A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Őstermelő
Úgy tudom, nem változott: termőföldre értékcsökkenést nem lehet elszámolni, egyösszegű sem lehetséges.
Válasz idézéssel
A Nav infos füzetben azt olvastam hogy igen ellehet számolni egyben a beruházás költségét.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Családi gazdálkodó termőföldet vásárol. El lehet számolni egy összegben költségként?
Válasz idézéssel
Hello!
Ha főállású a katás akkor biztosított mint katás igy családi gazdaságban mint őstermelő nem lesz biztosított,eho meg ha nyilatkozatot tesz a 4 milláig bevétel 5 százalékának a 14 százaléka,a katásként elért tevékenysége után nem kellene ehot fizetni de itt mint őstermelő adózik két külön dolog a családi gazdálkodó meg a katás..
Válasz idézéssel
Oké, akkor a nem mezőgazdasági rész megy simán ahogy eddig KATA szerint. Kérdés továbbra is az, hogy a mezőgazdasági rá eső bevétel alapján fizet járulékot? 

Mert ezt olvasom:
"Aki a családi gazdálkodó tevékenységét mezőgazdasági őstermelőként végzi, a társadalombiztosítást szabályozó törvény[1]2007. január 1-jétől hatályos módosítása alapján főszabály szerint biztosítottá válik. 
Ettől eltérően, nem esik biztosítási kötelezettség alá:
-  a közös őstermelői igazolvány alapján őstermelő kiskorú személy és a gazdálkodó család kiskorú tagja, 
-  aki más jogcímen már biztosított (kivéve: díj ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok, pl bedolgozói, megbízási, segítő családtagi viszonyok; sem a választott (vezető) tisztségviselő), "

A második pont nem érvényes a KATA-s ra? 

ÉS mi a helyzet az EHO-van. Azt fizet a katás családi gazdálkodó.
Válasz idézéssel
Hello!
A katás dolgozhat mint csalási gazdálkodó de az itt megszerzett jövedelmére alkalmazhatja az őstermelőkénti adózást, amit meg a katás tevékenységéből szerez arra meg a katát külön kell választani a jöv/költségeket.
Válasz idézéssel
Az elsőnél a minbér után megfizetett járulékkal vagy a kistermelő után megfizetett járulékokkal csökkentheti az EHO-t , a kiskoru nem lesz biztositott igy nem fizet járulékot nincs mit levonnia az 5%-nak a 14%-ból vagyis többet fizet mint a főállású.

A másodiknál az őstermelő nem lehet KATA-s csak EV, Ő nem adózhat őstermelőkét...

Lehet rosszul fogalmaztam. Mindkettőnél egyszerűsített nyilatkozat van. A főállású őstermelőnél ekkor a bevétel 20% a a jaárulékalap, és az ehoalap a járulékalappal csökkenthető. Ez nem is kérdés. 
A a kiskorú nem lesz biztosított ez is tiszta sor, nincs járulékfizetés, ezek szerint az ehot fizeti a kiskorú. 

A másodiknál a családi gazdaság vezetője nem Kata-s, csak tagként kerülne be KATA-s vállalkozó. Ezt sem lehet? A családi gazdaság vezetője főállású őstermelő, a két kiskorú nyilván nem őstermelő, más nem lehet a családi gazdaság tagja ha nem őstermelő? 

Ha ez nem járható út, akkor 3. verzió lehetne, hogy a két kiskorú mellé egy nyugdíjas kerülne be a családi gazdaságba. Ekkor ha jól gondolom, a kiskorúhoz hasonlóan járulékfizetés nincs, de eho lesz.
Válasz idézéssel
Hello!
Az elsőnél a minbér után megfizetett járulékkal vagy a kistermelő után megfizetett járulékokkal csökkentheti az EHO-t , a kiskoru nem lesz biztositott igy nem fizet járulékot nincs mit levonnia az 5%-nak a 14%-ból vagyis többet fizet mint a főállású.
A másodiknál az őstermelő nem lehet KATA-s csak EV, Ő nem adózhat őstermelőkét...
Válasz idézéssel
Családi gazdaságok adózásával kapcsolatban szeretnék kérdezni, két elég speciális esetet. 

Első verzió (3 tag):

Családi gazdaság vezetője: főállású őstermelő
Tagok: 2 kiskorú

A bevétel alapján egyszerűsített nyilatkozatot lehet tenni. 
Ebben az esetben a családi gazdaság vezetőjének nincs szja kötelezettsége, járulékfizetési kötelezettsége van (csökkentve a családi járulékkedvezménnyel), Eho fizetési kötelezettsége lehet de itt az EHO alap csökkenthető a járulék alapjával. 

Kiskorúaknál sem jelenik meg SZJA, járulékfizetési kötelezettségük nincsen (mert kiskorúak), de EHO-t kell fizetniük? (rájuk eső bevétel 5%15%-a) Mivel itt nincs járulékfizetés (tudtommal) így az EHO-t nem lehet csökkenteni a járulékalappal. Ezt a részét nem értem. 
(ez az első kérdés)

Második verzió (4 tag):

Családi gazdaság vezetője: főállású őstermelő
Tagok: 2 kiskorú, 1 KATA-s vállalkozó

Az előző példában szereplő 3 tagra ugyanaz a szituáció ha jól gondolom:

A bevétel alapján egyszerűsített nyilatkozatot lehet tenni. 
Ebben az esetben a családi gazdaság vezetőjének nincs szja kötelezettsége, járulékfizetési kötelezettsége van (csökkentve a családi járulékkedvezménnyel), Eho fizetési kötelezettsége lehet de itt az EHO alap csökkenthető a járulék alapjával. 

Kiskorúaknál sem jelenik meg SZJA, járulékfizetési kötelezettségük nincsen (mert kiskorúak), de EHO-t kell fizetniük? (rájuk eső bevétel 5%15%-a)
(ez az első kérdés)

A 4. tag KATA-s vállalkozó. Vele mi a helyzet, kell a családi gazdaság rá eső bevétele alapján járulékot fizetni? És EHO-t? 
Itt megint nem világos lesz-e nála járulékalap, és ezzel csökkentehető-e az EHO alap. 

Röviden az a kérdés, kiskorúnál illetve KATA-s vállalkozóvál lesz-e járulékalap, kell-e fizetni járulékot, kell-e fizetni EHOT, és csökkenthető-e az EHO alapja a járulék alapjával.
Válasz idézéssel
<!-- m --><a class="postlink" href="http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Fiatal_gazda_tamogatast_kapott__igy_tudja_e_7PAD77">http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Fi ... a_e_7PAD77</a><!-- m -->

Tehát écs arányosan számít bevételnek.
Mivel a termőföldre nem számolhatsz el écs-t, így a rá kapott támogatás egészen a könyvekből történő kikerülésig nem lesz bevétel.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Fiatal gazda pályázattal kapcsolatosan szeretnék kérdezni.Hogyan számolom el szja-ban a pályázat bevételével szemben pl.termőföld vásárlást,vagy pl.traktor vásárlást?
Üdvözlettel:Hani :
Válasz idézéssel
Bényiné Írta:Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy főállású őstermelő ha új tevékenységet szeretne felvenni azt hová
kell bejelenteni? NAV vagy NÉBIH? Milyen nyomtatványon?

Előre is köszönöm!!

Szia !

Szerintem a NAV felé a 16T101-en.

üdv: Móni
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy főállású őstermelő ha új tevékenységet szeretne felvenni azt hová
kell bejelenteni? NAV vagy NÉBIH? Milyen nyomtatványon?

Előre is köszönöm!!
Válasz idézéssel
Láttátok?
Új határidő juli 15.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/91874-julius-15-re-modosult-a-tagdijbevallasi-hatarido">http://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/ ... i-hatarido</a><!-- m -->
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Nos, tényleg ott van nekem is, és biztos hogy előtte nekem is üres volt minden a korábbi tevékenységek alatt. Most varázsolták oda a biztonylatot. Köszi.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Nekem ma válaszoltak. A beküldött tagdíjbevallás a "Korábbi tevékenységek" fül alatt található és letölthető pdf-ben. Tényleg ott van, de korábban biztos nem volt ott, mert mindent megnéztem..
Móni
Válasz idézéssel
Biztosított mezőgazdasági őstermelő biztosítása megszűnik nyugdíjazás miatt. Akkor a 1658 negyedéves bevallásban a biztosításban töltött idő rövidebb lesz, mint egy teljes negyedéve, akkor az EGBJ és NYJ alapja mi lesz? Az előző év bevételének 20%-ának negyede, vagy ilyenkor napok szerint arányosítani kell?
Válasz idézéssel
Köszi! Én is írtam üzenetet, kíváncsi vagyok mikorra válaszolnak.
Válasz idézéssel
Mónika Írta:Sziasztok!
Túljutottam az agrárkamara honlapján nagy nehezen a jelszó változtatással, /a régihez kicsit is hasonló jelszavat nem fogad el újnak/ megcsináltam a 2015 évről a bevallást, viszont a tagdíjmegállapító bizonylatot sehonnan nem tudom letölteni, vagy valamiféle bizonylatot a bevallásról. Tavaly a bevallás végén pdf*ben le lehetett tölteni, most viszont nem találom sehol a lehetőséget. Tudna valaki segíteni, honnan tudok bizonylatot "kinyerni" ebből a vacakból????

Én is ezzel szenvedtem, és feladtam. Írtam az ügyfélszolgálatnak egy e-mailt, hogy legyenek kedvesek felvilágosítani, hol tudom letölteni a bevallást ! Ha kapok választ és addig nem derül ki máshonnan, akkor megosztom itt Veletek.
Móni
Válasz idézéssel
Kedves Monik!

Nagyon köszönöm a segítséget! Már csak egy kérdésem maradt:A nyugdíjjár. és egbj. alapját is arányosítani kell, meg a szolgálati időt? Én arra szavazok, hogy nem kellene, mert az alap kiszámolásakor is negyedévekkel számoltunk és nem napokkal. De jó lenne egy kis megerősítés vagy cáfolat meg egy kis indoklás.

monik Írta:Anna!
1. Csak U (új) jelölésnél kéri a szakképzettséget, most V (változás) megjelöléssel kell leadnod a jogviszony végét!
2. Úgy emlékszem, hogy a 1658-ason a főlapon az időszak 04.01-06.30-ig és a 02-es lapon töltöd ki 04.01-06.15-ig.
3. Igen+IPA
Én megvárnám a határozatot.
Válasz idézéssel
Igen, csak most az egész oldalt megváltoztatták, és nincs ilyen "fül", hogy dokumentumok. Gondoltam még a tavalyit is letölteném, amiről januárban jött értesítés, de azt sem találom.
Válasz idézéssel
Szia Mónika!
Még az idén nem csináltam, de a bizonylatokat tavaly a Tagi adatok/ Dokumentumok fül alatt lehetett elérni. A 2014 évről, 2015 évben beadott bevallásról a "TAGDÍJ MEGÁLLAPÍTÓ BIZONYLAT" csak 2016. január 19.-én érkezett meg.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Túljutottam az agrárkamara honlapján nagy nehezen a jelszó változtatással, /a régihez kicsit is hasonló jelszavat nem fogad el újnak/ megcsináltam a 2015 évről a bevallást, viszont a tagdíjmegállapító bizonylatot sehonnan nem tudom letölteni, vagy valamiféle bizonylatot a bevallásról. Tavaly a bevallás végén pdf*ben le lehetett tölteni, most viszont nem találom sehol a lehetőséget. Tudna valaki segíteni, honnan tudok bizonylatot "kinyerni" ebből a vacakból????
Válasz idézéssel
Anna!
1. Csak U (új) jelölésnél kéri a szakképzettséget, most V (változás) megjelöléssel kell leadnod a jogviszony végét!
2. Úgy emlékszem, hogy a 1658-ason a főlapon az időszak 04.01-06.30-ig és a 02-es lapon töltöd ki 04.01-06.15-ig.
3. Igen+IPA
Én megvárnám a határozatot.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Adott az őstermelő, aki 2016. június 15-el megkérvényezte az öregségi nyugdíjat. Őstermelőként biztosított, negyedévente az előző év bevételének 20%-a után fizette az EGB-át és a NY-biztosítást.
1.A 16T1041-es nyomtatványon be kell jelentenem, hogy megszűnt őstermelőként biztosított lenni június 15-el. De kéri a szakképzettséget, a képzés helyét, meg az iskola nevét. Mit írjak be az őstermelőnek? Egyébként kőműves szakmunkásbizije van.
2. Meg kell bontanom a II. negyedév június hónapját járulékszámítás szempontjából a 1658-as nyomtatványban? De nem engedi, pontosabban piros hiba van, amit sehogy sem tudok javítani, ha a bevallási időszak végének június 15-öt adok meg.
3. Milyen bejelentési és bevallási kötelezettsége lesz, milyen gyakorisággal, június 15. után, ha nyugdíj mellett marad őstermelő? Csak az 1653-as SZJA, ha több a bevétele, mint 600.000 Ft?

Ugye nem kell megvárnom a nyugdíj határozatot, hogy mindezt intézzem?
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég