A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fizetés nélküli szabadság
Sziasztok!
Egyetértek Jutkával,szüntesse meg a jogviszonyát,akkor legalább a 4950.-Ft-ot nem kell fizetnie,ha jogosult munkanélküli ellátásra.Ha a fiz.nélkülit választjátok,mindenképpen jelentened kell a T1041-en,a dolgozónak meg bejelentkezni a 4950.-FT-ra.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
Szia Harakiri!
Miért nem megy el a dolgozót arra a pár hónapra közös megegyezéssel? Kapna álláskeresésit arra az időre, aztán tavasszal, vagy amikor beindul az ev., akkor visszaveszi. Szerintem ezzel mindketten jól járnának.
Jutka
Válasz idézéssel
Fizetés nélküli szabadság

A Munka Törvénykönyve az alábbiakat írja: 138.§
(5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg
a) a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából;
b) a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza;
c) a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.

139. § (1) A munkavállalónak - kérelmére - a tartós (előreláthatólag harminc napot meghaladó) ápolásra vagy gondozásra (a továbbiakban: ápolásra) szoruló közeli hozzátartozója otthoni ápolása céljából az ápolás idejére, de legfeljebb két évre a munkáltató fizetés nélküli szabadságot köteles engedélyezni, ha a munkavállaló az ápolást személyesen végzi. A tartós otthoni ápolást és annak indokoltságát az ápolásra szoruló személy kezelőorvosa igazolja.
(2) Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha és a nevelőszülő, a testvér valamint az élettárs.
140. § (1) A munkavállalónak - kérelmére - egy évig terjedő fizetés nélküli szabadságot kell engedélyezni, ha a munkavállaló magánerőből a saját részére lakást épít. A fizetés nélküli szabadságot az építési engedélyben megnevezett személy vagy helyette a vele együtt élő házastárs (élettárs) igényelheti.
(2) A kért megszakítás nélküli fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló által megjelölt - legalább egy hónappal előzetesen közölt - időpontban kell kiadni.
(3) Ha a munkavállaló a szabadságot részletekben kívánja igénybe venni, a kiadás ütemezéséről a munkáltatóval előzetesen meg kell állapodnia.
Ha a munkavállaló magánerőből saját lakást épít, akkor ehhez szintén igényelhet fizetés nélküli szabadságot, maximum egy évi időtartamra, melyet a munkáltató köteles biztosítani. Kérelemre a fizetés nélküli szabadság egybefüggően és részletekben is kiadható.
A munkáltató akkor köteles a fizetés nélküli szabadságot biztosítani, ha a munkavállaló igazolni tudja, hogy saját lakást épít (erre vonatkozóan bekérhető az építési engedély), vagy az engedély a házastársa, élettársa részére biztosítja az építkezés megkezdését. Azt magánerőből építi (becsatolandó a műszaki dokumentáció).
A munkáltatónak lehetősége van arra, hogy a fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállaló helyére határozott időre más személyt alkalmazzon.

Egyébként nem tartalmaz a törvény semmilyen tiltást, vagy korlátozást a munkáltatóra nézve a fizetés nélküli szabadság kiadhatósága tekintetében. Amennyiben a munkavállaló ezt igényli, a munkáltató pedig saját belátása szerint úgy dönt, hogy teljesíti ezt az igényt, akkor ezt nyugodtan megteheti. Természetesen e közös akarat, illetve egyetértés tényét, az utólagos viták elkerülése érdekében, egy megállapodásban kell rögzíteni.
A megállapodó felek tisztában kell legyenek azzal, hogy a fizetés nélküli szabadság idejére semmiféle juttatás nem jár. Ugyanakkor a szüneteltetés ideje alatt is fennáll a jogfolytonosság, ami azt jelenti, hogy a munka felvétele után a munkavállaló olyan jogokkal rendelkezik, mintha nem is lett volna távol. Sőt bizonyos esetekben (amikor kötelező volt számára kiadni a fizetés nélküli szabadságot) visszatérés után még az általános mértékű bérfejlesztés is megilleti.
1997. évi LXXX. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről:

7. § (1) A biztosítás - amennyiben e törvény eltérően nem rendelkezik - az ennek alapját képező jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn.

(2) Ha a jövedelem juttatására egy másik foglalkoztatónál (munkáltatónál) fennálló jogviszonyra tekintettel kerül sor, e jövedelemmel összefüggésben a biztosítás időtartamaként a jövedelem kifizetésének (juttatásának) napját kell figyelembe venni.

8. § Szünetel a biztosítás:

a) a fizetés nélküli szabadság, a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés, valamint az igazolatlan távollét időtartama alatt, kivéve

1. ha a fizetés nélküli szabadságot háromévesnél fiatalabb gyermek gondozása vagy nyolc évesnél fiatalabb gyermek után járó gyermeknevelési támogatásra való jogosultság vagy tizennégy évesnél fiatalabb gyermek után járó gyermekgondozási segélyre való jogosultság, illetőleg tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek otthoni ápolása címén vették igénybe,

2. ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, illetőleg munkabér (illetmény), átlagkereset (távolléti díj), táppénzfizetés történt;

3.

b) az előzetes letartóztatás, szabadságvesztés tartama alatt is, kivéve, ha a letartóztatottat az ellene emelt vád alól jogerősen felmentették, vagy a büntetőeljárást megszüntették, továbbá, ha az elítéltet utóbb a bíróság jogerősen felmentette;

c) az ügyvéd, a közjegyző, a szabadalmi ügyvivő biztosítása arra az időtartamra, amelyre kamarai tagságát szünetelteti;

Tehát a fizetési szabadságon lévő munkavállaló munkaviszonya nem szűnik meg, de - a kivételektől eltekintve - a biztosítási jogviszonya szünetel. Az ezzel kapcsolatos változásokat a munkáltatónak be is kell jelentenie.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Most egy másik egyénimnél az a variáció állt elő, hogy a dolgozóját
fizetésnélküli szabadságra küldi, ő pedig táppénzen vészeli át a téli
hónapokat.
Mi ilyenkor a teendő a fizetésnélküli tekintetében?
Én persze hajlanék arra, hogy kijelentem a dolgozót és kérjen magának
4950-as csekket az APEH-től és várja a tavaszt.
Hogyan jobb?
Köszi előre is!harakiri
Válasz idézéssel
Fizetés nélküli szabadság ideje alatt (heti 40 órás munkaviszony) a másodállású egyéni vállalkozónak fizetnie kell maga után a járulékokat?
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
kargokft Írta:Most még csak az a kérdés, hogy ilyenkor nincs itthon biztosítva? kötni kell neki valamit pl. a 4500 Ft-ost az esetlegesitthoni orvosi ellátáshoz.a nyugdíjhoz ez az idő nem számít be, ugye?

A 4500 Ft 2010-ben már 4950 Ft és ezzel csak orvosi ellátásra jogosult. Munkaviszonynak nem számít.
Üdv. Ibolya
Válasz idézéssel
Áprilisra és a májusra számfejtem, majd önellenőrzés! Visszamenőleg javíthatom a könyvelést is! Ezt fogom választani!
Egyébként köszönöm a segítséget!

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Tamás! Szerintem is jól tudod. Hol van leírva meg nem mondom, de a fizetés nélküli szabadság kiadásának feltétele, hogy előtte az összes fizetett szabadságot kivegye a dolgozó.
(Ha GYES-ről jött vissza akkor még több is jár neki, mint más halandónak)
Én a számfejtés és önellenőrzés mellett döntenék.
Üdv. Ibolya
Válasz idézéssel
Lenne nekem is egy kérdésem a fiz. nélküli szabadsággal kapcsolatban. Egyik ügyfelemnél az alkalmazott GYES után egyből fiz. szabira ment áprilistól augusztus végéig, míg az óvoda el nem kezdődik. A baj csak az volt, hogy nem lett kiadva neki a rendes szabadság előtte. Én úgy tudom, hogy előtte ki kell vennie?! Igaz a Munka törvénykönyvében nem találtam. Jól gondolom? Ha most kapjak meg a szabadságát visszamenőleg, mert augusztus 31-vel felmondott , akkor önellenőríznem kell az áprilisi és májusi 1008-t, vagy most augusztusra számfejtem és vallom be, mivel most kapja meg a bért?

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Marcsi, én úgy tudom, ha köt biztosítást (ami ajánlatos), akkor beszámít a nyugdíj idejébe. Ja és a biz. ideje sem szakadna meg - kössön sz.tem mindenképp.
Brigi
Válasz idézéssel
Köszi lányok a válaszokat,
Most még csak az a kérdés, hogy ilyenkor nincs itthon biztosítva? kötni kell neki valamit pl. a 4500 Ft-ost az esetleges
itthoni orvosi ellátáshoz.
a nyugdíjhoz ez az idő nem számít be, ugye?
“Ne halaszd holnapra, amit megtehetsz ma! Közben megjelenhet egy törvény, amely tiltja.” (Ronald Gadde)
Üdv: Marcsi
Válasz idézéssel
Szia Marcsi!
Nekem is volt ilyen esetem. Engedélyeztetni kell írásban a dolgozó kérelmét, és jelenteni is kell T1041-en.
Brigi
Válasz idézéssel
Szia Marcsi!

Egyik ismerősöm is így ment ki külföldre. Fizetés nélküli szabit kérhet a cégtől, rendesek voltak mert kiadták neki és utána vissza is jöhetett a céghez.
Ha véghezviszed a lehetetlent, a főnököd felveszi a napi teendőid közé... ..
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy munkaviszonyos dolgozó ki szeretne menni külföldre -nyelvtanulás céljából.
Erre az időszakra fizetés nélküli szabadságot lehet neki adni? Vagy szerintetek mi lenne a legjobb
megoldás, hogy a legkevesebbet kelljen neki fizetni.
Vagy egyáltalán, hogy kellene ezt megoldani. Ki lépni nem szeretne.
Előre is köszönettel Marcsi
“Ne halaszd holnapra, amit megtehetsz ma! Közben megjelenhet egy törvény, amely tiltja.” (Ronald Gadde)
Üdv: Marcsi
Válasz idézéssel
Köszönöm, akkor egyszerűen kijelentem őt a 1041-en, így nem lesz jogviszonya és fizetni fogja, a 4.950.-Ft-tot.
Zsóka
Válasz idézéssel
Zsóka, szerintem fizetés nélküli szabadság munkaviszony esetében lehetséges, de várd meg nálam hozzáértőbbek véleményét is.
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel
A BT szünetel, visszadta a müködési engedélyt, de a nem akarja megszüntetni, hátha később adódik valami.
A beltag már kimerítette a táppénz jogosultságát, munkanélkülit nem kaphat, mert még tag. Elmehet-e fiz.nélküli szabira?
Köszi Zsóka
Válasz idézéssel
Sziasztok

Én is ugyanígy tudom, jelenteni kell a 1041-en.
Ugyan nem fizetés nélküli szabi, de ha valakinek lesz egy nap igazolatlan távolléte, azt is jelenteni kell.
Válasz idézéssel
Szia Moya!
A biztosítás szünetel pl. a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt, függetlenül annak időtartamától.
A 1041-en jelenteni kell a 30 napnál rövidebbet is. A kitöltési sem ír időtartamot.
/Valószínűleg Te a folyamatos biztosításban töltött időre gondoltál, ott érvényes, hogy nem lehet 30 napnál hosszabb megszakítás./
Üdv.: Zsuzsa
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Én még mindig bizonytalan vagyok abban, hogy ha a fizetés nélküli szabadság (Biztosítás szüneteltetése) nem haladja meg a 30 napot akkor kell e jelenteni a 1041.-esen. Én nem találom ezt a leírásban. Vagy csak nem látok??? A 08 ason úgyis jelentem a bérrel el nem látott időtartamot. Vagy tényleg mind a kettőn kell? Segítsetek!
Addig, amíg a főnököm úgy tesz, mintha jól megfizetne, addig én is úgy teszek, mintha dolgoznék!
Válasz idézéssel
Szia Bobo!

A 1041-esen is jelenteni kell a kieső időket.
A kezdetét meg a végét talán nem is tudod egy lapon beadni csak két külön pótlapon (úgy hallottam).
Válasz idézéssel
Sziasztok,
Arról szeretnék informálódni, ha 1 hónapon belül több alkalommal megy valaki fizetés nélküli szabadságra, milyen jelentési kötelezettségem van. Elegendő-e a 1008M-en jelenteni mint kieső időt?
Előre is köszönöm a segítséget.
Bobo
Válasz idézéssel
sziasztok!

nekem is fizetés nélkülivel kapcsolatos kérdésem van.

szitu: fizetés nélküli szabi alatt van a munkavállaló, én nem fizetem utána az eho-t így, ő viszont Ausztriában biztosított, ergo ő sem fizeti az eü.-i szolg járulékot. De! ő szeretné mégis csak fizetni a havi 4500 Ft-ot, függetlenül attól, h biztosított, merthogy inkább Mo.-on kezeltetné magát olcsóbban, ha vmi baja történik kint...ilyenkor mit tegyen? mert a 09T1011-es lapot csak akkor küldhetné be az APEH felé, ha kint nem lenne biztosított.

köszi!
Válasz idézéssel
Nagyon köszönöm Éva, az volt kérdés számomra, hogy előtte ki kell-e adni a rendes szabiját, de így már tuti, hogy nem.
Verocs! Hát persze, hogy nem felejtem el a 1041-et, de azért köszi!
Erika
Válasz idézéssel
....és a 1041-esen jelenteni.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég