A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
egyéni vállalkozás
Rozi, Mária!

Köszönöm, megnéztem én is az 53-as bevallást és már tiszta, bele fogok rázódni azt hiszem, csak amivel az ember még nem dolgozott azzal bizonytalan egy kicsit! Sokat segítettetek!

Móni!
Válasz idézéssel
Szia!
Mint lentebb is írtam, és Marika is írta az átalányadó külön adózó jövedelem, nem kell összevonni, bármennyi is a nyugdíja.
Ha a bevételének a 25%-a (átalányadó alap) nem fogja meghaladni az 1.700e Ft-ot akkor negyedévente 18% Szja és 4% különadó lesz.
magyarul:6.800.000.Ft nettó árbevételig
(A határértékek és a %-ok ugyanazok mint az összevonandó jövedelemnél, biztosan ez zavar meg, de ez a 18% nem az a 18%)

Megnézel egy tavalyi 0653-as bevallást, az is segít:13C lapon kellett levezetni az átalányadót, amely átkerült a 04 lapra. Összevonni a nyugdíjjal majd azt kell, amit a 0653 A lapján vallunk (vallottunk) be.
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel
Mónika Írta:Rozi!

Köszönöm megint sokat segítettél! Az ÁFÁ-s témában én teljesen világosan értettem, hogy amelyikkel átlépte a határt az már teljes egészében ÁFÁ-s szla!

Tehát ha átalányadózó volt egész évben és a nyugdíja 190.000.- Ft/hó, akkor is elég ha a 18% szja előleget fizeti meg?

Mónika

Szia Mónika!

Az átalányadó különadózó jöv. így nem kell összevonni a nyugdíjjal, tehát 18%-al Szja előleget kell fizetni. Mária
Válasz idézéssel
Rozi!

Köszönöm megint sokat segítettél! Az ÁFÁ-s témában én teljesen világosan értettem, hogy amelyikkel átlépte a határt az már teljes egészében ÁFÁ-s szla!

Tehát ha átalányadózó volt egész évben és a nyugdíja 190.000.- Ft/hó, akkor is elég ha a 18% szja előleget fizeti meg?

Mónika
Válasz idézéssel
Mónika!

Sajnos a "puskámat" nem hoztam haza, így csak fejből, ahogy én csinálom. (Azért figyeld mások hozzászólásait is, mert lehet, hogy tényleg én nem csinálok jól valamit!)

Átalányadós nettó 8M Ft-ig:
01-03 hónapban a bevétel 25%-a után 16% járulékot kellett fizetni.
04.01-től ahogy írod 9 és 8,5%.
Az SZJA 18% 1.700e Ft-ig, utána 36% (sávosan, ahogy Erika is írta) de ez átalányadó és nem vonandó össze a nyugdíjjal. (Különadózó jövedelem, ha egész évben átalányadós és más jövedelme nem lesz, a nyugdíjnak sem lesz "jelentősége".) 4% különadót is kell fizetni. Befizetés határideje mindennek a negyedévet követő 12-e, bevallása mindennek majd a 0753-ban.

Tételes nettó 8M után:
Ha nyereséges, akkor kiveheti "bérként", szintén 9 és 8,5% járulék. Ez a jövedelem már összevonandó lesz a nyugdíjjal, így célszerű az előlegnél is fgyelembe venni, különösen ha magas a nyugdíj és másik sávba tolja a jövedelmet. Ebben az esetben is negyedévente meg kell nézni, hogy a nyereséget kiírja-e és ezután fizet, vagy nem veszi ki (egyelőre) és TB-t nem fizet, csak 16% vállalkozói SZJA-t és 4% különadó előleget.
Bevallása mindennek a 0753-ban lesz szintén.

Rozi
Válasz idézéssel
Ebben igaza van Erikának, amelyikkel túllépi az már áfás egy az egybe függetlenül mindentől. De szerintem ezt a többiek is így gondolták csak lehet h nem tűnt ki teljesen a hozzászólásokból.
Válasz idézéssel
Erika!
Én is úgy gondolom és azt hiszem így is írtam.
Az alanyi mentesség arra az értékesítésre NEM vonatkozik először, melynek értékével túllépi a 4M-ot. Ha már leszámlázott 3980e Ft, majd a következő értékesítés ellenértéke 30e Ft, akkor már ezzel túllépi, és erre már nem vonatkozik az alanyi mentesség. Persze ilyenkor célszerű már nagyon adafigyelni és akkor 2 számlát kiállítani 20e alanyi, 10e ÁFA-st, de ez nálam kivitelezhetetlen volt, mert az ügyfél nem figyelte a számlákat, sztornozni sem lehetett.
Így a "túllépő" számlára már nem vonatkozott az alanyi, vagyis ÁFA-snak kellett tekinteni és megfizetni az ÁFA-t, akkor is, ha a vevő ezt nem úgy kapta, és Ő nem tudta visszaigényelni.
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Olvasgattam itt az áfás határátlépésre vonatkozó kérdést és választ. Nos ha így csináltátok, akkor az nem jó, mert az áfa tv. 51§.2. bekezdése szerint az áfás értékesítés vagy szolgáltatás nyújtás arra [b]NEM[/b] vonatkozik először
amellyel átlépi a 4 milliós értékhatárt !!!!!
Érdemes megnézni.
Az általányadós szja-ja ugyanúgy sávosan számolandó, mint egy alkalmazotté.

Üdv : Szabó Erika
Válasz idézéssel
Kedves Rozi!
Csak azért szólítalak meg téged mert már eddig nagyon szuper módon segítettél nekem az átalányadózós EV-ban, most elhozta az anyagát, az ÁFÁ-val már megbirkóztam, azonban lenne kérdésem:
A törvényből már kiolvastam, hogy április 1-től kell neki fizetni 9% eü szolg járulékot, valamint 8,5% nyubát a jövedelme után mivel nyugdíjas, és 75% költség hányaddal számolva a 25% alap után kell ezeket megfizetni, valamint szja előleget negyedévente.

Kérdés:
- Szja előlegnél figyelembe veszem a nyugdíját is /12-szeres összeggel és ha 1.700.e forintot túl lépi akkor a 25% alap után 36% szja előleget fizetek ugye?
- 9% valamint 8,5 % szintén a 25% alap után számolom, de ezt negyedévente vagy havonta fizettetem meg, valamint ezt mikor vallom be? Havonat? Negyedévente mint az EVA-snál vagy csak év végén? Melyik nyomtatványon a 0758-on?
Ez az egyetlen átalányadózós akivel találkoztam és nincs tapasztalatom.

Köszönöm a segítséget előre is!

Móni!
Válasz idézéssel
Mónika Írta:Rozi!

Még egy kérdést szeretnék, rendben kiállítom a számlákat mosmár áfá-san, a számlatömbbe az adószámot 2-esre javítom, de az ÁFA bevallásra ilyenkor milyen adószámot írok 1-est vagy 2-est ugyanis a 102E-t is még csak most fogom leadni, merthát mikor jusson eszébe a EV-nak hogy baja van ha nem ÁFA bevallás előtt 1 nappal? Segíts még kérlek!

Mónika
Szerintem írhatsz 1-et és jelöld a bevallás elején: hogy küszöbérték túllépés miatt (van egy ilyen rublika)
Válasz idézéssel
Rozi!

Még egy kérdést szeretnék, rendben kiállítom a számlákat mosmár áfá-san, a számlatömbbe az adószámot 2-esre javítom, de az ÁFA bevallásra ilyenkor milyen adószámot írok 1-est vagy 2-est ugyanis a 102E-t is még csak most fogom leadni, merthát mikor jusson eszébe a EV-nak hogy baja van ha nem ÁFA bevallás előtt 1 nappal? Segíts még kérlek!

Mónika
Válasz idézéssel
Rozi!

Nagyon köszönöm a kedvességed, én is így gondoltam, csak vártam a megerősítést! Mégegyszer KÖSZI!!

Móni!
Válasz idézéssel
Mónika Írta:Sziasztok!

Az általányadózós kérdésemben senki sem járatos? Ugye általányadózó-nak ha átlépi a 4.000.000.- át kell jelentkezni ÁFÁ-ba?

Mónika!

Én így csináltam:
Annak a számlának a dátumával amivel átlépte a 4M-ot, bejelentkezett az ÁFA körbe, 102E nyomtatvány beadva, határérték átlépés miatt.
pl. 08.14-én bev. 3.980e, 08.16-i 30e Ft os számlát már ÁFA-sként kell(ett volna) számlázni, ha nem így történt akkor is meg kell fizetni a 30e ÁFA-ját vagy esetleg ha tudod, mint írtad sztornozd és ÁFA-san állítjátok ki, főleg ha vevő utólag meg is fizeti a + ÁFA-t.
A 08.16-ig vásárolt dolgok ÁFAját nem tudod visszaigényelni, az "elveszett".
Negyedéves bevalló lesz kezdésként, a bevallást okt. 20-ig kell beadni 08.16-09.30 időszakról, ennek az időszaknak a vásárlásai már visszaigényelhetők.
2008-tól már az általános szabályok szerint: 250e Ft, 1M Ft....adja a bevallást.
(Az adószámot nálunk "hívatalból" átírta az önkormányzat, másik váll. ig.-ért kellett bemenni, a számlán addig is javítani az 1-et 2-re.)

Átalányadó alap a nettó, Áfa nélküli bevétel mindaddig, míg el nem éri a 8M Ft-ot. A vásárlásoknak az "SZJA" tekintetében nincs jelentősége a 8M Ft eléréséig, nem veheted figyelembe, csak az ÁFÁ-nál. Csak azért mert Áfa-s, nem választhatja a tételes elszámolást. (szerintem). Ha elérte a 8M-ot akkor kötelező a tételes.
pl.:10.05-én nettó árbevétel 7.870e, 10.06-i számla nettó 130e Ft, akkor 102E nyomtatvány 10.06-ával határérték átlépés miatt átalányadózás megszünt.
10.05-ig az átalányadót fizeti, 10.06-tól a bevételeket és a költségeket is tételesen veszi figyelembe(mostmár nem csak az ÁFA-ban).

Az én vállalkozóm tavaly lépte át a 4M-ot és most szeptember végén a 8M-ot, SZJA bevallást még és sem csináltam ilyen "kusza" évről.

Az őstermelői miatti esetleges határértékek nem tudom mások-e.

A TB-t is el kell különíteni. A kiegészítő 10.05-ig az átalányalap x%-a után fizetett járulékot, 10.06-tól már csak akkor, ha van kivétje. De ezt pontosan meg kell nézni, az én vállalkozóm főállású, igy a kieg Tb-t nem tudom pontosan.

Üdv.Rozi
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az általányadózós kérdésemben senki sem járatos? Ugye általányadózó-nak ha átlépi a 4.000.000.- át kell jelentkezni ÁFÁ-ba?

Mónika!
Válasz idézéssel
Köszi. sikerült!
Ezt a matyó mintát nem próbáltam eddig a kitöltésnél :-)
Naná, hogy normális vagyok.
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
... és én még az OEP-hez is leadtam a BV0501-es bejelentőlapot a változásról.
Ica
Válasz idézéssel
Szia Blondi!
Két pótlapot kell kitöltened.
1. pótlap: A oszlop 3.sor bizt. jogv. kezdete
5.sor bizt. jogv. kódja
B oszlop 4.sor bizt. jogv. vége
11.sor vált. hatálydátuma

2 pótlap: B oszlopban csak 3. és 5. sort kell kitölteni.

1. pótlap változás, 2. pótlap új
Ica
Válasz idézéssel
Mónika Írta:Blondi!

Így van 102E, 1041, 0758 pedig amieddig főállásban viztosított volt, nekem is most volt egy ilyenem, sokan vitatják hogy a 07T1041 nem kell, de szerintem jobb a békesség!

Mónika!

köszi mindenkinek!

de hogy töltsem ki a 1041-et?
akárhogy írom be hibát jelez ez a vacak
Naná, hogy normális vagyok.
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Általányadózó, kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, akinek van oktatási tevékenységre, valamint erdőgazdálkodási szolgáltatásra tevékenysége, ha átlépi a 8.000.000.- Ft-ot akkor ugye be kell neki jelentkezni tételes költségelszámolásba, de a nagyobb baj az, hogy jelenleg nem áfás, 4.000.000.- Ft után be kellett volna jelentkeznie ÁFA körbe is ugye? Visszamenőlegesen azokat a számlákat amelyekkel átlépte stornírozni kell? Maradhat általány adózó ha ÁFA körbe átjelentkezik?
De akkor az ÁFÁ-t nem tudja leköltségelni, rögön jelentkezzen át tételes költségelszámolásba is? Segítség!
Köszönöm!
Móni
Válasz idézéssel
Potyi, nagyon köszi.
A vállalkozónak valójában kell a tevékenységéhez a teherkocsi, mert vízvezeték szerelő. Ez egy olyan kisteher. Csakhogy: az ügyfélköre Bp. V. kerületben van, és ott egy vagyon a parkolás. Ezért lenne úgy, hogy az ümembentartó egy Bp. V. kerületi ismerőse, mert így lényegesen olcsóbban parkolhat ott.
Elég nyakatekert...
Válasz idézéssel
Blondi! Kell a 07T1041-es is, mivel az ev. önfoglalkoztató (lásd kitöltési útmutató). Én a 0758-at is leadom mindig nullásan is, mert ha nem kapja meg az APEH, akkor utána küldözgetik a leveleket, pedig a kitöltési útmutató szerint, ha nincs váll. kivétje, akkor nem kell.
Johanna
Válasz idézéssel
Blondi!

Így van 102E, 1041, 0758 pedig amieddig főállásban viztosított volt, nekem is most volt egy ilyenem, sokan vitatják hogy a 07T1041 nem kell, de szerintem jobb a békesség!

Mónika!
Válasz idézéssel
Szia blondi!

Potyit kiegészítve, én beadnám a 07T102E változásjelentőt is.
üdv: Eldi
Válasz idézéssel
Szia Novill!
Szerintem nem lehet gond, ha megfelelően le van papirozva minden a két fél között. Bár én ezzel azért óvatos lennék, mert tünhet ugy is, hogy az egyéni vállalkozó vette a nevére a költségek és áfa miatt, de a vállalkozásához nem kell feltétlen a tehergépkocsi használat.
Válasz idézéssel
Szia Blondi!
A 07T1041-et szoktam beadni, és a 0758at, addig amig van kötelezettége.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég