzemanyag - diesel áfájának - levonhatósága miatt sem)

Paraméterei:
Mercedes Sprinter 906 AC 35 típusú
Saját tömege: 2.593 kg
Együttes tömege: 3.500 kg
Ülések száma vezetővel együtt: 9 fő

Még annyit, hogy a forgalmiban a J-nél szerepel az M1 kategória, mely valóban azt igazolja, hogy szgk. ez a böszme busz. Tongue

Nos, szerintetek hová soroljam? (szerintem tgk.) Kell-e fizetnem utána cégautó adót? (szerintem nem)

Nagyon köszönöm előre is a válaszokat, további szép délutánt kívánok, és jó munkát Mindenkinek4

Üdv.,

Kitty :-)
Válasz idézéssel
Kedves "Lilla"!! Dehogy haragszom, nincs is miért. Azért vagyunk itt ha valaki valamiben nem biztos, belecsavarodik a törvényi rengetegbe akkor megbeszéljük. :wink:
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Mónika teljesen igazad van, én balga csak az áfa részére koncentráltam! Hát persze cégautóadót ezekre nem fizetünk. Bocs, de csak egy részt szedtem ki a mondatodból, ne haragudj!
Erika
Válasz idézéssel
Nem a Toyotás történetre reagálok, hanem a kistehergépkocsi cégautóadójára, íme egy Apeh válasz, mert erre rákéredezkedtünk:

E-iktatószám: e-115461
Tisztelt Ügyfelünk!
Igazgatóságunkra érkezett levelével kapcsolatosan az alábbi tájékoztatást nyújtom:
személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban SZJA
törvény) 3.§-ában lévo értelmezo rendelkezései között a személygépkocsi fogalma a
következo: négy, illetve három gumiabroncskerékkel felszerelt olyan gépjármu, amely a
vezetovel együtt legfeljebb nyolc felnott személy szállítására alkalmas, azzal, hogy ide
tartozik a benzinüzemu, a dízelüzemu, az elektromos üzemu, a gázüzemu
személygépkocsi, a versenyautó, az önjáró lakóautó. Személygépkocsinak minosül
továbbá az a vegyes használatú, 2500 kg-ot meg nem haladó megengedett együttes
tömegu, olyan gépjármu (nagy rakodóteru személygépkocsi), amelynek rakodótere
gyárilag kialakítva kettonél több utas szállítására alkalmas, de kézzel egyszeruen oldható
ülésrögzítése révén a felhasználás szerinti terhek szállítására bármikor átalakítható a
válaszfal mögötti rakodótér, ideértve azt az esetet is, ha az ülés eltávolítására
visszafordíthatatlan muszaki átalakítással került sor.
A fentiek alapján megítélésünk szerint tehát a levelében foglalt gépjármuvek nem
minosülnek személygépkocsinak, hiszen az Ön által közölt adatok szerint egyik gépjármu
sem vegyes, hanem tehergépjármu hasznosítású, valamint a rakodóterük gyárilag nem
alkalmas a vezeto mellett kettonél több utas szállítására.
Mindezek alapján Önöket e két gépjármu tekintetben cégautóadó-fizetési kötelezettség
nem terheli.
Az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17.) AB határozatában rögzítettekkel összhangban
tájékoztatom, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minosülnek,
kötelezo jogi erovel nem bírnak.
isztelettel:
dó- és Pénzügyi Ellenorzési Hivatal
Közép-magyarországi Regionális Igazgatósága
Tájékoztatási Foosztály

Kérdésünk ez volt:
Az egyik autó egy Peugeot Parner típusú tehergépjármu, súlya 1730 kg. Gyárilag úgy van
kialakítva, hogy hátul teljesen zárt rendszeru, tovább elöl két személy szállítására
alkalmas. Nem alakítható vissza személygépjármuvé, mert nincs hozzá hátsó üléssor és
annak a helye sincs kialakítva, továbbá ablakok sincsenek rá vágva. Tehergépjármu
számunkra egyértelmuen az autó, szerszámok, illetve alkatrészek szállítására használjuk
cégügyekben, tehát vegyes használatra nem alkalmas, melyet az útnyilvántartás is
bizonyít. Viszont tényleg nem éri el a 2500 kg-ot.
A másik autó egy típusú tehergépjármu (súly: 2135 kg), amely már majdnem eléri a 2500
kg-os súlyhatárt, de már 3 személy szállítására alkalmas. Tehergépjármu a minosítése,
mert az elso sorban alkalmas 3 személy szállítására, a hátsó sorok a raktér, amely el is
van választva gyárilag "fémbetéttel" a vezetofülkétol. Hátsó üléssorokat ez esetben sem
lehet rögzíteni hátulra, mert gyárilag nincs kialakítva a helye, és az autó vásárlásakor nem
is adott hozzá a gyártó, mert ez nem személygépjármu. Az autót szerszámok és
alkatrészek szállítására használjuk cégügyekben, szervizautóként üzemel, akár a
Peugeot Partner.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Szia!
Mitől szgk. a Toyota Hiace?? Az össztömege kb. 2900 kg tehát tgk a szja tv. szerint. Az lehet, hogy az áfa tv. szerint a vtsz besorolása nem 8704 de külön kell választani az áfa tv-t és az szja tv-t mert ezek márképpen állapítják meg a tgk. fogalmát. Még mindig tartom magam az előzőkhöz, és szerintem a Toyota Hiace szja tv. szerint tehergépjármű és nem kell cégautóadót fizetni utána!
Válasz idézéssel
Na azért ez nem egészen van így! Ha 6 személyes kistehert akarsz venni, azok többsége szgk-nak minősül. Most estünk át két tgk. vásárláson, s elég nehéz volt, mert pl. már sem a Toyota (Hiace), sem más nem hoz be 6 személyes tgk-t, mert az szgk-nak minősül.(végig telefonáltam egy csomó márkakereskedőt) Úgy találtunk nagy nehezen egy Renault Traficot, ami itthon Magyarországon lett levizsgáztatva tgk-ra, és 5 személyes. Muszáj, hogy több fővel közlekedjenek, mert 2 autóval azért elég drága volna. Ezért ezt egy kicsit igazságtalannak is tartom.
Erika
Válasz idézéssel
Verocs!
Nem tartozik a cégautó hatálya alá!!

Első vizsgálati szempont: Össztömege meghaladja-e a 2500 kg-ot ha igen akkor senkit nem érdekel hány személy fér el benne /csak ne legyen 9-nél több mert akkor az már busz kategória/

Második vizsgálati szempont: ha nem haladja meg az össztömege a 2500 kg-ot akkor megnézed hogy hány személy fér el benne biztonságosan a vezetővel együtt, hány ülés van amely biztonsági övvel ellátott: ha csak kettő és esély sincs 3. beszerelésére akkor tgk. ha három vagy több akkor szgk!!
Válasz idézéssel
Na most egy kicsit megkavarodtam: 3T össztömegű tgk, ahol elöl 3 személy fér el a sofőrrel együtt, az már nem tartozik a cégautóadó hatálya alá, ugye ? Ezek a nagyobb 3,5T teherautók szinte kivétel nélkül 3 személyesek szoktak lenni.
Ha véghezviszed a lehetetlent, a főnököd felveszi a napi teendőid közé... ..
Válasz idézéssel
Szotyi!
Következik a meggyőzés::
Olvasdd át a személygépkocsi fogalmát az szja tv-ben. 2500 kg össztömeg alatti valóban szgk. DE ha kettőnél több személy szállítására semmiképpen nem alkalmas és utólag sem alakítható át ülés és biztonsági öv behelyezésével akkor tgk, abban igazad van hogy a forgalmiban mi szerepel az nem biztos hogy szja tv. értelmében is az ami be van írva.
Akinél kérdéses volt a dolog odaállítattam az autót és megnéztem, biztos ami biztos, jót vigyorogtak az ügyfelek hogy szja tv-el a kezemben belenéztem a raktérbe . Szóval én egyértelműen állítom hogy tgk az ami kettőnél több személy szállítására nem alkalmas még akkor is ha az össztömege 2500 kg alatti!!
Válasz idézéssel
Sziasztok lányok!
Én a 2500-kg-ot meg nem haladó gk-nál megfizettetem a cégautó adót, hiába, hogy tgk.
Én így értelmezem a :Cégautó adót kell fizetni minden nem magánszemély tulajdonában lévő személygépkocsi után, továbbá a magánszemélyek azon személygépkocsijára – kivéve a kizárólag elektromos hajtómotorral ellátott személygépkocsit –, amellyel kapcsolatban költséget, értékcsökkenést számoltak el. (Az adó alanya a Magyarországon bejegyzett járművek esetén annak a hatósági nyilvántartás szerinti tulajdonosa, pénzügyi lízingbe vett személygépkocsi esetén a lízingbe vevő, külföldi rendszámú személygépkocsi esetén, pedig a gépkocsi használója, ha azután belföldön költséget számolt el.) A magánszemély gépkocsija nem tartozik az adó tárgyi hatálya alá, azonban a saját gépkocsi üzleti célú használata esetén – kivéve a kirendelést és a munkábajárást – a magánszemély is köteles lesz a cégautó adó fizetésére, ha jövedelmével szemben költséget, értékcsökkenést számol el. Ebből az összegből azonban levonható a gépkocsi után már megfizetett gépjárműadó (súlyadó), ha azt az esedékességig megfizette az adózó. Fontos tudni, hogy a cégautó adótörvény egyértelműen szabályoz, azt a járművet tekinti személygépkocsinak, amelyet a személyijövedelem-adó törvény annak tekint, és csak másodlagosnak tekinti a forgalmi okmányban foglaltakat. Ezzel egy újabb kiskapu zártak be, például hiába kíván venni egy kétszemélyes teherszállításra alkalmas járművet a vállalkozás, ha annak megengedett össztömege nem haladja meg a 2500 kg-ot, akkor cégautó adót kell fizetni utána.
Jó lenne, ha meg tudnátok győzni! Ja! Az evás egyéni vállalkozó mentesül a cégautó fizetése alól, hiszen költséget nem számol el az autójára, és ezzel megfelel az eva előírásának. Jól gondolom???
Szotyi
Válasz idézéssel
Köszi Mónika!
Válasz idézéssel
Szia Icuska!
Igen, nekem is van ilyen vállakozóm akinek hasonló tulajdonságokkal rendelkező autója van.Az ÁFÁ-t visszaigényeltük mivel a számláján a vtsz 8704 van, az áfa visszaigénylésnél ez is egy fontos szempont, hogy mi van a számlán. Aztán cégautóadót nem fizet mivel 2-nél több személyt nem tud szállítani, sőt utólag sem tud beszerelni olyan ülést amelyen biztonságosan tud utazni egy harmadik személy. Ráccsal le van választva a rakodótér és nincs ablak sem rajta. Szóval szerintem mindent jól gondolsz!
Válasz idézéssel
Azt szeretném kérdezni, hogy agy Kft. most kíván vásárolni egy kis tehergépkocsit, 1760 kg össztömegű, eredetileg úgy van kialakítva hogy 2 fő szállítására alkalmas, és ezen a személyen nem lehet változtatni, ilyen esetben mikor 2 személyes akkor nem kell figyelni az össztömeget, és nem kell utána fizetni cégautóadót?
Az ÁFÁt azt pedi visszaigényli ugye? Segítsetek!
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég