A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fejlesztési tartalék
Hello!
A "más" az hogy mennyi volt az elszámolt fejlesztési tartalék megszüntetése kisebb,ugyanannyi mint a beker.érték.
Nem tudsz mit beírni a fejlesztési tartalék lesz az écs ez az elszámolt écs ha ugyanannyi mint a beker. érték nem marad a beker. értékből semmi nincs mivel csökkenteni az osztalékalapot.

csökkenthető a tárgyi eszköz, a nem anyagi dolog értékéből az adóévben elszámolt értékcsökkenési leírást meghaladó összeggel

Pl: 1 000 000 ft beker.érték - 1 000 000 ft Écs ami a fejlesztési tartalék=0
1 000 000 ft beker.érték - 700 000 ft Écs ami a fejlesztési tartalék =300 000 ft mehet a 97.-ik sorba
Válasz idézéssel
placebo Írta:Hello!
Hát igy már más szerintem nem tudsz beírni semmit a 97.-ik sorba mert azt írod hogy a tárgyi eszköz bekerülési értékét elszámoltad a fejlesztési tarlakéra ami ugyanannyi mint a beker.érték és ilyenkor az écs-t elszámoltnak kell tekinteni vagyis 0 amit feltudsz használni ha kevesebb lenne az écs=fejlesztési tartalék mint a bekerülési érték annak a különbségét írhatnád a sorba.

Nem értem mi a "más" az alapkérdésem félreérthető volt? mert arra nem ezt válaszoltad, sőt Klárika is azt írta hogy "Igen Kriszta!
Bármi furcsa, kettős kedvezmény."

HozzászólásSzerző: kriszta2 » pén. ápr. 24, 2015 12:49 pm

Akkor most hogyan is van ??? fontos lenne konkrétan tudnom. Sad
Válasz idézéssel
Hello!
Hát igy már más szerintem nem tudsz beírni semmit a 97.-ik sorba mert azt írod hogy a tárgyi eszköz bekerülési értékét elszámoltad a fejlesztési tarlakéra ami ugyanannyi mint a beker.érték és ilyenkor az écs-t elszámoltnak kell tekinteni vagyis 0 amit feltudsz használni ha kevesebb lenne az écs=fejlesztési tartalék mint a bekerülési érték annak a különbségét írhatnád a sorba.
Válasz idézéssel
gugu7 Írta:Igen Kriszta!
Bármi furcsa, kettős kedvezmény.

Köszönöm szépen. Nagyon jó is lenne, de a Törvényben szó szerint ez áll:
(6) Az adózás utáni vállalkozói jövedelem és a (2) bekezdésben említett tételek együttes összege, legfeljebb annak mértékéig csökkenthető a tárgyi eszköz, a nem anyagi dolog értékéből az adóévben elszámolt értékcsökkenési leírást meghaladó összeggel, ha az értékcsökkenési leírást az egyéni vállalkozó az adóévben kezdte el;

Mivel a tárgyi eszközt egy összegben, vagyis a fejlesztési tartalékból elszámoltam az összes ÉCS-t, a kérdés az lenne, mi az értékcsökkenési leírást meghaladó összeg? mert nem az adóévben kezdtem el az ÉCS-t, hanem egy összegben elszámoltam a fejl. tartalékból. de nagyon jó lenne így, mert nagy összegről van szó. köszi ha segítetek megvilágosodni.
Válasz idézéssel
Köszönöm!
Válasz idézéssel
kriszta2 Írta:Sziasztok!
Egyéni vállalkozó korábbi évben képzett fejlesztési tartalékból tárgyi eszközt vásárolt 2015-ben, üzembe is helyezte.
Az SZJA TV. 49/C (6) a) alapján csökkentheti majd a 1553 szja bevallás 97. sorát 2015-ben a tárgyi eszköz értékével ???

Igen Kriszta!
Bármi furcsa, kettős kedvezmény.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Hello!
Igen a nyereség 50%-a mehet dec 31.-i nappal az eredménytartalékból a lekötött tartalékba.

A 97.-ik sorba majd mehet az évben a tárgyi eszköz netto értéke az évben elszámolt écsvel csökkentett bekerülési érték.
Válasz idézéssel
placebo Írta:Hello!
Ha van nyeresége igen annak 50%-ig képezhet dec 31.-i dátummal az eredménytartalékból a lekötött tartalékba helyezi függetlenül attól van-e pozitiv eredménytartaléka vagy csökken illetve negativ lesz.
Tao tv nézd meg mire lehet meg meddig kell felhasználni.

Szia!
Köszönöm, a felhasználással tisztában vagyok, csak ezzel a részével nem voltam. Akkor a mérleg szerinti eredmény 2millió. A lekötött tartalék könyvelése: 413/414 1millió Ft és így negatív lesz az eredménytartalék. Ugye? Bocsánat, ha evidens dolgot kérdezek, de már kellően belefáradtam a zárásokba.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egyéni vállalkozó korábbi évben képzett fejlesztési tartalékból tárgyi eszközt vásárolt 2015-ben, üzembe is helyezte.
Az SZJA TV. 49/C (6) a) alapján csökkentheti majd a 1553 szja bevallás 97. sorát 2015-ben a tárgyi eszköz értékével ???
Válasz idézéssel
Hello!
Ha van nyeresége igen annak 50%-ig képezhet dec 31.-i dátummal az eredménytartalékból a lekötött tartalékba helyezi függetlenül attól van-e pozitiv eredménytartaléka vagy csökken illetve negativ lesz.
Tao tv nézd meg mire lehet meg meddig kell felhasználni.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni! Tavaly alakult társaság tud-e fejlesztési tartalékot képezni? Eredménytartaléka még nincsen.
Köszönöm,
Kata
Válasz idézéssel
Tehát akkor a negatív eredménytartalék terhére is átvezethetek lekötött tartalékot. Köszi!
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Rondának ronda, de kérdés, hogy a finanszírozási feltételeknél nem kell-e a két év nyereség. Mert akor baj van. meg kellene tudni.

Válasz idézéssel
Köszi! És mi a véleményed a mostani negatív eredménytartalékról? Így is elég csúnya, hát még ha fél millával megemelem, igaz a saját tőkén nem változtat, de akkor is, ha a bankkal szeretnék finanszíroztatni a gépjármű vásárlást, nem fognak csúnyán nézni?
Válasz idézéssel
Mónikám!
Ne dillemázz! Csináld.
A trv. 17 §-a csak a veszteség felhasználásáról szól. Az F pont meg a fejlesztési tartalékról. Sehol nincs leírva, hogy együtt nem haladhatják meg az 50%-ot.
Azért, hogy meggyőzd magad javaslom töltsd ki (kb számokkal ha nincs más) a 29-est, ha elengedi akkor megnyugodhatsz!

Válasz idézéssel
Szeretném ha valaki segítene:
Betéti Társaságról van szó:
Jegyezett tőke: 350.000.-
Eredménytartalék 2013 évi beszámolóban: -1.368.000.-

2014 évi adózás előtti eredmény: 1.539.000.-
Veszteség elhatárolás: -348.000.-

Amennyiben az 2014 évi adózás előtti eredménnyel szembe állítom a 2013 évig felhalmozódott veszteség elhatárolást, amit megtehetek mivel az adóalap 50%-át nem éri el, ez esetben még képezhetnék 500.000.- Ft-ra fejlesztési tartalékot, ugyanis a vállalkoás 2015-ben egy gépjármű beszerzését tervezi, valószínű banki finanszírozásból?

Viszont azért vagyok dilemmában mert:
1. 2013-as beszámolóban negatív az eredmény tartalék, egyáltalán ennek terhére még vezethetnék át 500.000.- Ft-ot ?
2. Mivel a veszteség elhatárolás 348.000.- valamint a tervezett tartalék képzés 500.000.- Ft a jelenlegi adóalap azaz 1.539.000.- Ft több mint 50%-át elvinné ez lehetséges? vagy a két tétel max. összege lehet 50%? :oops:
Válasz idézéssel
kriszta2 Írta:Én a 14,5 -be tettem a traktort..

bocsánat, nekem nem traktor volt, hanem munkagép. most utánanéztem, a traktor valóban 20 %( VTSZ: 8701-90-50 )
Válasz idézéssel
Én pontosan ezek alapján jutottam a 20%-ra és én is" örököltem" már traktor és mindnek 20% az écs-je, sőt a könyvvizsgáló sem kifogásolta. Én maradok a 20%-nál.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Hozzászólnék én is a traktor témához :-)
Már csak azért is mert nálam is van sok traktor, és bizony mind 20%-os écs-vel íródik, így felettébb érdekelt, hogy évek óta rosszul csinálom-e vagy sem.
Meg kell, hogy mondjam, több könyvelőtől örököltem traktort, és azok is mind 20% écs-vel számolták.

TAO tv. 1. sz. melléklete:
Idézet:b)648 20 százalékos kulcs alá tartozó tárgyi eszközök
A HR 8701 vtsz.-ból a járművek, valamint a HR 8702-8705, 8710, 8711 vtsz.-ok.

Tehát NEM gépjárműről van szó, hanem JÁRMŰ-ről.

Jármű: közúti szállító- vagy vontató eszköz, ideértve az önjáró vagy vontatott munkagépet is.

Azaz, ha a traktor VTSZ száma 8701 és a jármű kategóriának megfelel, szerintem mehet a 20% écs.

Most kell aktiválnom 2 traktort, és mivel a téma felmerült, gondoltam lehet, hogy ezeknél már tényleg jól kellene csinálni, de a fentiek miatt maradok a 20%-nál.
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Hello!
Traktorhoz:
Gépjármű: olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt. A mezőgazdasági vontató, a lassú jármű, a segédmotoros kerékpár és a villamos azonban nem minősül gépjárműnek
Válasz idézéssel
Értem és köszönöm. Ha mégis megakadnék visszatérek. Big Grin
Válasz idézéssel
Az 1. a jó.
A számviteli tv.szerinti écs az mint rendesen számolod és könyveled, de az adó tv szerint elszámoltnak kell tekintened, ha a fejlesztési tartalék feloldása = a bruttó értékkel.
Tehát a szv tv. szerintit kell feltüntetned a 1429 04-es lapján és a 03-as lapon nem veheted figyelembe.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Szia Moni!
Igen felöldod a lekötést 414-413.
Minden évben szépen elszámolod a 20% écst, ezzel emeled a 29-esben az alapot, és mivel a Tao szerint nem számolsz ecst valóban nem csökkentesz. Az egyedi nyilvántartás Szt-s részét szokott módon vezeted, a Taos részében most az egészet elszámolod, vagy csak oda vésed, hogy az tartalék miatt elszámoltnak tekinted.

Válasz idézéssel
Nos megnéztem a traktor és mivel a vtsz 8701 alá tartozik, ezért én maradok a 20%-os leírásnál.
Azonban ezzel a fejlesztési tartalék feloldásával kapcsolatban vannak kérdéseim:
Amennyiben a beruházás 2014-ben megtörtént ezért a 414-ről visszavezetem a 413-ra a képzett tartalékot ugye?

Az értékcsökkenéssel kapcsolatban, amennyiben a beruházás nettó értéke teljes mértékben fedezi a képzett tartlékot ezért az écs-t elszámoltnak kell tekinteni, de mit is jelent ez valójában?
1. Évente elszámolom az écs-t T 57 K13 és ezzel az écs-vel megemelem az adóalapot minden évben?
Vagy:
2. A kartonon már rögtön elszámolom az écs-t a beruházással egyidőben, nem könyvelem le, adó törvény szerint.? /De ez elég bénán hangzik/ :oops:
Válasz idézéssel
skorpio74 Írta:Nekem trakinál 14,5% rémlik. Smile

Én a 14,5 -be tettem a traktort..
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég