A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
betegszabadság, táppénz
Kenderice! Köszönöm szépen a választ!
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Mónika Írta:Sziasztok! Ügyvédi iroda ügyvédje 2012-2014 szeptember 02-ig szüneteltette a tevékenységét. 2014 szeptember 03-tól volt aktív. 2014 októberében valamint 2014 decemberében volt beteg. Táppénz igénylést nem adtunk le, viszont a járulékokat sem fizette erre az időszakra. Most 2015 augusztusában újra beteg volt, szintén nem fizetett a kieső napokra járulékot, viszont mostmár beadtuk a táppénz igénylést. Most szóltak az OEP-től, hogy ugyan 2014 09 és 2014 12 hóban nem volt jogosult ellátásra,/nem is igényeltük, és nem is fizettek táppénzt/ de a járulékokat meg kellett volna fizetni. Hol tudok ennek utána nézni a TB törvényben? Most azt kérik hogy önellenőrizzem ezeket az időszakokat, fizesse meg az ügyvéd a járulékot még akkor is ha ebben az időszakban kórházban volt. Tudna valaki segíteni?

Kedves Mónika!

Valóban, a Tbj. szerint a járulékfizetés alól csak a táppénzben való részesülés mentesít, a keresőképtelenség (kórházi tartózkodás) nem.

Lásd:

1997. évi LXXX. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

29. § (4) Az egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után nem köteles nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt
a) táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül - kivéve, ha a gyermekgondozási segély, az ápolási díj folyósításának tartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja -,
"Kenderice Ákos is volt gyerek..."
Válasz idézéssel
Sziasztok! Ügyvédi iroda ügyvédje 2012-2014 szeptember 02-ig szüneteltette a tevékenységét. 2014 szeptember 03-tól volt aktív. 2014 októberében valamint 2014 decemberében volt beteg. Táppénz igénylést nem adtunk le, viszont a járulékokat sem fizette erre az időszakra. Most 2015 augusztusában újra beteg volt, szintén nem fizetett a kieső napokra járulékot, viszont mostmár beadtuk a táppénz igénylést. Most szóltak az OEP-től, hogy ugyan 2014 09 és 2014 12 hóban nem volt jogosult ellátásra,/nem is igényeltük, és nem is fizettek táppénzt/ de a járulékokat meg kellett volna fizetni. Hol tudok ennek utána nézni a TB törvényben? Most azt kérik hogy önellenőrizzem ezeket az időszakokat, fizesse meg az ügyvéd a járulékot még akkor is ha ebben az időszakban kórházban volt. Tudna valaki segíteni?
Válasz idézéssel
A teljes történet az hogy 2014-től folyamatosan táppénzen van decembertől, kórházba ment 2015-márciusban. Kijött a kórházból 03.25---én és jelentkezett a háziorvosnál 03.30-án. Ő küldi magának az igényt az OEP hoz a folyamatos táppénzre. 03.26-03.29---ről nincs igazolás. Az orvos 03.30-tól adta ki. Az OEP től szólt egy ügyintéző hölgy hogy nincs igazolás 03.26-03.29-ig terjedő napokra. (Mellesleg próbálom hívni az ügyintéző hölgyet, de rossz telefonszámot adott meg --vagy azóta már nem dolgozik az OEP nél )
Válasz idézéssel
tibor200 Írta:Köszönöm , a tényállás az volt igen, most szólt az egészségbiztosítási pénztártól egy hölgy hogy van 3 kieső nap. Az orvos (asszisztense) nekem azt mondta , hogy neki .03.30-a van beírva akkro jelentkezett. Persze arról nem kérdeztem, hogy visszamenőleg ha be lehetett volna írni 5 napra visszamenőleg miért nem tette meg ---akkor még nem tudtam ezt a lehetőséget.
Most úgy tudom akkor ezt megoldani hogy vagy elküldöm az orvosszakértői bizottsághoz, vagy újraindítom a táppénzt, és akkor ugye az első 15 napot a munkáltató fizeti betegszabadságban. (idén még nem volt betegszabadsága). Azt hiszem a táppénz újraindítása kisebb macera mindenkinek, csak ugye a munkáltatónak kerül pénzbe.
Az OEP meg ugye azért is szólt most mert rokkantosítás-leszázalékolás van folyamatban az ügyben és abban sem tudnak továbblépni amíg nem rendeződik ez a 3 kieső nap

Kedves Tibor!

Ha jól értem, nem egy folyamatos keresőképtelenség közbenső 3 napjáról, hanem a keresőképtelenség első 3 napjáról nincs igazolás.

Amennyiben 2015.03.30-án jelentkezett a beteg úgy az orvos jogszerűen járt el akkor, amikor a keresőképtelenséget ettől a naptól igazolta.

A jogszabályi lehetőség nem azt jelenti, hogy minden orvos köteles a nála megjelenő beteget 5 nappal korábbi időponttól kk. állományba venni. (Pláne ha ezt a beteg nem is kéri, -az orvos sem gondolatolvosó- arról nem is beszélve, előfordulhat, hogy az orvosilag nem is indokolt.)

Az orvoszakértői bizottság elé utalást ebben az esetben is a háziorvosnál kell a betegnek kezdeményezni, ő állítja ki a szükséges papírokat.

Betegszabadságot szintén csak orvosi igazolásra lehet számfejteni.

Amennyiben van még szabadsága a 3 nap igazolatlan távollét idejére célszerű szabadságot kiírni.

Mivel továbbra sem világos előttem a teljes történeti tényállás (hogy jön a képbe Ön a táppénz újra indításával, ha az igényt az egészségbiztosító bírálja el, a márciusi kieső napokat miért csak szeptemberben tisztázzák, milyen címen volt távol ezen 3 napig, ha erről nem adott le orvosi igazolást, ez a munkáltatónak miért nem tűnt fel márciusban….), így ettől többet segíteni sem tudok.
Válasz idézéssel
Köszönöm , a tényállás az volt igen, most szólt az egészségbiztosítási pénztártól egy hölgy hogy van 3 kieső nap. Az orvos (asszisztense) nekem azt mondta , hogy neki .03.30-a van beírva akkro jelentkezett. Persze arról nem kérdeztem, hogy visszamenőleg ha be lehetett volna írni 5 napra visszamenőleg miért nem tette meg ---akkor még nem tudtam ezt a lehetőséget.
Most úgy tudom akkor ezt megoldani hogy vagy elküldöm az orvosszakértői bizottsághoz, vagy újraindítom a táppénzt, és akkor ugye az első 15 napot a munkáltató fizeti betegszabadságban. (idén még nem volt betegszabadsága). Azt hiszem a táppénz újraindítása kisebb macera mindenkinek, csak ugye a munkáltatónak kerül pénzbe.
Az OEP meg ugye azért is szólt most mert rokkantosítás-leszázalékolás van folyamatban az ügyben és abban sem tudnak továbblépni amíg nem rendeződik ez a 3 kieső nap
Válasz idézéssel
tibor200 Írta:És így utólag ha ez márciusban volt mit lehet tenni? Most derült ki az Egészségbiztosításnál, hogy van kieső nap a folyamatos táppénznél--- egy hölgy telefonált nekünk hogy kérjünk másodlatot , arra a három napra.
Felhívtam a háziorvost meg az asszisztenst nem bizonyultak segítőkésznek.

Ha jól értem a biztosított folyamatosan keresőképtelen és most, 2015. szeptember végén telefonált az egészségbiztosító, hogy (a 2015. márciusi) keresőképtelenségében van három nap, amelyre nincs orvosi igazolás leadva, melyet kérnek pótolni.

Mindenekelőtt tisztázandó, hogy erre az időre adtak-e le orvosi igazolást, arról a MEP adott-e átvételi elismervényt? Amennyiben igen, azaz az orvosi igazolást az egészségbiztosító veszítette el az ő dolguk másolatot kérni. (Mivel a háziorvosok/kórházak velük kötöttek finanszírozási szerződést ezt nem szokták megtagadni.)

Amennyiben az ügyfél/foglalkoztató erre az időre valóban nem adott le orvosi igazolást/kórházi igazolványt úgy a biztosított feladata a hiányt pótolni.

(Erről különben végzésben kell felszólítani az ügyfelet. Ezzel mehet a házi/kezelőorvosához másolatot kérni.)

Itt megint vizsgálandó, hogy ki hibázott. Lehet, hogy a hiányzó időszakban kórházban volt a biztosított.

Ez esetben elő kell keresni a kórházi igazolványt (3 példányt állított ki belőle a kórház) és le kell adni. Ilyen esetben a háziorvos nem kötelezhető orvosi igazolás kiadására. (Más a tp. mérték kórházi ellátás esetén, mintha a keresőképtelenséget a háziorvos igazolja.)

A másolat (másodlat) kiadásának semmi akadálya nincs, ha arra az időre korábban már kiállítottak eredeti okmányt. (Fontos, hogy ez az időtartam a márciusi orvosi dokumentációkban (heti jelentés) szerepeljen. Ez esetben másolat időkorlát nélkül, bármikor kiadható.

Más a helyzet, ha erre az időre eredetileg sem igazoltak keresőképtelenséget. (Pl. az orvos a beteget péntekkel keresőképessé nyilvánította, majd kedden ismét keresőképtelen állományba vette. Ekkor márciusra visszamenőleg keresőképtelenséget (pl. szombatra, vasárnapra és hétfőre) csak az orvosszakértői bizottság igazolhat.

Ebtv. 45. § (2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult.

(3) A keresőképtelenség a vizsgálatra jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb öt napra visszamenőleg is igazolható.
(3a)
(4) Kivételesen indokolt esetben - a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az orvosszakértői szerv a keresőképtelenséget a vizsgálatra jelentkezés időpontjától legfeljebb hat hónapra visszamenőleg is igazolhatja.
Válasz idézéssel
És így utólag ha ez márciusban volt mit lehet tenni? Most derült ki az Egészségbiztosításnál, hogy van kieső nap a folyamatos táppénznél--- egy hölgy telefonált nekünk hogy kérjünk másodlatot , arra a három napra.
Felhívtam a háziorvost meg az asszisztenst nem bizonyultak segítőkésznek.
Válasz idézéssel
Hello!
A keresőképtelenséget 5 nappal visszamenőlegesen is lehet igazolni a dokinak.
Válasz idézéssel
sziasztok

A dolgozó folyamatos táppénzen volt , kórházba került de utána 3 napig nem jelentkezett a háziorvosnál és az nem tudta felvenni csak akkor amikro jelentkezett .
Lehet e tenni valamit vagy újra kell indítani a táppénzét ---új igénylést kitölteni ?
Válasz idézéssel
Ezer hála és köszönet a gyors tanácsodért.

További szép napot.
Válasz idézéssel
Igen beírnám a 4.2. pontba, de a jövedelemigazolást nem kell küldened, mert már a táppénzre való jogosultság első napján érvényes szerződésben meghatározott jövedelem alapján kapja a tp-t.
Tehát a pótlapon a jövedelem oszlopokat csak 0-val kell kitölteni.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Jajj még egy dolog. 2014.05.01-től 05.31-ig is ugyanebben a cégben volt foglalkoztatva. Tehát volt egy hónap mosolyszünet. Ezt hogy kezeljem? A 4.2-es pontba beírjam és a saját jövedelemigazolást becsatoljam?
Válasz idézéssel
Köszönöm a választ. Először azt gondoltam, hogy a lerótt közteher miatt jogosult lesz a táppénzre. Akkor ezt az összeget kihagyom.

Üdv,
Enikő
Válasz idézéssel
Enikő!
Az EFO béréből nem vontál járulékokat, nem biztosítási jogviszony az egyszerűsített foglalkoztatás.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Valakinak töltöm ki a táppénz igényhez a foglalkoztatói igazolást. A beteg illető 2014. elején nálunk volt folgalkoztatva egyszerűsített foglalkoztatás keretében, majd 2014 07.01-től munkaszerződésben van velünk. A tűlünk az egyszerűsített foglalkoztatás keretében kapott összeget fel kell-e tüntetni? Vagy csak a 2014.07.01 utáni munkaviszonyos jövedelmet?

Köszönöm
Enikő
Válasz idézéssel
hajnalcsillag Írta:Köszönöm szépen Kenderice. Ismét tanultam tőled valamit. Smile

Örülök, ha tudtam új infot adni. :wink:
Válasz idézéssel
placebo Írta:Hello!
Szerintem nem mivel nem kap tb ellátást táppénzt,csed.gyed..

Nem képezi a nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapját
a) a foglalkoztató által megállapított és folyósított társadalombiztosítási ellátás

köszi Big Grin
Válasz idézéssel
Hello!
Szerintem nem mivel nem kap tb ellátást táppénzt,csed.gyed..

Nem képezi a nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapját
a) a foglalkoztató által megállapított és folyósított társadalombiztosítási ellátás
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Tudnátok nekem abban segíteni, hogy nyugdíjas ha betegállományban van, tudom nem kap táppénzt, de az egészségbiztosítási alapot csökkenthetem a betegállomány napjai számával?
A táppénzes papírt el kell küldenem azért, vagy csak meg kell őriznem.

köszi előre is
Válasz idézéssel
Mónika! Itt <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.oep.hu/felso_menu/lakossagnak/eugyintezes_enyomtatvanyok">http://www.oep.hu/felso_menu/lakossagna ... mtatvanyok</a><!-- m --> válaszd ki a foglalkoztatói igazolást, van hozzá jó hosszú útmutató is Smile papíron, és elektronikusan is be lehet küldeni.
Válasz idézéssel
Sziasztok! Viszonylag keveset kell táppénz igényléssel foglalkoznom. Most viszont társas vállalkozó táppénz igénylését kellene elkésztenem, de nem találom az OPE honlapján a nyomtatványt, mert amelyiken az egyéniknek szoktam, azon nem tudok jelölni társast. Főállásu társas vállalkozó, egyszemélyes ügyvédi iroda . Papír alapon lehet küldeni, vagy csak elektronikusan?
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen Kenderice. Ismét tanultam tőled valamit. Smile
Válasz idézéssel
Elfogadható.

Ebtv. 45.§ (3) A keresőképtelenség a vizsgálatra jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb öt napra visszamenőleg is igazolható.
Válasz idézéssel
Most került elém egy orvosi igazolás a keresőképtelen állományba vételről, mely szerint: " az orvos keresőképtelen(terhes)állományba vette : 2015.08.16.
Ez vasárnapi nap. Hosszú pályafutásom alatt én ilyet még nem tapasztaltam. Szerintetek szabályos ez? Fogadjam el, vagy küldjem vissza a dolgozót a dokihoz vele, hogy javítsa? Bár lehet hogy sok vizet nem zavar, mert a betegszabadság úgyis munkanapra jár és akkor 08.17-e a betegszabadság első napja?
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég