A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÁFA arányosítása
Kérném a segítségeteket a következő problémában : van egy cég aki általános szabályok szerint adózik Áfa szempontjából a tevékenysége lakóingatlan értékesítés ,kereskedelem és saját lakóingatlanát is bérbe adta . A lakóingatlan áfa mentesen vette egy másik Kft-től és ugyan így adta is el. Helyes ez így ? Kell az áfát arányosítani ?
Én igy számoltam ki a levonható Áfát : mentes értékesítés/összes értékesítés és az igy kapot %-ban vontam le az áfát .
Helyes ez így ?
Előre köszönöm hogy foglakoztok a kérdésemmel.

Ildikó
Válasz idézéssel
Johanna!

Amit elfelejtettem: mivel sem termékértékesítés, sem szolgáltatásnyújás nem történik, nem kell számlát kibocsátani, nem képezi az áfa tárgyát az ügylet.
Szerintem ez is igazolja, hogy az arányosításhoz végképp semmi köze.
Persze ez csak az én elgondolásom.

171. Számlázható-e a kártérítés?Kérdés: Köteles-e a károsult számlát kiállítani a kártérítésről?
(A kérdéshez tartozó tárgyszavak: kártérítés, számla)
§Jogszabályi hivatkozások
A Ptk. 355. §-ának (4) bekezdése szerint: "Kártérítés címén a károkozó körülmény folytán a károsult vagyonában beállott értékcsökkenést és az elmaradt vagyoni előnyt, továbbá azt a kárpótlást vagy költséget kell megtéríteni, amely a károsultat ért vagyoni és nem vagyoni hátrány csökkentéséhez vagy kiküszöböléséhez szükséges."

Az új Szt. és az áfatörvény szerint is számlát termékértékesítéskor, szolgáltatásnyújtáskor kell kiállítani, és annak alapján az árbevételt elszámolni.

Kártérítés esetén sem termékértékesítésről, sem szolgáltatásnyújtásról nem lehet beszélni. Értelmezhetetlen a károsult általi számla kiállítása azért is, mert a károsult nem eladó, a kártérítést éppen azért kapja, mert vagyoni és nem vagyoni hátrány érte.

Az új Szt. 77. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint: "Az egyéb bevételek között kell elszámolni ... a kapott kártérítés összegét ... amennyiben az a tárgyévhez vagy a tárgyévet megelőző üzleti év(ek)hez kapcsolódik és azt a mérlegkészítés időpontjáig pénzügyileg rendezték." A törvényi előírás alapján tehát a kártérítést a pénzügyi rendezéskor kell elszámolni egyéb bevételként és nem számla alapján árbevételként.

üdv
kati
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete">http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Köszönöm Kati.
Johanna
Válasz idézéssel
Szia Johanna!

Elolvasva az áfa tv levonási hányad számításának levezetését tartalmazó mellékletét, szerintem nem kell arányosítani. A kártérítés nem minősül ellenértéknek áfa szempontjából, csak a kártalanítás.

üdv

kati
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete">http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Van egy egyéni vállalkozóm (családi gazdaság), aki havi ÁFA bevalló.
A nyáron jelentős jégkára volt, a biztosító az integrátornak utalta a biztosítási összeget, aki meghitelezte a vállalkozónak
a műtrágyát, növényvédőszert, stb. Most számoltak el egymással. Az integrátor bekompenzálta a biztosítási díjat
bizonyos számlák kiegyenlítésére, a különbözetet kellett csak neki kifizetni.

Most azon agyalok, hogy a kártérítés miatt nem kellene-e az áfát arányosítani.
A kártérítés nem termékértékesítés és nem szolgáltatásnyújtás. Az anyagokat adólevonásra jogosító
termékértékesítéshez szerezte be, ki tehet róla, ha a termés egy részét elverte a jég?

Nagyon megköszönném, ha tudnátok segíteni.
Biztos, hogy kel mennem ellenőrzésre, mert visszaigénylés lesz.
Johanna
Válasz idézéssel
Szia Szirony!
Igen, sajna itt mindent kell. Oktató cégről van szó és van ami akkreditált oktatás.
"Ne foglalkozz a kihívások elkerülésével. Idővel a kihívások úgyis kitérnek előled" (J.Adams)Blo
Válasz idézéssel
Szia Blongyinka!

Egy kérdés mindent arányosítasz? Mert szerintem csak azt kell arányosítás alá vonni amit nem tudsz felsztani tételesen.
De amúgy tényleg jó

Üdv Zsolt
üdv Zsolt
Válasz idézéssel
Köszönöm Marika!
"Ne foglalkozz a kihívások elkerülésével. Idővel a kihívások úgyis kitérnek előled" (J.Adams)Blo
Válasz idézéssel
Az áfa tv. 5. számú mell.5.pontjára figyeljél.
2 tizedesjegy pontosság felfelé
Üdv: Marika
Válasz idézéssel
Ahhh, Klári! Nagyon köszi! Big Grin .....riszálom így is úgy is.... :lol:
Válasz idézéssel
Drága Blongyinka!

Ne kérdezd! Csináld Big Grin , így jó ahogy gondolod!
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Sikerült nekem is "benyalnom" 1 áfa arányosításos céget. :roll: A véleményetek szeretném kérni, hogy jól csináltam-e?
Lekönyvelem a beérkező számlákbanszereplő ÁFa értékét 100%-ban, majd az áfás értékesítések arányában beállítom az ÁFA bevallásban levonhatóként (pl. 83% os az áfás értékesítés).
Ezek után a 466-ról a fenmaradó 17% os áfa tartalmat elvezetem a 867-esek közé ???? :oops:
Válasz idézéssel
Juli!

Szerintem csináld meg az önellenőrzést,mivel az arányositás sorban kell szerepeltetned.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Szia Erzsó!
Köszönöm a segítségedet! Még azt szeretném kérdezni tőled, mi a véleményed ha nincs fizetési kötelezettségem akkor is csináljak önellenőrzést? 199 Ft. ami le nem vonható áfa. De a kerekítések miatt nem fordul át fizetni valóra.Mivel a havi bevalláson szerepeltetni kell, így gondolom kell csinálnom önellenőrzést?

Kérlek írd meg mi a véleményed!
Aki olvassa segítsen legyen szíves. Köszi.Juli
Válasz idézéssel
Szia Juli!

Nekem is van oktatásos bevételem,én mindig arányositok attól a hónaptól,amikor ilyen számlám van!
De vannak még ilyen tevékenységek/bérleti dij,biztositási jutalék/
El lehet vele szórakozni.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A következő problémámban ebben kérném a segítségeteket. Műszaki tervezéssel foglalkozó EV. néha-néha vállal oktatást és dolgozat javítást, ami adómentes tevékenység. Emiatt vegyes tevékenységű lett. Az éves bevételének 3 %-át teszi ez ki. Ő azt mondja, hogy nincs semmi költsége ezzel a tevékenységével kapcsolatban.De a hatályos áfa tv. most nem ad rá lehetőséget, mint pl. az előző években, hogy aki nem rendszeresen végez mentes tevékenységet annak a bev. 10 %-ig nem kell arányositani.
Hát szóval egy szó mint száz, nem tudom mit csináljak vele, arányositsak vagy nem.
Kérlek benneteket irjátok meg mi a véleményetek, mit is csinálhatok vele!
A segítséget előre köszönöm! Juli
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég