A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fejlesztési tartalék
Sziasztok!

Kérdésem lenne, hogy amennyiben 2010-ben fejlesztési tartalékot használtunk fel egy eszközre, majd 2011-ben ráaktiváltunk, viszont a ráaktivált értékre a fejlesztési tartalék nem került feloldásra, milyen következményei vannak?

Köszönöm a segítséget!
Válasz idézéssel
Klári köszönöm, igen áfa nélkül aktiváltam, akkor netton vezetem ki a fejl.tartalékból,ksözönöm szépen.
Zsóka
Válasz idézéssel
Szia Zsóka!
Gondolom a befektetett eszközök közé Áfa nélkül aktíváltad és az Áfát levontad. Feloldani mindig a befektetett eszköz értékét kell. (Ha az Áfát hozzá aktíváltad akkot az Áfával növelt értéket.)
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Jó reggelt mindenkinek! Feloldanám a fejl. tartalékból a tgk vásárlásra forditott összeget, de most elbizonytalanodtam, hogy brutton vagy áfa nélkül kell visszakönyvelnem az eredménytartalékba?
Köszi Zsóka
Válasz idézéssel
Köszönöm a megerősítést!
Erika
Válasz idézéssel
Erika jól olvastad. A 2008 évben nyilvántartott fejlesztési tartalék 6 év alatt használható fel.
Válasz idézéssel
a 2005-2008. adóévi képzést követő 6 adóév – ha volt a 2008. évi beszámolóban Lekötött
tartalékként kimutatott fejlesztési tartalék
- a 2009. adóévtől a képzést követő 4 adóév.
Maresz
Válasz idézéssel
Azért, ha valaki erre jár és rábólintana, hogy jól olvastam ki a sorok közül, amit írtam nagyon megköszönném.

Még most állok neki az utolsó Bt-nek, még jó, hogy ez csak sajátos, nem kell a kieg. melléklettel kínlódnom.
Erika
Válasz idézéssel
Azt hiszem, hogy megtaláltam a választ: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.vinczemarta.hu/index.php/a-fejlesztesi-tartalek-felhasznalasa.html">http://www.vinczemarta.hu/index.php/a-f ... alasa.html</a><!-- m -->

Remélem megnyugodhatok, ezek szerint a 2007-es is kitolódott 6 évre és még 2013.12.31-ig fel lehet használni.
Erika
Válasz idézéssel
Jaj jaj! Segítsetek nekem SOS légyszi!

Az a vállalkozóm, aki ma hozta a tavalyi anyagát, 2007-ben képzett fejlesztési tartalékot. Most azt nem tudom, hogy mivel ez szerepelt a 2008. dec. mérlegben is erre a 4 év, vagy a 6 év érvényes. Ha négy, akkor számolhatok újra, jaj mondjátok, hogy !!!

És, ha kés.pótl-al növelten ki kell számolni a TAO.t, akkor ezt melyik oldalon kell levezetni? Már nem látok. Tudtam, hogy ez lesz, ha kapkodok.
Erika
Válasz idézéssel
Köszönjük Marika!

Én pont most törpöltem fölötte, igaz nem épültet hanem tehergépkocsi, de szerintem anapóg a Te problémáddal.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Most kértem egy állásfoglalást. Csatoltam, hátha valakinek még jól jön.
Üdv: Marika
Válasz idézéssel
Kiszta2-nek igaza van. Elfelejtettem, hogy EV is képezhet fejlesztési tartalékot!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
horvathkata1983 Írta:Sziasztok!

Tud nekem valaki abban segíteni, hogy a fejlesztési tartalék felhasználató-e személygépkocsi vásárlásra?
Köszönöm,
Kata
Kérdés, hogy EV-re, vagy társaságra kérdezel rá.
EV-nél csak akkor használható fel szgk. vásárlásra, amennyiben a szgk.-t kizárólag a bevételszerző tevékenysége érdekében vásárolja ... Pld. bérbeadás céljából
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen a segítségeteket!
Kata
Válasz idézéssel
Kata!

Amire ÉCS elszámolható és nem immateriális jószág, arra mind elszámolható. Így a szgk. is!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szia Kata !

Igen, felhasználható a fejlesztési tartalék személygépkocsi vásárlásra..
Móni
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Tud nekem valaki abban segíteni, hogy a fejlesztési tartalék felhasználató-e személygépkocsi vásárlásra?
Köszönöm,
Kata
Válasz idézéssel
Hát köszönöm Mindenkinek, aki együttgondolkodott velem.
Tehát Ti is úgy látjátok, hogy akkor 2012-ben eszközölt beruházásra is feloldhatja a 0853-sban képzettet.
Állásfoglalásra már nincs idő. Köszi mégeccer!
Válasz idézéssel
thekla Írta:Mrozika!

Igen, csak a 2008. évben nyilvántartott (tehát 2008. és előtte lévő három évre) fejlesztési tartalékra vonatkozik. 2009-ben már mindenki tudta, hogy válság van, ennek tudatában kötött le fejlesztési tartalékot.
Köszi...Rozi
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Bevágok egy anyagot, az adó kérdések-válaszokból ezzel a kérdéssel kapcsolatban.
Üdv.Zs.

Fejlesztési tartalék egyéni vállalkozó esetén
Válaszadás dátuma: 2011-03-02

Egy egyéni vállalkozó (közjegyző) meglévő irodáját bővíteni kívánja ezért 2010-ben vásárolt egy lakást az irodája mellett, amit teljesen felújít. 2008 és 2009 években fejlesztési tartalékot képzett, amit erre a beruházásra kíván majd felhasználni.

A 2010. évben beruházási költség címen összegyűlt 20.000.000-al csökkentheti-e az osztalék alapját, mint nem aktivált beruházási költség, függetlenül attól, hogy kb 2011-ben, amikor aktiválásra kerül az ingatlan a képzett fejlesztési tartalékot ebbe szeretné betudni?

Ha igen, kérem, szíveskedjenek megvizsgálni, hogy jól gondolkodom-e:
2010-ben oszt.alap csökk.20.000.000 ft
2011-ben aktíválás: 25.000.000 ft
2011-es bevallásnál:
osztalék alap növelő:
20.000.000 (amivel csökkentettem 2010-ben)
oszt.alap csökkentő: az aktivált ingatlan 2011.dec.31-*i nettó értéke. KB :24.900.000
és feloldom a 2008 és 2009-ben képzett fejlesztési tartalékot.
Szíves válaszukat előre is köszönöm, fontos lenne a 2010. évi bevallás helye kitöltéséhez.

Válasz:
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 49/C. § (6) bekezdés d) pontja értelmében az adózás utáni vállalkozói jövedelem és a (2) bekezdésben említett tételek együttes összege, legfeljebb annak mértékéig csökkenthető az erre vonatkozó nyilvántartás szerint, az adóévben felmerült beruházási költséget képező kiadás összegével, feltéve, hogy az azzal összefüggő tárgyi eszköz, nem anyagi javak értékcsökkenési leírása megkezdése nem történt meg.

2010. évben a beruházási költségként nyilvántartott 20 MFt, amely beruházásnak az értékcsökkenési leírása megkezdése még nem történt meg csökkentheti az adózás utáni vállalkozói jövedelmet.

Az Szja tv. 49/C. § (2) bekezdés c) pontja szerint az adózás utáni vállalkozói jövedelmet növeli a tárgyi eszköz, a nem anyagi javak értékcsökkenési leírása megkezdésének évében a vonatkozó beruházási költséget képező kiadások azon része, amellyel az egyéni vállalkozó ezt az évet megelőző években a vállalkozói osztalékalapját csökkentette.

2011. évi adóbevallásában az egyéni vállalkozó az adózás utáni vállalkozói jövedelmet növeli a beruházás aktiválását követően azon összeggel, amellyel az előző évben a vállalkozói osztalékalapját csökkentette, az az 20 MFt-tal.

Az Szja tv. 49/B. § (6) bekezdés f) pontja alapján a vállalkozói bevétel – legfeljebb annak mértékéig - csökkenthető az adóbevallásban tájékoztató adatként feltüntetett, fejlesztési célra - a (16) bekezdés alapján történő elszámolási kötelezettség mellett, a bevallás benyújtásának évét kezdő évnek tekintve nyilvántartásba vett - legfeljebb az adóévben megszerzett vállalkozói bevétel(ek) összegéből az adóévben elszámolt vállalkozói költségek összegét meghaladó rész 50 százaléka, de legfeljebb adóévenként 500 MFt (fejlesztési tartalék).

A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékolás céljából az adóévben megszerzett bevételét - a korlátok figyelembe vételével – csökkentheti.

Az Szja tv. 49/B. § (16) bekezdés értelmében a fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeg annyiban és akkor vezethető ki a nyilvántartásból, ha és amennyiben az egyéni vállalkozó a nyilvántartásba vétel évében és az azt követő három adóév során általa kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz nem ingyenes megszerzése vagy előállítása érdekében - alapnyilvántartásában, valamint egyedi beruházási és felújítási költségnyilvántartásában rögzített - beruházási, felújítási kiadás(oka)t [ide nem értve az olyan beruházási, felújítási kiadást, amelyre a (22) bekezdés rendelkezéseit alkalmazza] teljesít.

Az Szja tv. 11. számú melléklet II/2. Pont o) alpontja szerint a tárgyi eszköz üzembe helyezésének (rendeltetésszerű használatba vételének) - az üzembe helyezés elmaradása esetén kiselejtezésének, elidegenítésének vagy a nyilvántartásból bármely más ok miatt történő kivezetésének - időpontjában elszámolt értékcsökkenési leírásnak kell tekinteni - és az egyedi részletező nyilvántartásban is ennek megfelelően kell rögzíteni - a tárgyi eszköz megszerzése vagy előállítása érdekében teljesített beruházási kiadásnak megfelelően a fejlesztési tartalék-nyilvántartásból kivezetett összeget.

A 2008. és 2009. években fejlesztési tartalék címén nyilvántartott összeget beruházási és fejlesztési kiadások céljára fel lehet használni. Ekkor a beruházás aktivált értékéből azt a részt lehet értékcsökkenési leírásként a költségek között elszámolni(„előre hozott értékcsökkenés”), amely a nyilvántartásból kivezetett összeget meghaladja. Azaz a 25 MFt aktivált beruházási költségből csak 5 MFt-ot lehet értékcsökkenteni, tekintettel arra, hogy a feloldott fejlesztési tartalék 20 MFt.
Jogszabály: 1995. évi CXVII. törvény
Válaszadó: Bánházi Erika Kérdés azonosító: WE-9567
Válasz idézéssel
Mrozika!

Igen, csak a 2008. évben nyilvántartott (tehát 2008. és előtte lévő három évre) fejlesztési tartalékra vonatkozik. 2009-ben már mindenki tudta, hogy válság van, ennek tudatában kötött le fejlesztési tartalékot.

Topi!

Én is úgy tudom, mint Mrozika, a bevallás éve számít lekötésnek. De ha biztos akarsz lenni, kérj egy állásfoglalást a NAV-tól.
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
A képzés éve valóban 2008 (szerintem is), mert a 2008. évi bevételéből képezte, de a 49/B §(6) f)) az adóbevallásban tájékoztató adatként feltüntetett, fejlesztési célra - a (16) bekezdés alapján történő elszámolási kötelezettség mellett, a bevallás benyújtásának évét kezdő évnek tekintve nyilvántartásba vett - legfeljebb az adóévben megszerzett vállalkozói bevétel(ek) összegéből az adóévben elszámolt vállalkozói költségek összegét meghaladó rész 50 százaléka, de legfeljebb adóévenként 500 millió forint (fejlesztési tartalék);

49/B § (16) fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeg annyiban és akkor vezethető ki a nyilvántartásból, ha és amennyiben az egyéni vállalkozó a nyilvántartásba vétel évében és az azt követő három adóév során általa kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz nem ingyenes megszerzése vagy előállítása érdekében - alapnyilvántartásában, valamint egyedi beruházási és felújítási költségnyilvántartásában rögzített - beruházási, felújítási kiadás(oka)t [ide nem értve az olyan beruházási, felújítási kiadást, amelyre a (22) bekezdés rendelkezéseit alkalmazza] teljesít...

A 2008. évi 0853-ban a 434. sornál is úgy szerepel a tájékoztató adat, hogy 2009. évi nyilvántartott összeg....
(2007. dec 31-ig le is kellett kötni- elkülönített bankszámlán elhelyezni- és addig úgy szólt a tv., hogy a lekötés évét követő 4 adóévben kellett felhasználni, vagyis 2008-2009-2010-2011, logikusan a 2008-ast, akkor úgy kellene, ahogy Te is írtad...így van fenntartva a folyamatosság 2007-2011; 2008-2012....

2008: képzés éve
2009: nyilvántartásba vétel éve (2009.02.25. bevallás benyújtásának éve)
2010: első év
2011: második év
2012: harmadik év

Szerintem jól értelmezted.....de én csak egyénit könyvelő vagyok, és az enyém szerencsére elköltötte 2010-ben!
Én azt keresem, mivan az a 2009. évi átmeneti rendelkezéssel (a 2006. évi SZJA tv. 206. §) aminek (12) bekezdése azt mondta, hogy a 49.B (16) bekezdése 2008-as és az megelőző évek vállalkozói bevételét csökkentő nyilvántartott fejlesztési tartalék.....ahol 3 évet ír ott öt évet kell érteni, ahol négyet ott hat évet....ez csak 2009. évben élt?
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel
Kedves Kollégák!
Én itt nézegetem ezt a topicot (lelkem rajta), de néha nehéz eligazodni azon, hogy társas vagy egyéni vállalkozásról beszélünk. Bár tudom, hogy szektor-semleges(nek kéne lennie), de lehet, hogy mégsem az? Én eddig úgy gondoltam, értek hozzá, de most elbizonytalanodtam. Egy eheti előadásom Vámosi Nagy Szabolcs volt az előadó, s Tőle kértem megerősítést, bár ne tettem volna, mert addig nyugodtan aludtam. A történet: Egy ev. 0853-sában fejl. tartalékot képezett. Bevallás 2009.02.15-én bement. Építőiparos és most teherautót venne. Hét elején felhív, hogy pont annyi a nettója az autónak mint amennyit lekötött a 2008-as bevallásában, de az autó csak jövőre jön meg, akkor lesz róla számla (akkor tudom beruházásra elszámolni). Kérdi: az még jó (2012?). Elsőre azt mondtam neki, hogy persze. Mert SZJA trv. 49/B § (16): „A fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeg annyiban és akkor vezethető ki a nyilvántartásból, ha és amennyiben az ev. a nyilvántartás évében és az azt követő három adóév során (…) tárgyi eszköz nem ingyenes megszerzése (…) érdekében beruházási (…) kiadást (…) teljesít…”. Tehát 4 év. De mikor „indul” a 4 év? Tehát mi a nyilvántartás éve? Íme a 45/B§ (6) f/: „(…) a (16) bekezdés alapján történő elszámolási kötelezettség mellett, a bevallás benyújtásának évét kezdő évnek tekintve nyilvántartásba vett…”. Ezek egybevetése nekem eddig azt jelentette, hogy egy 2009 évben benyújtott bevallásban feltüntetett fejlesztési tartalék nyilvántartási (képzés) éve 2009. Az ezt követő 3 év pedig név szerint 2010, 2011, 2012. Azaz 2012-ben még jogkövetkezmény nélkül feloldható (elszámolható beruházásra) a fejl. tartalék. De biztos ami sicher megkérdeztem Szabolcsot, aki emlékeztetett rá, hogy az ev. pénzforgalmi szemléletű, tehát ha 2008 évi bevallásában képezte, akkor a képzés éve 2008 (teljesen nem értem az indoklás ok-okozati összefüggését se egyébként). Ha így van, akkor a 3 év pár nap múlva lekettyenik. Ez a nagyobb baj, a kisebb az, hogy akkor mégse szektor-semleges. Na, most? Segítenétek?
Köszönöm előre is,
Topi
Válasz idézéssel

Puszi: Zs. Smile
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég