A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÁFA arányosítása
Kedves Ildi1123!
Az arányosításnál szerintem az I-III. negyedévi adatokkal kell dolgoznod!
Áfa 5. sz. melléklet 1. pont !
Válasz idézéssel
szia,
a 68. sorba a levonható arányosított áfát.
Üdv: Mariszan
Válasz idézéssel
Köszönöm.Negyedéves bevalló akkor csak a negyedév bevétele számít.A bevallásban csak a 08-as sort töltöm vagy valahol fel kell még tüntetni az arányosításba bevont összeget?
Válasz idézéssel
Szia Ildi,

az adómentes bevételt is fel kell tüntetni az áfa bevallásban: 08. sor.
Arányosításnál pedig úgy kell az időszakot figyelembe venni, ahogy a rá vonatkozó teljes időszakban szerepel. Érem úgy, hogy ha negyedéves bevalló akkor az aktuális negyedéven belül nézed az arányt, ha éves bevalló, akkor pedig az egész évet. (analitika alapján)
Válasz idézéssel
Köszi!
Viszont volna még egy kérdésem.Ha csak a harmadik negyedévtől van mentes bevételem ami miatt arányosítani kell az áfát akkor csak a negyedéves bevétellel számolok vagy az évest kell figyelembe venni a levonási hányad megállapításánál?Valamint az adómentes bevételt fel kell tüntetni a bevallásban?
Most kezdek belefolyni ebbe az arányosítási mizériába.
Köszönöm a segítségeteket.
Válasz idézéssel
Szerintem nem!
Válasz idézéssel
EV-nál tételes elkülönítésnél a dolgozó bérköltsége számít valamit,hogy melyik tevékenységénél számolom el?
Válasz idézéssel
Szia Ibolyka,
azoknak az áfás ktg-eknek, melyek egyértelműen áfás bevételekhez kapcsolódnak, egy az egyben le lehet vonni az áfáját (kivéve természetesen az áfa tv. mellékletében felsorolt termékek le nem vonható áfáját) és azoknak a ktg számláknak melyek egyértelműen tárgyi mentes bevételekhez kapcsolódnak, nem lehet levonni az áfáját.
Aztán azoknak, melyeket nem lehet egyértelműen besorolni, hogy mely tevékenységhez kapcsolódnak, vagy ehhez is- ahhoz is ( áram, víz, stb), na azon számlákon szereplő áfát kell arányosítani az áfás tevékenység árbevételének arányában.
lehet, hogy nem vagyok túl világos :oops:
Mariszan
Válasz idézéssel
Szakközépiskolában dolgozom. Van tankonyhánk, amelynek a nyersanyaga után (mivel oktatásra használjuk) nem igényelhetjük vissza az áfát. Van egy másik konyhánk is, ahol térítési díj ellenében főzünk. Van aki 100 %-os áron, a dolgozók 60 %-os áron, a diákok közül egyesek 50 %-os áron kapják az ebédjegyeket.
Eddig nem igényeltünk vissza semmi áfá-t, mert az elődöm nem akart bonyolult arányosítással foglalkozni, de a suli elég nehéz pénzügyi helyzetben van, és minden fillérre szükség van. Tud valaki ebben segíteni?
Szerintetek, a konhya gáz és villanyszámlájának az áfá-ja is visszajár?

Köszönöm a segítséget.
Válasz idézéssel
Szia Marika,
Szerintem az én esetemben áfásan kell számláznom a jutalékot, és akkor nem kell arányosítani. :-)

Sokat segítettél, további szép napot, és jó munkát kívánok!

Üdv., Kitty
Válasz idézéssel
Szia Marika,
Megnézem én is, köszönöm szépen a segítségedet, aranyos vagy!

Üdv., Kitty
Válasz idézéssel
t...
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Én most megnéztem az áfa tv 85 §-át, melyik az amelyik alapján TAM lenne a jutalék? Sajnos most nincs időm végig olvasni.
De ha ide tartozik akkor tv.5.számú mellékelet alapján csinálod az arányosítást szerintem.
Üdv: Marika
Válasz idézéssel
Sziasztok,
Megint a segítségetekre szorulok..., légyszi segítsetek Nekem; a következő a gondom: van egy áfa körös gazdasági társasági, aki kereskedelemmel, szolgáltatással foglalkozik. Úgy néz ki, belevágnak most egy olyan tevékenységbe, ahol jutalékot fognak számlázni, így kapják majd meg a jövedelmüket.
Kérdésem: jól gondolom-e, hogy a jutalékot tárgyi mentesként kell-e számláznunk? Ha igen, akkor az áfa bevallásomban arányosítanom kell, ugye? Mivel én még ilyet nem csináltam, segítenétek, hogy az arányosításnak mi a logikája, hogyan kell csinálnom, mire kell figyelnem?
Nagyon szépen köszönöm előre is!

Üdv., Kitty
Válasz idézéssel
Köszönöm a megerősítést
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
Polika!

A közüzemi díjak a főtevékenység, jelen esetben az ingatlan bérbeadás ÁFA kulcsa szerint adózik. Mivel nem választották az ÁFÁ-s bérbeadást, így az tárgyi mentes. Tehát jó, hogy nem igényelték vissza a közüzemi díjak ÁFÁ-ját, és nem is számlázták
ÁFÁ-val növelten tovább!

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
egy cég , aki áfa alany ingatlant adott bérbe. Az ingatlan bérbeadásra nem választott áfa kötelezettséget. Továbbszámlázásra kerültek a közüzemi díjak is, a bejövő számláknál az áfa nem lett visszaigényelve, viszont a kiadott számlák sem tartalmaznak áfát. Szerintetek jó így, vagy áfásan kellett volna a közüzemi díjakat és a bejövő számláknál visszaigényelni az áfát?
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
Arányosítással vagyok én is gondban. Egyik EV ügyfelem bérbeadást is végez, természetesen ÁFA mentesen. Az arányosításnál azonban gondban vagyok, mert támogatást kap a Munkaügyi Központtól, mivel vállalta, hogy 6 hónapig maga után fizeti a járulékokat. Ezért váltotta ki a vállalkozói engedélyt is. Az ÁFA törvény 5. sz. melléklet 2. pontja kimondja, hogy mely támogatások tartoznak a levonási hányad nevezőjében. Erre is ez vonatkozik?

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ida: igen így kéne működnie, de mivel már szerepel a tevékenysége között, noha nem gyakorolta (ezt apeh honnan tudná, hogy gyakorolta-e), szerintem ezért nem adják meg. Hiába van a korábban belinkelt állásfoglalás...mikortól kezdődik a bérbeadási tevékenység.

Első körben megpróbálom áfá-ra bejelenteni. Hány napjuk van a feldolgozásra? 30?
Gondolom, ha nem fogadják el, levélben értesítenek.
Ha nem jön össze, akkor úgy látom marad a mentes és bruttó közmű... bérlő biztos nem fog örülni ennyi mentes számlának...
Köszönöm mindkettőtöknek!
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Szia Eragka!
Ide másolok egy anyagot az ingatlan bérbeadás és a hozzá kapcsolódó közüzemi számlák továbbszámlázásáról. Még azért nézd meg, hogy idénre jó-e, mert arra nem volt időm, ne haragudj:

Ingatlanbérbeadáshoz kapcsolódó közüzemi díjak áfa-rendszerbeli kezelése
(az áfatörvény 15. §-ához, valamint 70. § (1) bekezdés c) pontjához)

2008.10.18.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: áfatörvény) rendelkezései értelmében az ingatlanbérbeadáshoz kapcsolódó közüzemi költségek „továbbszámlázása” során az alábbiak szerint kell eljárni:

Az áfatörvény 70. § (1) bekezdés b) pontja úgy rendelkezik, hogy termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében az adó alapjába beletartoznak a felmerült járulékos költségek, amelyeket a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója hárít át a termék beszerzőjére, szolgáltatás igénybevevőjére, így különösen a bizománnyal, egyéb közvetítéssel, csomagolással, fuvarozással és biztosítással összefüggő díjak és költségek.

A fenti rendelkezés alapján, amennyiben bérbeadás történik és ehhez kapcsolódóan számláznak tovább közüzemi költséget, akkor az minden esetben az áfatörvény 70. § (1) bekezdés b) pontja szerinti járulékos költség, és mint ilyen osztja a főszolgáltatás, azaz a bérbeadás áfa-rendszerbeli megítélését, függetlenül attól, hogy a közüzemi költségek összegének meghatározása elkülönített mérőóra segítségével, vagy pedig vetítési alappal került meghatározásra.

A bérbeadás során felmerült közüzemi szolgáltatások ugyanis nem önmagukban, önállóan minősülnek, hanem a bérbeadáshoz szorosan kapcsolódnak, a bérbeadás teljesítéséhez elengedhetetlenül szükségesek, hiszen amennyiben a bérlő nem veszi bérbe az ingatlant, rá áthárítható közüzemi költség föl sem merül, így elmondható, hogy akár van elkülönített mérésre lehetőség, akár nincsen, a közüzemi költségek a bérbeadás adóalapjának részét képezik, így nem számlázhatók önálló szolgáltatásként még akkor sem, ha a szolgáltatás mérése az adott bérleményben elkülönített mérőórával történik.

(PM Forgalmi adók, Vám és Jövedéki Főosztály 15665/2008. – APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 1559810696)
Válasz idézéssel
Eragka!
Szerintem ha el tudod különíteni a bérbeadás bevételeit és kiadásait, akkor nem kell arányosítani.
Ha mentesen tudsz csak számlázni, akkor nincs áfa levonási jogod, így a közüzemi számlát én bruttó összeggel számláznám tovább.
Ha áfa alá be tudsz jelentkezni, akkor a közüzemi számla nettó összege + áfa kerül továbbszámlázásra.
Egyébként ne jelentkezz ki a bérleti díj alól (teáor), inkább próbáld meg beadni a bérbeadást áfa alá. Hátha nálatok megadják. Elvileg ennek is úgy kellene működnie hogyha év közben merül fel, akkor elfogadják.
üdvözlettel: ida
Válasz idézéssel
És ha törlöm a bérbeadós tevékenységet, majd 1 hét múlva bejelentem új tevékenységnek, és még azon a 201-esen bejelenteném ÁFA alá a bérbeadást?
Lehet, hogy egyszerre feldolgozva beírnák azt a plusz ÁFA betűt a törzsadatba Smile
1 hónap múlva esedékes a dolog, és nem igazán szeretnék arányosítgatni?
És még mindig homály, mit is kellene a közüzemi számlákkal csinálni, amit továbbszámláznának?
Bruttó összeget mentesen tovább, és a bejövőből sem vonom le az ÁFÁ-t, vagy bejövőből levonom, kimenő is áfásan megy ki, ott "befizetem"?
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Szia Eragka!
Nekem tavaly év közben nem fogadták el a bérbeadásra leadott áfa alatti bejelentkezésemet. Így csak év végén tudtam leadni. A szerencsém az volt, hogy tavaly nem került még sor számla kibocsátására.
üdvözlettel: ida
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Ugyan 2007-es apeh cikk, de ez alapján akár a bérbeadás előtt még be is jelentkezhetne áfás bérbeadásra a lenti kft?
Mert ugyan a tevékenységei között már szerepelt az ingatlan bérbeadás, de azt még nem gyakorolta.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/egyebingatlan_berbeadas.html?query=b%C3%A9rbead%C3%A1s">http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/egyebing ... ead%C3%A1s</a><!-- m -->
Van akinek volt ilyen esete, és elfogadták az év közbeni bejelentkezést? (mert normál úton ugye decemberben lehetne 2011-re)
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Van egy Kft, aki sajnos nem jelentkezett be áfá-ra ingatlan bérbeadásra.
Most kiadná a műhelyét bérbe, de ez egyben a székhelye is.
Addig OK, hogy a bérleti díjat mentesen számlázza.
De mi a helyzet az ingatlan közmű számláival?
Ha nem íratja ezeket át a bérlőre, és az összes közmű számlát egy az egyben továbbszámlázza neki, akkor azt áfásan számlázza tovább, és levonhatja az áfát is?
Belezavar-e a dologba, hogy ez a székhelye, noha fizikálisan nem fog ott továbbra tevékenykedni (van másik telephelye)?

Köszi a válaszokat!
Üdv. eragka
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég