A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Őstermelő
Köszönöm
Válasz idézéssel
Hello!
El ,de max ennyit

12.1195 az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény szabályai szerint létesített munkaviszonyban foglalkoztatott részére a magánszemély által az egy napi munkáért kifizetett munkabérből a minimálbér napi összegének kétszeresét meghaladó mértékű kifizetés;
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Abban szeretném a segítségeteket kérni,hogy tételes ktg elszámolást alkalmazó őstermelő az EFO-s béreket elszámolhatja e költségként vagy csak az 500 FT-os közterheket???
Válasz idézéssel
Hello!
A 1553 bevallás aktív sugójában a 12-es lapoknál benne van abból kell "kibányászni" sajnos most nincs nálam csákány :roll:
Válasz idézéssel
Gondolom nagyon alapvető dolgot kérdezek, de hiába olvastam át a nav információs füzetet, az szja útmutatót, ezekre nem találtam választ, vagy csak nem látom a fától az erdőt.

Családi gazdálkodás, két fővel. Főlapon feltüntetem a családi gazdaság számát, őstermelői számot, MVH számot.
1. A nem főállásúnak is van adószáma, ezt fel kellene tüntetni a 12-03 84. sorban?
2. Bevételeket, költségeket kétfelé osztjuk, két db 53-as készül. A 12-03 egyéb adatok: készlet, vevők, szállítók, ezeket is megfelezve kell bevallani?
3. Mindketten rendelkeznek MVH számmal, akkor mindketten igénybe vehetik a 100 ezres őstermelői kedvezményt?
4. Most éppen nincs adórendszeren kívüli de minimis, de ha lenne, azt is felezve a 12-03 80. sorban? ?
+1 ráadás: már jó tíz éve működik a családi gazdaság, de csak egy éve van nálam. Ügyfélkapun a két tag törzsadatában a bejelentett tevékenységeknek ugye célszerű egyeznie?

Köszönet a segítségért!
Válasz idézéssel
monik Írta:Móni!

A 1553-ban csak az adórendszeren kívüli támogatást tudsz föltüntetni,
a 100 eFt kedvezmény viszont nem adórendszeren kívüli, tehát nem kell beírni!

Köszi !
Így legalább nem fogom keresni a helyét májusban !
(Ismét egy "okos" NAV-os tanács !)
Móni
Válasz idézéssel
Móni!

A 1553-ban csak az adórendszeren kívüli támogatást tudsz föltüntetni,
a 100 eFt kedvezmény viszont nem adórendszeren kívüli, tehát nem kell beírni!
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Mónika Írta:Köszönöm Monik. Ha a 100.000.- Ft-os kedvezményt igénybe vesszük a regi számot bírom, akkor a 12-01-es lap E blokk 10/a-ba ez esetben nem szabad az x-et beírni, vagy ez a kedvezmény nem "adórendszeren kívüli támogatás" és akkor mégis kell az x.?? Más de minis támogatása nincs neki, csak ez lenne.

Sziasztok !

Nekem őstermelőnél 2014.évi bevallásnál volt ilyen 100 eFt-os adókedvezmény igénybevételem. Nekem azt mondták a NAV-nál, hogy mivel ezt a kedvezményt 2015.évben érvényesítem (hiszen akkor nem fizeti meg a 100 eFt-ot), ezért majd a 2015.évi bevallásban kell csekély összegű támogatásként beállítani...
Móni
Válasz idézéssel
Oké, köszönöm a segítséget.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Ez nem adórendszeren kívüli támogatás, X.
Válasz idézéssel
Köszönöm Monik. Ha a 100.000.- Ft-os kedvezményt igénybe vesszük a regi számot bírom, akkor a 12-01-es lap E blokk 10/a-ba ez esetben nem szabad az x-et beírni, vagy ez a kedvezmény nem "adórendszeren kívüli támogatás" és akkor mégis kell az x.?? Más de minis támogatása nincs neki, csak ez lenne.
Válasz idézéssel
Mónika!
Jól látod, 8 m fölött nincs kistermelői költségátalány.
A 100.000 Ft szja kedvezményhez regisztrációs szám kell és de minimisnek számít, más korlát nincs.

EHO-nál csak a biztosított őstermelő vonhatja le a járulékalapját:
"A biztosított mezőgazdasági őstermelő jövedelméből mentes a százalékos egészségügyi hozzájárulás alól a járulékalapként szolgáló rész. Ez azt jelenti, hogy az őstermelőt terhelő egészségügyi hozzájárulás alapját csökkenteni kell az őstermelő által fizetendő járulékok alapjával, vagyis a 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás alapjának megállapításakor a jövedelem összegéből a járulékalapot képező jövedelem levonását követően mutatkozó különbözetet kell figyelembe venni."

Tehát ez 155.296 Ft szja és 430.811 Ft EHO lesz.

Havi 500 km-t számoltál el?
Válasz idézéssel
Sziasztok! Szeretném ha segítenétek, tanácsot adnátok.
Van egy ősi akinek tételesen le kell vezetnem a jövedelmét /eddig nálam az ősiknek nem volt ennyi bevétele, mind belefért az egyszerűsített nyilatkozatba, vagy nem nyeresége/ ugyanis magas volt a 2015 évi bevétele, és nagyon nyereséges, és most töröm a fejem, milyen kedvezményeket tudnék bevonni, szóval kellene kis "okosság":
Bevétele támogatásokkal együtt: 13.361.153.-/ebből a támogatás 278.132/ számlával igazolt költségei 11.765.555.- tehát a jövedelme: 1.595.000.- /azt gondoltam, hogy a kitermelői költségátalánnyal még csippentek le belőle, de ha jól olvasom ezt csak akkor tehetném meg ha a bevétele nem haladta volna meg a 8 milliót?????? Tehát ez reménytelen ugye? Viszont látok itt még egy lehetőséget 1553-B lap 50. sorába mezőgazdaási őstermelői kedvezény 100.000.- ennek csak az a feltétele, hogy MVH-s regi számot beírjam, semmi más feltétel nincs???
Valamint az 1.595.000.- után még fizet 27% EHO-t is a 09-es lap 294 F oszlopába??? Ebből levonhatom a munkviszonyára tekintettel levont 4+3%-ot???
Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!
Válasz idézéssel
Szia Anna!
Ugyanúgy semmit, mint az EV-nek. íÉn EV-ként töltöttem ki és a megjegyzésben írtam le, hogy biztosított Ősi.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Adott egy 1953-ban született férfi őstermelő, aki 2016-ban betölti 63. életévét és ekkor el szeretne menni nyugdíjba. Nincs munkaviszonya, nem egyéni vállalkozó, nem társasvállalkozó, nem közalkalmazott. Csak őstermelőije van, az előző évi bevétel 20%-át alapulvéve fizet EGB és NYJ-ot és így lett biztosított mezőgazdasági őstermelő. Megnéztem a nyugdíjkérelmet, erre vonatkozóan nincs rublika, de nyilatkozni kell, hogy nincs biztosítva. Akkor ahhoz, hogy igényelni tudja a nyugdíjat vissza kell adni az őstermelőit? Vagy nincs összefüggés? Arra kitér a kérelem, hogy az EV nem kell megszüntetni, mert nyugdíj mellett is lehet EV valaki, de őstermelőiről nem ír semmit.

Szóval a kérdés az mit kell tenni, hogy megigényelhesse a nyugdíjat egy őstermelőnek?
Válasz idézéssel
Köszönöm. De a főállású anyaság nem számít biztosítotti jogviszonynak? Akkor visszamenőleg 2015-re be kell vallani illetve befizetni a min.bér utáni járulékokat? 2016-ban már nem minősül kezdőnek. Akkor a 2015 évi bevétele ( 0) alapján kell vallani?
Iza
Válasz idézéssel
Iza!
Mivel 2015-ben lett őstermelő, ezért a min. bér vonatkozik rá a járulék alapjaként 2015-ben.
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Őstermelő bejelentésével van gondom. Ezekben nincs sok tapasztalatom, kérlek segítsetek. 2015.01.01-én főállású anya kiváltotta a közös őstermelőit (férje már korábban is őstermelő volt). 15T101-en bejelentés megtörtént, hogy főállású őstermelő. Mivel 2015. szeptemberig főállású anya volt, utána november 20-ig volt munkaviszonya, a 1558 nem lett küldve negyedévente. 2016.01.01-től a 16T1011-en be lett jelentve egészségügyi járulékra, hogy biztosítottá váljon, mivel előző évben nem volt bevétele.

Ma felhívtak a NAV-tól, hogy nem tudják feldolgozni a 16T1011-et, mivel őstermelő. Azt mondta az ügyintéző, hogy a 16T1041-en jelentsem be 2015.11.21-től őstermelőként és küldjem az 58-as bevallásokat negyedévente. De nincs előző évi bevétel, így nem tud mi után fizetni járulékot. Ha be van küldve az 58-as bevallás 0-an, akkor is biztosítottá válik az őstermelő?
Iza
Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!
Válasz idézéssel
Szia Anna!
Én is pont ennyit csinálok ezekben a percekbenaz ősiknek az NY-en(08,01).

Válasz idézéssel
Őstermelőnek töltöm az Ny-es nyilatkozatot. (Negyedévente küldjük a 1658-ast, nem áfás.) A nyilatkozaton az 1608 H és 1601 E-t jelöltem. Szerintem nem kell mást. Szerintetek?
Válasz idézéssel
Csak halk megjegyzés!

Vigyázz az Áfában a halasztásra. Ha a kibocsátott és csak részben megfizetett számla teljesítése régebbi mint november 16, akkor a számla Áfa tartalmát teljes egészben vallani és fizetni kell.

Válasz idézéssel
Szia!
Szinte ugyanilyen esetem volt nekem is mostanában, én a devizás számlánál/ mivel az MNB árfolyam később lett bejelentve mint a számla kelte, és a teljesítése/ ezért én a számlavezető pénzintézet deviza eladási árfolyamán állítottam be az áfa bevallásba. A bevételnél az az összeg számít amilyen árfolyamon a bank a bankszámlán forintban jóváírta. Ha devizában írta jóvá akkor szerintem itt is az áfa törvény szerinti deviza eladási árfolyam.

Amennyiben a számlának csak egy részét rendezték december 31-ig úgy csak a pénzügyileg rendezett összeg az ami az éves bevételbe beleszámít.
Válasz idézéssel
Üdv,

ÁFA körös őstermelőként kérdezem, hogy
1. amennyiben egy 6.000.000 Ft bruttó értékű számlából csak 4.000.000 Ft -t fizettek ki nekem mint bevételt 2015-ben, akkor a pénztárkönyvben bevételként a számla teljes nettó értékét vagy a kifizetett összeg erejéig arányosan kell figyelembe venni? Ez azért érdekes, mert ha a teljes összeget kell akkor már túllépem a kistermelői értékhatárt.
Tehát részben rendezett számla teljes összegét figyelembe kell venni árbevételként vagy csak a kifizetett összeg erejéig? Szerintem utóbbi, de azért jó volna megerősítés.

2. devizában (euro) befolyt bevételem forintra váltása milyen árfolyamon szükséges a bevétel számításhoz?
Őstermelőként ugye elvileg magánszemély vagyok, akkor szja tv. 6§ (4) b szerint?
Viszont ÁFA körös is vagyok, akkor ÁFA tv. 80§ ?

Köszönöm, ha valaki segít!
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég