A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
egyéni vállalkozás
Nagyon szívesen, örülök, hogy ez már nem kérdés Smile

üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Szia Kicsi!

Néztem én, csak nem ott, ahol kell. De balga jószág vagyok. Megtaláltam, szja tv. 11. sz. melléklet. Köszi szépen.
Csodás napot Neked!

Üdv: Pannis

Idézet:"Ha az élet nem fordul jobbra, fordulj meg!" (PewDiePie)
Válasz idézéssel
Szia Pannis !

Én ezért a festő esetében ( természetesen a számlán ne Adidas póló legyen )  elszámolnám, de az Szja 1.sz. mellékletében azért nézd meg.

4. Melyek a jellemzően előforduló költségek, amelyeket egy vállalkozásban el lehet számolni?

a tevékenységhez szükséges munkaruha közül az, amelyet az Szja tv. 1. számú melléklete az adómentesen adható munkaruhák között nevesít;

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Rainbow 
Kedves Monik!

Köszi szépen, jó, hogy megkérdeztem. Sajna, már nem tudom, hol olvastam máshogy erről, vagy ennyire félreértettem volna azt a cikket? Az is lehet, de mindegy, nektek hiszek. Végül a lényeg, hogy 2018. 12. 31-ig lehet felhasználni.  

Arról nincs véletlenül infód, hogy festő egyéni vállalkozó, tényleg nem számolhat el munkaruhát költségként saját maga után?

Kedves D.Zsike!

Tényleg a nyilvántartási évbe bonyolódtam bele. Blush  Köszi a segítséget! Aranyos vagy!

Kedves Gugu7!

Hasonlóképpen gondolkodtam, mint te. Végül nem tettem bele. Tök jó így ennyi idő után is olvasni a választ, utólagos megerősítés. Köszi szépen! 

Válasz idézéssel
Kedves Klári!

Látom Téged is megtréfál ez a fórum Smile.
A 136. oldalon lévő 2007-es kérdésre válaszoltál.
Valamiért mindig oda ugrik vissza, nem a legfrissebbekhez.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Szia!
Nem ajánlom, hogy az ingatlan bekerüljön a vállalkozásba. A vásárlással kapcsolatos kiadásokat hagyni kellene a magánszemélynél. (Ha beteszed a vállakozás vagyonába az ingatlant, bármilyen adósság fejében azonnal le lehet foglani, el lehet árverezni stb.)
A fenntartással és javítással kapcsolatos kiadásokat pedig megosztanám a használt terület arányában.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Szia Pannis!

Igazából nem lesz 1 évvel rövidebb a felhasználási év, csak a nyilvántartásba vételi év lehet megtévesztő. Amikor a 2014 évre használsz fejlesztési tartalékot az egyéni vállalkozónak a nyilvántartásba vételi évben+a következő 3 évben lehet felhasználni, ami ugye így 4 év lesz. Tehát mind az egyéni mind a társas vállalkozásnak 2018.12.31-ig.

D.Zsike
Válasz idézéssel
"Szóval egyrészt nem tudom jól értettem-e, hogy a 2014-es bevételt csökkentő fejlesztési tartalék nyilvántartásba vételi éve 2015 (a bevallás beküldésének éve) és 2018. december 31-ig lehet elkölteni, vagy visszafizetni kamatostul az adókülönbözetet? Ugye, a társas vállalkozásoknál más a nyilvántartási év és emiatt 1 évvel rövidebb a felhasználási idő??? "

Nem rövidebb. Gondold át! Társasnál is a 2014-ben képzett FT feloldásának a határideje 2018.
Válasz idézéssel
Üdvözletem!

Olyan dilemmám van, amiről Hofi egy vicce jut eszembe. Idézem:
"Hajóskapitány fent áll a parancsnoki hídon. Leszól a gépházba egy csövön:-Mennyi?
Azt mondja a gépház: -Harminc!
-Mi harminc???!!!
-'Méé', mi mennyi?"

Szóval egyrészt nem tudom jól értettem-e, hogy a 2014-es bevételt csökkentő fejlesztési tartalék nyilvántartásba vételi éve 2015 (a bevallás beküldésének éve) és 2018. december 31-ig lehet elkölteni, vagy visszafizetni kamatostul az adókülönbözetet? Ugye, a társas vállalkozásoknál más a nyilvántartási év és emiatt 1 évvel rövidebb a felhasználási idő???
Másrészt nem akarom elhinni, hogy festő egyéni vállalkozó - csupa festék az az ember - nem számolhat el saját maga után munkaruhát, csak alkalmazott után, aki esetünkben nincs. (Nem találtam az szja tv-ben, már nem az alkalmazottat, hanem a munkaruhát, mint levonható költséget.) Huh

Kérhetnék egy kis segítséget köszönettel?

Válasz idézéssel
Kedves nmrozika! 
Köszönöm szépen a választ és a türelmet.
Üdv: Virág
Válasz idézéssel
Ha 2017. december 31-én egyéni vállalkozó voltál (aktiv, nem szünetelő, nem szünt meg a vállalkozásod), akkor a 1753(SZJA) bevallást is február 26-ig kell beadni.
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel
Kedves nmrozika! Nagyon-nagyon szépen köszönöm a gyors választ! Smile
További kellemes napot! Virág

U.i.: még annyit kérdeznék, hogy ugye nekem is most kell leadni a bevallást és nem májusban?
Válasz idézéssel
Igen, csak az A-B-C lapokat kell kitölteni. A KATA-s vállalkozást nem kell feltüntetni sehol se a 17SZJA bevallásban.
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel
Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni szja bevalláshoz.
2017-ben voltam katás egyéni vállalkozó, munkavállaló és álláskeresési juttatást is kaptam.
A 17KATA bevallást már elküldtem, viszont most megakadtam a jöv.adó bevallással.
Addig világos, hogy beírom a munkaviszonyból származó jövedelmet, az álláskeresési juttatást és a levont adó összegét.
Ami miatt problémás - persze lehet csak én nem értem, hogy a vállalkozásból származó jövedelmet akkor nem kell beírni sehová?
Vagyis marad kitöltésre az A:B:C lap ugyanúgy, mintha nem lett volna a vállalkozás? Vagy elnézem valahol az egészet?
Nagyon szépen megköszönöm a segítséget: Virág
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen Klári.
Válasz idézéssel
Szia Sata!
Nyugodtan számold el. A bevételszerző tevékenység feltételei eyek a tagságok
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy orvos magánrendelést folytat egyéni vállalkozásban. Vállalkozói jövedelem szerinti adózást választott. Az egyéni vállalkozással összefüggő tagdíjakat fizet. Ezek a tagdíjak elismert költségnek számítanak-e? Ilyenek: Magyar Orvosi Kamara, Magyar Kézsebészeti Társaság (ez utóbbi jogi személy, ellát érdekképviseleti feladatokat is az alapszabálya szerint). Az SZJA törvény elismert költségnek ezzel összefüggésben az alábbiakat tekinti elismert költségnek: "a köztestület számára tagdíj vagy annak megfelelő jogcímen fizetett összeg, továbbá az önálló tevékenységgel kapcsolatos érdek-képviseleti feladatot is ellátó egyesület számára tagdíj címén fizetett összeg;" Az el nem ismert költségek között csak ennyit ír: "ha törvény másként nem rendelkezik, a tagdíjak, a biztosítási díjak" A Kamarák, a fenti Társaság értelmezhető "egyesület"-nek? Elszámolhatóak ezek a tagdíjak költségként?
Válasz idézéssel
Hát ez két külön dolog és akkor nem csak Te kevered, hanem a NAV-os is.
Az osztalék alap két különböző jogcímen csökkenthető 

96. sor Beruházási költség címén levont összeg:
49/C§ 6d) alapján:"az erre vonatkozó nyilvántartás szerint, az adóévben felmerült beruházási költséget képező kiadás összegével, feltéve, hogy az azzal összefüggő tárgyi eszköz, nem anyagi javak értékcsökkenési leírása megkezdése nem történt meg."

97. sor Kizárólag üzleti célt szolgáló, a 2017. évben értékcsökkenési leírás alá vont tárgyi eszközök, nem anyagi javak nettó értéke :
49/C§ 6a) alapján: "a tárgyi eszköz, a nem anyagi dolog értékéből az adóévben elszámolt értékcsökkenési leírást meghaladó összeggel, ha az értékcsökkenési leírást az egyéni vállalkozó az adóévben kezdte el;"

A 96. sorhoz kapcsolódik növelő tétel, a 97. sorhoz csak a térítés nélküli átadáskor.

A 49/C § 2
"c) a tárgyi eszköz, a nem anyagi javak értékcsökkenési leírása megkezdésének évében a vonatkozó beruházási költséget képező kiadások azon része, amellyel az egyéni vállalkozó ezt az évet megelőző években a vállalkozói osztalékalapját csökkentette;

d) c) pontban nem említett esetben: a vállalkozói osztalékalapnak a beruházási költséget képező kiadással első ízben történő csökkentése évét követő negyedik évben (ültetvény esetében annak elidegenítésekor, de legkésőbb a termőre fordulás évében) a vonatkozó beruházási költséget képező kiadások azon része, amellyel az egyéni vállalkozó ezt az évet megelőző években a vállalkozói osztalékalapját csökkentette, illetve ennél előbb az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésekor."
Válasz idézéssel
Hello!

90. sor: Ha ellenszolgáltatás nélkül adja tovább 2017-ben ide akkor kell
91. sor: Ha 2017-ben üzembehelyezett tárgyi eszközt akkor kell vagy a csökkentés követő 4.-ik évben nem helyezte üzembe akkor is
Ha elöbb üzembe helyezte mondjuk 2014-ben akkor kellet volna ha volt ilyen akkor..
Válasz idézéssel
A NAV os ügyintéző az SZJA 49/C 2 bekezdés d. pontjára hivatkozott és e szerint igaza lehet, ezért bizonytalanodtam el.
Válasz idézéssel
"Ha Ön az üzembe helyezett tárgyi eszköz nettó értékével az adózás utáni vállalkozói jövedelmét csökkentette és ezt a tárgyi eszközt 2017-ben ellenszolgáltatás nélkül átadta "
Ez itt nem egyértelműen a térítés nélküli átadásról szól?
Válasz idézéssel
Szia!
Igen, én is így gondoltam, de ha megnézed a kitöltési útmutatót, akkor már nem ilyen egyértelmű. Egyébként felhívtam a NAV-ot
és ott azt mondták, hogy bizony vissza kell terhelni. Ezért bizonytalanodtam el, mert ez sokakat fog kellemetlenül érinteni, ha így van!

Üdv.
Ildi
Válasz idézéssel
A 90. sorban "ellenérték nélküli" átruházásról van szó.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Az előzőre senkinek nincs tapasztalata?
Válasz idézéssel
Sziasztok! Megerősítést szeretnék kérni, ha a 13-05 lap 97. sorában 2013-ban osztalékalapot csökkentő kedvezményt vettem igénybe,
azt most vissza kell tennem oszt.alapot növelő tételként a 90-es sorba az SJA törv. 49/C 2. bek.d. pontja szerint?
Üdv. Ildi
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég